ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Mazurskim lasom grożą pożary. Jest bardzo sucho

Bieżące13 czerwca 2023, 6:26Komentarzy: 1
Mazurskim lasom grożą pożary. Jest bardzo sucho
 fot. mazury24.eu

Sytuacja w lasach na Mazurach jest bardzo poważna. Lokalnie wilgotność ściółki leśnej spadła już poniżej 5 procent. To o połowę mniej niż ma wysuszone siano! Niestety grożą nam pożary.

Już kilkanaście dni w województwie warmińsko-mazurskim utrzymuje się 3 najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Od dłuższego czasu na każdym punkcie prognostycznym leśnicy odnotowują wilgotność ściółki na poziomie poniżej 12%, a jest to obrazowo wilgotność na przykład kartki papieru. Od początku roku strażacy gasili pożary w kompleksach leśnych na Warmii i Mazurach już blisko 100 razy.
 

Mazurskie lasy zagrożone pożarami

W zasadzie, w ostatnim okresie nie ma doby, bez strażackiej interwencji związanej z pożarami w lasach. W samym czerwcu to blisko 30 interwencji. Do tego też dochodzą pożaru nieużytków, suchych traw czy trzcinowisk, które o tej porze roku w takiej ilości – kilkudziesięciu w czerwcu, nie występują. Wielokrotnie pożary te stwarzały bezpośrednie zagrożenie dla zabudowań, czy pobliskich lasów.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla części województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, informując o dużym zagrożeniu pożarowym lasów. Apeluje o zachowanie ostrożności i o to, by nie używać otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie.

Na Mazurach alert dotyczy powiatów ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, kętrzyńskiego, oleckiego, węgorzewskiego i szczycieńskiego.

„Wszędzie notowany jest trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Lokalnie wilgotność ściółki leśnej spadła już poniżej 5 procent – to o połowę mniej niż ma wysuszone siano. Taka susza panuje m.in. w Puszczy Piskiej. Niewiele lepiej jest na południe od Szczytna, gdzie wilgotność sięga zaledwie 7 procent” – informuje Polska Agencja Prasowa.

Dwa dni temu na Warmii i Mazurach doszło do siedmiu pożarów poszycia leśnego. Wszystkie zostały ugaszone przez strażaków. Rzecznik Prasowy Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Grzegorz Różański podkreślił, że w lasach występuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

- Ściółka w lesie ma wilgotność poniżej 10 procent, dlatego każde nieodpowiedzialne zachowanie na terenie kompleksów leśnych może spowodować pożar - powiedział rzecznik.


Straż Pożarna apeluje o ostrożność podczas spacerów w mazurskich lasach

Grzegorz Różański zaapelował o korzystanie ze spacerów i odpoczynku w lesie w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych. Jednocześnie przypomniał, że każde urządzenie, które powoduje iskrzenie, może spowodować w lesie pożar. W ubiegły piątek w całej Polsce doszło do 89 pożarów lasów.

- Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów – informuje Warmińsko-Mazurska Straż Pożarna. - Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie ściółki. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.

Warmińsko-mazurscy strażacy apelują o szczególną ostrożność w lasach. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin strażacy gasili siedem pożarów poszycia leśnego. Dzięki błyskawicznym akcjom straty są niewielkie.
 

Za pożary w lasach odpowiada człowiek

Leśnicy przypominają, że bezwzględny zakaz używania otwartego ognia obowiązuje w lesie i w odległości mniejszej niż 100 metrów od ściany lasu. Do lasów nie można też wjeżdżać samochodami, motocyklami czy quadami.

- W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Wystąpienie 5 dniowego okresu, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10% nadleśniczy, dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasu. Podstawą do wprowadzenia zakazu są określane codziennie prognozy zagrożenia pożarowego lasu – informuje Rzecznik Prasowy Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Grzegorz Różański.

Według statystyk, ponad 90 procent pożarów lasów powoduje człowiek. W przypadku, gdy taki pożar zagraża zdrowiu i życiu lub powoduje duże straty materialne, podpalaczowi grozi do 10 lat więzienia.
 

Nie tylko pożary, grozi nam też susza

Wysokie ryzyko pożarowe w lasach na to nie jedyny problem. Brak opadów w ostatnich dwóch tygodniach spowodował, że bardzo obniżył się tzw. wskaźnik wilgotności gleby.

- Brak opadów od ponad dwóch tygodni, wysokie temperatury, wysokie usłonecznienie skutkuje gwałtownym przesuszeniem już nie tylko wierzchniej warstwy gleby. Deficyt wody jest zauważalny w zachodniej i północnej Polsce nawet na głębokości dwóch metrów pod powierzchnią - informował IMGW z końcem ubiegłego tygodnia.

IMGW przedstawił tzw. hydrodekalog. Jest to zestaw 10 porad, które każdy z nas może wdrożyć we własnym domu, aby zapobiegać suszy w Polsce.

  1. Jeżeli odkręcasz kurek i czekasz na ciepłą wodę, zbierz do kubka zimną wodę, która płynie na początku.
  2. Zamiast kąpieli wybierz prysznic, bo to oszczędność wody, energii i czasu.
  3. Zakręć wodę podczas mycia zębów czy golenia i zamontuj na kranie perlator, który napowietrza wodę.
  4. Nie zmywaj jednego kubka czy talerza. Kiedy zbierze się większa liczba naczyń, napełnij komorę zlewu i umyj je wszystkie w tej samej wodzie lub użyj zmywarki.
  5. Zbieraj deszczówkę i używaj jej np. do podlewania roślin.
  6. Zamontuj w toalecie spłuczkę z dwoma przyciskami. Kiedy to możliwe, używaj mniejszego z nich, który opróżnia tylko połowę zbiornika z wodą.
  7. Pierz tylko wtedy, gdy bęben pralki jest maksymalnie załadowany i używaj programów eko.
  8. Oszczędzaj prąd! Dzięki temu zmniejszasz zapotrzebowanie na wodę, której elektrownie używają do chłodzenia.
  9. Używaj chłodniejszej wody do kąpieli.
  10. Dbaj o wodę, rezygnując z detergentów. Używaj naturalnych środków takich jak ocet, sok z cytryny czy soda oczyszczona.
     

Źródło: imgw.pl, PAP, Warmińsko-Mazurska Straż Pożarna

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 4
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka