jezioro Harszjezioro Harsz

Jezioro poza szlakiem WJMJezioro objęte strefą ciszy
7 0 9408
powierzchniapowierzchnia
216,20 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
11,40 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
47,00 m
długośćdługość
2,80 km
szerokośćszerokość
1,02 km
linia brzegowalinia brzegowa
10,45 km

Jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim, w krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Malowniczo rozciąga się w dorzeczu rzek Węgorapa–Pregoła. Niedaleko akwenu znajduje się miasto Węgorzewo. Przy jeziorze zlokalizowane są dwie miejscowości – Harsz i Róg. Jezioro Harsz ma połączenie z jeziorem Mamry (zarośnięte i zaniedbane). Otoczenie jeziora to głównie pola i łąki, na północy zaś lasy. Brzegi jeziora Harsz są lekko wzniesione lecz niezbyt strome. Dno akwenu pokryte jest głównie piaskiem oraz mułem.

Jezioro Harsz jest widocznie podzielone na dwie części różnej wielkości. Większa cześć akwenu jest położona na południowym wschodzie o nosi nazwę Duży Harsz lub Wielki Harsz. Mniejsza natomiast zlokalizowana bardziej na północy nazywana jest Harsz Mały lub Mały Harsz. Przesmyk pomiędzy obiema częściami jest szeroki na ok. 100 m i długi na 400 m. Ten zbiornik wodny został sklasyfikowany jako jezioro o wysokiej zawartości wapnia, o małym wypływie zlewni. Jezioro objęte jest strefą ciszy i znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Średnia głębokość zbiornika wodnego to 11,4 m, a maksymalna – 47,0 m. Maksymalna długość jeziora to 2800 m, a szerokość 1020 m. Wokół tego akwenu wodnego zlokalizowanych jest wiele gospodarstw agroturystycznych.

W jeziorze Harsz żyją takie ryby jak: sieja, szczupak, leszcz, płoć i okoń.

jezioro Harsz - zdjęcie
+ 19 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka