Reklama
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Co kryją jeszcze mazurskie lasy? Sprawdzą to leśnicy

BieżąceHistoria25 sierpnia 2022, 5:57Komentarzy: 1
Co kryją jeszcze mazurskie lasy? Sprawdzą to leśnicy
 fot. mazury24.eu

Warmińsko-mazurski konserwator zabytków Dariusz Barton podpisał porozumienie o współpracy z Lasami Państwowymi. Liczy na to, że wspólne działania pomogą znaleźć zabytki kryjące się w lasach regionu – informuje Radio Olsztyn.

Wiele wspaniałych zabytków historii zlokalizowanych jest na terenie mazurskich lasów. Czy coś jeszcze kryją? To sprawdzą specjalnie przeszkoleni leśnicy.

- Często tam, gdzie dzisiaj rośnie las, kiedyś były osady czy cmentarzyska. Lasy prowadzą swoją gospodarkę leśną i często dopiero przy tej okazji wychodzi na jaw, że de facto niszczymy stanowisko archeologiczne. Teraz, dzięki współpracy, liczę na to, że leśnicy wskażą nam takie miejsca – mówi na antenie Radia Olsztyn Dariusz Barton.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że w lasach regionu można znaleźć ślady osad prehistorycznych, ale też np. średniowiecznych. Na takich stanowiskach wydobywano spod ziemi ceramikę, monety czy fragmenty broni. Cennymi zabytkami są też niektóre leśniczówki, powstałe w XVIII i XIX wieku.

W województwie warmińsko-mazurskim jednym z bardziej znanych zabytków znajdujących się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe jest też chociażby Wilczy Szaniec, czyli dawna kwatera Hitlera w Gierłoży.

Leśnicy mają wypracowane procedury dotyczące tego, jak mają postępować, gdy podczas prac leśnych trafią na potencjalny zabytek, ale sami przyznają, że nie zawsze potrafią takie miejsce rozpoznać. Stąd zapisany w porozumieniu pomysł szkoleń dla pracowników Lasów Państwowych.

- Każdy pracownik terenowy Lasów Państwowych, jak zwróci na coś uwagę, to ma obowiązek wypełnić taką specjalną kartę zgłoszeniową. Ta współpraca nam bardzo pomoże, bo leśnicy są stworzeni do ochrony przyrody i prac leśnych, a z tymi pracami konserwatorskimi i rozpoznawaniem niektórych stanowisk jeszcze musimy się podszkolić – przyznaje Adam Roczniak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Porozumienie o współpracy lasów i służb konserwatorskich podpisano w obecności wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Dzięki temu jeszcze lepiej będzie chronione nasze dziedzictwo kulturowe, nasze zabytki – czyli to, co otrzymaliśmy od naszych przodków i co mamy za zadanie utrzymać, a następnie przekazać kolejnym pokoleniom – podkreśla Artur Chojecki.

W lasach województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się 60 obiektów architektonicznych oraz 100 stanowisk archeologicznych wpisanych do rejestru zabytków.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

  • 7
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 1
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz