Informacje o serwisie

Serwis mazury24.eu to internetowy przewodnik po Mazurach, który mamy nadzieję, wielu z Was pomoże odkryć ten piękny kawałek Polski na nowo. Serwis skupia się na prezentacji miejsc takich jak: porty, miejscowości, rzeki, jeziora, wyspy, miejscówki  oraz atrakcje turystyczne. Jednocześnie stara się na bieżąco informować o wydarzeniach i imprezach na Mazurach. Dużą część Mazur można dodatkowo podglądać na żywo dzięki systemowi kamer on-line. Całość okraszona jest pięknymi zdjęciami, na których wykonanie poświęciliśmy prawie dwa lata (i to jeszcze nie koniec).

Może jednak od początku...

Serwis mazury24.eu to projekt długofalowy, którego realizację rozpoczęliśmy w 2017 roku, a pełną funkcjonalność planujemy dostarczyć 1 lipca 2020 roku. Serwis tworzy grupa kilkunastu osób, dla których Mazury to stan umysłu, element życia i pasji, miejsce, w którym stajemy się młodsi, lepsi i bardziej aktywni. Pomysł na sam serwis zbiegł się z zakończeniem kilkuletniej przerwy w żeglowaniu po Mazurach i powrotem na jeziora w 2015 roku. Część naszej ekipy na co dzień tworzy portale i pracuje w szeroko pojętych mediach i agencjach reklamowych.

Wracając na jeziora w 2015 roku po 4 letniej przerwie, zmieniły się założenia co do formy żeglowania (małe dzieci) i miejsc które chcielibyśmy odwiedzić. Zaczęliśmy szukać nowych miejsc, opisów portów, zdjęć, chcieliśmy też popatrzeć na Mazury na żywo. Na co dzień tworzymy portale, które w swojej branży lub regionie są "któreś z kolei" - zawsze musimy zrobić coś lepiej od tych "pierwszych", które już funkcjonują. Oczywiście zwykle bardzo pomocne Google, przy szukaniu ciekawych miejsc na Mazurach już tak pomocne nie było. Wpisując różne słowa, otrzymywaliśmy linki do wielu stron i portali, gdzie treści było niewiele, albo były podane w nieatrakcyjnej formie. W zasadzie znaleźliśmy tylko kilka serwisów, na bazie których można było zaplanować nowy rejs i odkrywanie Mazur na nowo...

Czym dłużej czegoś szukaliśmy, tym bardziej następowała konsternacja - te same treści powielały się na różnych serwisach, niektóre teksty powstały na początku XXI w., zdjęć było mało, albo o jakości pierwszych cyfrówek. Wiele stron posiadało możliwość dogrania zdjęć, gdzie po 5-6 zdaniach opisu następowało zaproszenie do uzupełnienia treści oraz właśnie zdjęć. Doszliśmy do wniosku, że wszyscy się zmówili i chcą naśladować Wikipedię :) 

W końcu popłynęliśmy w pierwszy po kilku latach rejs. Jacht miał 33 stopy długości, silnik Merkury 4KM, klasyczny rumpel i oczywiście do dziś żywe marzenie o sterach strumieniowych. Codziennie mieliśmy problem z cumowaniem, już lekki wiatr w burtę rzucał nas w trzciny, a manewry z takim słabym silnikiem odbywały się z kilkusekundowym opóźnieniem. Było bardzo ciepło, więc możliwe, że wyparowały również nasze przez lata zdobywane umiejętności... Pływając byliśmy świadkami rozmów, sami pytaliśmy i wiele razy byliśmy pytani o dziesiątki rzeczy związane z Mazurami. Dziwne, pływaliśmy już kilkanaście lat i... po prostu nie znaliśmy odpowiedzi.

W 2016 roku wróciliśmy na Mazury, poznaliśmy normalną firmę czarterową, wróciliśmy do normalnego pływania na bardzo dobrze wyposażonym i przygotowanym sprzęcie... Zaprzyjaźniliśmy się z właścicielami i pracownikami. Zaczęliśmy rozmawiać i wymieniać uwagi. W pewnym momencie, gdyż już wszyscy wiedzieli kto i czym się zajmuje, co robi na co dzień, padło pytanie - może zrobicie coś na Mazurach? - Ale po co, przecież wszystko jest!. Od tego pytania, i nieprzemyślanej odpowiedzi wszystko się zaczęło...

A zaczęło się tak!

Po powrocie z rejsu w 2016 roku, zaczęliśmy wraz ze znajomymi przypominać sobie miejsca, gdzie na Mazurach byliśmy, gdzie cumowaliśmy a które miejsca nie wiedzieć czemu omijaliśmy. Gdy naliczyliśmy kilkadziesiąt portów i miejsc, byliśmy pewni, że ominęliśmy może z 20-30 miejsc. Zaczęło się szukanie w internecie wszystkich portów na Mazurach. Naliczyliśmy około 80 miejsc. Jednym słowem nasze wyliczenia okazały się słuszne... W sezonie 2017 nasza teoria o tych 80 miejscach legła w gruzach :) Postanowiliśmy popływać bardziej na południu Mazur, mieliśmy przygotowaną listę portów - wpływamy na jezioro na którym są dwa porty, e sorry okazuje się że 5. Kolejne jezioro - zamiast 3 jest 6, na każdym jeziorze pstryczek w nos. OKAZUJE SIĘ ŻE PO 15 LATACH żeglowania - NIE ZNAMY MAZUR!

Zadziałała zasada, czym więcej wiem, tym wiem że wiem mniej :) Już podczas tego rejsu zaczęliśmy wykonywać pierwsze zdjęcia do portalu, poznawać ludzi z pasją, którzy mogli by nam pomóc. Po skończonym rejsie, zaplanowaliśmy jeszcze w tym samym sezonie kolejny, a potem jeszcze jeden. Podczas 3 rejsów w 2017 roku wykonaliśmy około 1500 zdjęć i do granic wytrzymałości napompowaliśmy się pomysłami...

Pod koniec 2017 roku, wpadliśmy na pomysł jak znaleźć wszystkie porty na Mazurach :) Wszak w internecie dalej nie było kompletnej listy. Odpaliliśmy mapy Google, widok satelitarny, i zaczęliśmy przesuwać się po linii brzegowej jezior na szlakach WJM - tam gdzie pomost wchodził w jezioro, lub przy brzegu stało wiele białych plamek (tak, tak satelity widzą jachty) - stawialiśmy punkt. Okazało się, że Google przy wielu pomostach nie posiada wiedzy co tam jest. Wyszło około 360 punktów - kej, pomostów portów dostępnych lub całkowicie prywatnych... Jednocześnie zaczęliśmy robić listy atrakcji, miejscowości, jezior, wysp, rzek, które chcielibyśmy pokazać...

2018 - na Mazurach na około... jezior

Ostatnie dwa lata weryfikowaliśmy naszą wiedzę o Mazurach, przyszedł czas na działanie. Skoro nigdzie nie ma pełnej listy portów zrobimy to! Plan na sezon 2018 wydawał się prosty. Musimy objechać całe Mazury po linii brzegowej, wykonać zdjęcia 150 atrakcji, około 100 miejscowości, znaleźć ludzi do współpracy, stworzyć opisy około 500 miejsc no i najważniejsze - zweryfikować te nasze 360 punktów. Wiece co? UDAŁO SIĘ :) W tym czasie poznaliśmy mnóstwo wspaniałych osób, wykonaliśmy kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, ilość zebranych wcześniej pomysłów przemnożyliśmy x5 i... rozjechaliśmy się po domach.

Zmęczeni, troszkę smutni że skończyło się lato, że już pół jesieni za nami. Czekał nas jednak ogrom pracy. Selekcja około 40 tys. zdjęć, wybór właściwych i obróbka ponad 10 tys. zdjęć. Wyliczyliśmy, że w ciągu 5 miesięcy powinniśmy obrobić ten materiał - wychodziło tylko 67 zdjęć dziennie. Każdy kto o obróbce zdjęć ma podstawowe pojęcie - wie co to znaczy :) Ktoś kto się zna ciut mniej powie - wystarczyło raz a dobrze zrobić zdjęcia :)

W między czasie musieliśmy zaprojektować grafikę, zlecić wykonanie treści, rozpocząć testy kamer on-line (w zimie dwie kamerki już działały), rozpocząć programowanie, ułożyć plan działania na każdy tydzień, aż do 1 lipca 2019 roku.

2019 - Mazury jednak wielkie są

Od początku roku, wszystkie prace, które ostatecznie mają spiąć w całość nasze starania ruszają pełną parą. Serwis jest w trakcie programowania, zdjęcia kończymy obrabiać w lutym, zamawiamy kamery i łącza LTE do nich. Planujemy prawie każdy dzień. 1 lipca zbliża się bardzo szybko. Ku uciesze wielu z Was już w kwietniu zaczynamy montaż kamer online. Kilkanaście osób zaangażowanych w projekt zaczyna przebąkiwać, że ilość materiału i technologii, które chcemy wdrożyć jest zbyt duża. Mazury jednak wielkie są. Nie da się ich sfotografować w 2 lata, opisać w kilka miesięcy a portalu uruchomić do 1 lipca. Mhm... przełykamy potęgę tego miejsca i weryfikujemy plany. Serwis uruchomimy ale kilka funkcjonalności (celowo nie zdradzamy jakich) będziemy już dopracowywać po uruchomieniu portalu.

Założenie początkowe, iż serwis będzie gotowy w 100% w lipcu 2020 roku są niezagrożone, chcieliśmy jednak jak najwięcej pokazać na starcie - mamy nadzieję, że nam się udało i choć troszkę odkryliśmy przed Wami Mazury na Nowo.

Ogólnie o serwisie...

Ostatecznie udaje nam się uruchomić planowaną początkową wersję serwisu 8 lipca 2019 roku. Oddajemy do Waszej dyspozycji najbardziej rozbudowany portal o Mazurach jaki do tej pory można było znaleźć w Internecie. Nie bez przeszkód ale z przygodami, po ponad 2 latach "wrzucamy" w Internet dużą dawkę solidnych zdjęć i informacji. Mamy punkt wyjścia, teraz popracujemy nad niepowtarzalnością projektu.

Do Waszej dyspozycji oddajemy

 1. dokładne opisy wraz ze zdjęciami około 170 portów i miejscówek
 2. system kamer on-line (aktualnie 36 - do końca sezonu 50-60)
 3. opisy ponad 100 atrakcji turystycznych wraz ze zdjęciami, godzinami otwarcia, cenami
 4. opisy prawie 100 miejscowości wraz ze zdjęciami
 5. kalendarz wydarzeń (kompas imprez) - około 400 wydarzeń na całych Mazurach kierowanych do turystów
 6. zdjęcia wraz z opisami prawie 50 jezior na Mazurach (dodatkowo 16 wysp)
 7. dokładne opisy 5 głównych szlaków żeglownych (będziemy tworzyć kilka własnych propozycji)
 8. opisy i zdjęcia 11 szlaków kajakowych
 9. propozycję rejsów wycieczkowych wszystkich firm
 10. kilkadziesiąt poradników - bądź świadomy i bezpieczny :)
 11. moduł pogodowy dla jezior, miejscowości i portów
 12. aktualności - dowiaduj się codziennie co dzieje się na Mazurach
 13. gastronomiczna mapa mazur (obecnie aktualizowana)
 14. miejsca noclegowe i wypoczynkowe (obecnie aktualizowane)
 15. ofertę najlepszych czarterów (obecnie aktualizowane)
 16. moduł alertów żeglarskich - tylko od Was zależy na ile to będzie wiarygodne i pomocne)
 17. galerię zdjęć - ponad 10 tys. zdjęć w super jakości
 18. dział ogłoszeń tylko mazurskich - zapraszamy do dodawania swoich ofert
 19. profil na FB (ponad 20K fanów) gdzie toczą się mniej lub bardziej oficjalne rozmowy
 20. kilkanaście mnie istotnych rzeczy, które w określonych sytuacjach mogą okazać się bardzo pomocne...

Przed dokończeniem niektórych modułów z powyższej listy oraz dopisanie kilkunastu pozycji nowych technologii, troszkę zdradzimy co nas czeka w 2020 roku: moduł planowania rejsów, dokładne pokazanie szlaków na mapach, rozbudowa szlaków kajakowych, elementy locji na mapach, montaż jeszcze większej ilości kamer, wywiady, nowe zdjęcia, kolejne regiony...

Żeglowanie, nawet na mazurskich jeziorach uczy pokory. Tak właśnie podchodzimy do naszej pracy. Były przechyły, czasem flauta, lądowaliśmy w trzcinach... ostatecznie czekamy aż nam wiatr zawieje od rufy... Serwis wolny od błędów (albo prawie wolny od błędów), maksymalnie rozbudowany, z pełną ofertą Mazur, uzbrojony w nowe technologie... już 1 lipca 2020 rok :) Przypadkiem, tegoroczne uruchomienie serwisu zbiegło się z 25-leciem pływania po Mazurach naszego kapitana, osoby, która spięła ambicje nas wszystkich i pomogła nam zacumować 8 lipca na ekranach Waszych urządzeń... 

Czekamy na Wasze opinie i sugestie. Tylko ten się nie myli kto nic nie robi. Chcemy odkryć Mazury na nowo - z Wami...