Reklama
ReklamaA1 - Stranda Majówka

Radni Pisza uczcili pamięć młodego bohatera z Mazur

Bieżące26 sierpnia 2021, 16:30Komentarzy: 1
Radni Pisza uczcili pamięć młodego bohatera z Mazur
 fot. KS Mazur Pisz

Rada Miejska w Piszu podjęła jednogłośną uchwałę o przyznaniu Ernestowi Banachowi tytułu „Zasłużony dla Miasta Pisz”. Aby jeszcze bardziej upamiętnić bohaterską postawę 14-latka radni jednomyślnie przyjęli uchwałę w sprawie podjęcia działań zmierzających do zmiany nazwy części Al. Turystów na Al. Ernesta Banacha.

To właśnie w tamtym miejscu doszło, we wtorkowe (10 sierpnia) popołudnie do tragicznych zdarzeń. Ernest Banach znalazł się tam przypadkowo. Mimo to ten młody, pod względem mentalnym, mężczyzna wykazał się większą odwagą i dojrzałością, niż niejeden dorosły.

Słysząc dramatyczne wołanie o pomoc, nie namyślając się, bez wahania wskoczył do wody by ratować żeglarzy porażonych prądem. Za swoja bohaterską postawę zapłacił najwyższą cenę. Ratując życie innym, poświęcił swoje.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy m.in. „Ernest Banach - człowiek młody, ale jakże WIELKI z jeszcze WIĘKSZYM SERCEM. Pokazał nam, jak żyć, jak nie być obojętnym na ludzką krzywdę. W dzisiejszym świecie, pełnym waśni, sporów i coraz częstszego braku empatii, do drugiej osoby, przywrócił wielu z nas wiarę w drugiego człowieka. Czas leczy rany, równocześnie pozwoli wymazuje z naszej pamięci przemijające chwile. Przyznanie Ernestowi Banach tytułu "ZASŁUŻONY DLA MIASTA PISZ" pozwoli, aby pamięć o nim nie umarła, lecz była zawsze żywa”.

Śmierć tego chłopca odbiła się szerokim echem w kraju. Za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego Ernest Banach z Jeży został pośmiertnie odznaczony Medalem „Za Ofiarność i Odwagę”, nadawanym przez Prezydenta RP.

W związku z tragedią na terenie miasta Pisz obowiązywała żałoba w okresie od dnia 11 sierpnia 2021 r. (godz. 12:00) do dnia 13 sierpnia 2021 r. Na znak żałoby na maszcie przed Urzędem Miejskiego w Piszu opuszczono flagę do połowy masztu z jednoczesnym przewiązanym jej kirem.

Mieszkańcy Pisza spontanicznie, zarówno indywidualnie, jak i grupowo, oddawali hołd, bohaterowi. Jedną z takich inicjatyw wynikających z potrzeby serca było spotkanie na Placu Daszyńskiego, które odbyło się 11 sierpnia o godz.20.00. Zgromadzeni przemaszerowali na miejsce tragedii, gdzie zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Wiele uroczystości, które odbywały się w drugiej połowie sierpnia było poprzedzonych minutą ciszy. W ten sposób rozpoczęły się m.in. wspomniane na początku obrady Sesji Rady Miejskiej w Piszu.

Na podstawie informacji UM Pisz

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew