Jedno z najstarszych miast na Mazurach – Pasym zaprasza wszystkich na święto tego mazurskiego grodu. Na pewno nie zabraknie wielu ciekawych atrakcji i wspaniałych koncertów muzycznych. Będzie więc okazja, dla tych którzy jeszcze tu nie byli, aby odwiedzić Pasym.
W dniach 20-22 czerwca 2025 r. warto wybrać się do Pasymia na coroczną imprezę urodzin miasta.
Największa atrakcja w regionie - trzydniowe wydarzenie na początku wakacji, podczas którego Rynek Miejski w Pasymiu zamienia się w otwartą scenę plenerową wypełnioną najlepszymi artystami z całej Polski.
20.06.2025 – Dni Pasymia. Piknik Świętojański.
Piknik Świętojański – obchody Dni Pasymia rozpoczynamy rodzinny wydarzeniem pełnym letnich atrakcji. W programie wyścig smoczych łodzi, warsztaty plecenia wianków oraz kameralny koncert. Spędzimy razem ten dzień na bulwarze nad jeziorem Kalwa.
21.06.2025 – Festiwal Smaków Mazurskich Jezior.
Święto kulinarne, które połączy smakoszy i miłośników dobrej muzyki. W programie konkurs kulinarny dla sołectw i kół gospodyń wiejskich, prowadzony przez znanego szefa kuchni Marka Michalaka.
Wieczorem na estradzie wystąpi Dominik Dudek, zwycięzca 13. edycji “The Voice of Poland” oraz Ronnie Ferrari, autor przeboju “Ona by tak chciała”.
Podczas Dni Pasymia będzie organizowana wystawa rysunku i malarstwa Weroniki Tadaj-Królikiewicz. Otwarcie jubileuszowej wystawy z okazji 25-lecia jej działalności artystycznej.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pasymiu organizuje XXVIII Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej.
22.06.2025 – Dni Pasymia na sportowo.
Odbędzie się Bieg Czterech Wież, turniej piłkarski oraz zawody wędkarskie.
Co w Pasymiu na Mazurach warto jeszcze zobaczyć?
Późnogotycki kościół z końca XV wieku (pierwotnie drewniany, usytuowany w południowo-zachodnim narożniku murów obronnych, od 1525 ewangelicki, ewangelicko-augsburski odbudowany w latach 1765–1775 po pożarze), wieża z barokowym hełmem, pokrytym gontem (1770). Ołtarz główny manierystyczny z 1673 r. W kondygnacji głównej płaskorzeźba Trójcy Świętej flankowana figurami Czterech Ewangelistów. Poniżej scena Ostatniej Wieczerzy. Po obu stronach ołtarza duże figury Mojżesza i Aarona. Z tyłu trzy płyty nagrobne z XVII w. Organy z XVIII w., prawdopodobnie powstały w warsztacie Jana Josuego Mosengela w Królewcu. Ambona barokowa z XVII w. Naprzeciw ambony krucyfiks z XV w. W nawie środkowej świecznik w kształcie głowy jelenia z 1608 r.
Neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa (katolicki) z 1876 r., wybudowany w miejscu dawnego zamku. Wnętrze świątyni o charakterze neogotyckim, z ołtarzem, dwoma ołtarzami bocznymi, prospektem organowym, baptysterium z chrzcielnicą, ławkami oraz witrażami. W lewym, bocznym ołtarzu znajduje się dekoracyjna płaskorzeźba z wicią roślinną, układająca się w Drzewo Życia. Motyw ten powtórzony jest na krzyżu w ołtarzu głównym. Strop wzmocniony belkami imitujący otwartą więźbę dachową.
Ratusz z XIX wieku (wybudowany w latach 1854–1855 w miejscu starszego, średniowiecznego, spalonego w 1583 r.), założony na planie kwadratu i nawiązujący do stylu klasycystycznego. Obecnie ratusz znajduje się na dużym placu – dawniej były tu ciasne uliczki z gęstą zabudową.
Pozostałości murów miejskich z XIV wieku.
Stara zabudowa z końca XVIII i początków XIX w., budynki przy ul. Dworcowej (domy nr 2, 6, 9, 11, 13).
Zabudowa ul. Dworcowej z pierwszej połowy XX w.: obecna Miejska Biblioteka Publiczna, zespół sądowy (dawny sąd) – obecnie Dom Dziecka, dawna szkoła katolicka (ul. Dworcowa 25).
Zabudowa przy ul. Reja, m.in. budynek poczty.
Budynek dawnej szkoły ewangelickiej (ul. Ogrodowa) z początku XX w. – obecnie szkoła podstawowa.
Zespół młyński: młynarzówka z 1903 r., młyn ze spichlerzem – rozbudowany w 1921 r.
Wieża ciśnień z 1911 r. (w parku miejskim).
Cmentarz ewangelicki z XVII w., usytuowany przy drodze do Dźwierzut, z zabytkowymi nagrobkami oraz kaplicą.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!