ReklamaA1 - Gertis

Węgorzewo. Mieszkańcy i turyści muszą uważać na kleszcze

Bieżące20 maja 2022, 6:08
Węgorzewo. Mieszkańcy i turyści muszą uważać na kleszcze
 fot. mazury24.eu

Okres wiosenny i letni to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Węgorzewie apeluje, by podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu chronić się przed tymi pajęczakami. 

Szczególnie należy uważać w lasach, parkach i działkach rekreacyjnych. Główne zagrożenie, jakie stanowią te pajęczaki dla ludzi to przenoszenie chorób tj. np. borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Sanepid przypomina się, że od wielu lat powiat węgorzewski na tle kraju i województwa cechuje się znacznie wyższym współczynnikiem zapadalności na boreliozę. 

Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Jest większa im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Wiszą na źdźbłach trawy i spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne.

Dlatego „zbieramy” kleszcze przechodząc przez trawy lub krzewy. 
Nigdy nie należy lekceważyć zagrożenia ukłucia przez kleszcze, ale nie można popadać też w panikę, ponieważ nie każdy kleszcz jest nosicielem groźnych wirusów oraz bakterii.

Jedną z metod profilaktyki jest szczepionka zapobiegająca kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). To najpewniejszy sposób przeciwdziałania schorzeniom centralnego układu nerwowego, spowodowanego przez zakażone pajęczaki. Szczepionka nie chroni jednak przed boreliozą. 

Ochrona przed kleszczami polega również na noszeniu ubrania ochronnego podczas przebywania w siedliskach kleszczy (wysokie buty, długie spodnie, bluza z długim rękawem, okrycie głowy), unikania siadania, leżenia na trawie, w pobliżu krzewów. Zalecane jest stosowanie środków odstraszających kleszcze (repelenty - dostępne w każdej aptece, drogerii).

Należy pamiętać również o ochronie zwierząt domowych (psy i koty), które mogą zawlec kleszcze do mieszkania. 

Po powrocie z miejsc narażonych na występowanie kleszczy powinniśmy jak najszybciej wziąć prysznic i dokładnie obejrzeć całe ciało. Po zauważeniu na ciele kleszcza, należy natychmiast go usunąć. W tym celu należy użyć np. pęsety.

Pęsetą ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, nie ściskać kleszcza zbyt mocno, by nie wycisnąć jego wydalin. Kleszcza nie należy wykręcać lub próbować wycisnąć. Przed usunięciem kleszcza, nie smarować miejsca wkłucia żadną substancją. 

Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia należy zdezynfekować odpowiednim preparatem. Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Węgorzewie

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 1
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka