ReklamaA1 - Stranda Majówka

Niezwykły pomnik stanął w Węgorzewie

Bieżące13 grudnia 2022, 6:31
Niezwykły pomnik stanął w Węgorzewie
 fot. UM Węgorzewo

Ponownie po latach w Węgorzewie można spotkać dwóch starszych panów zatopionych w zadumie. Zatrzymali się przy muzeum. Jeden pokazuje przyrodniczo-naukowe kuriozum, drugi nie kryje zdumienia. To Helwing i Leszczyński. Węgorzewski pastor i polski król.

Przed Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie – od strony ul. Portowej – stanęły rzeźby przedstawiające Jerzego Andrzeja Helwinga, węgorzewskiego duchownego i znanego przyrodoznawcy oraz Stanisława Leszczyńskiego, króla Polski, który z latach 1734 i 1736 przebywał w Węgorzewie.

Panowie wielokrotnie się spotykali i toczyli dysputy. Podczas nich z pewnością poruszony został temat zaobrączkowania szczupaka. Stało się to przed 1717 rokiem z polecenia właściciela majątku Rydzówka Ludwika von Rauter. Takiego właśnie szczupaka dzierży węgorzewski pastor…

Rzeźby, autorstwa Piotra Bogdaszewskiego, powstały w ramach realizacji projektu „Zaobrączkować szczupaka – niemożliwe?”, koordynowanego przez Jerzego Łapo.

Oficjalne odsłonięcie plenerowych rzeźb nastąpi 14 grudnia 2022 roku, w dzień urodzin Jerzego Andrzeja Helwinga. Pierwsze odsłonięcie, z udziałem twórcy rzeźb Piotra Bogdaszewskiego i wykonawcy bruku Piotra Habyka, odbędzie się o godz. 10.00. Kolejne odsłony będą miały miejsce o godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.30. Podczas każdego z odsłonięć na gości będzie czekał Jerzy Łapo, który opowie o projekcie, szczupaku, mazurskich jeziorach, Helwingu i Leszczyńskim.

Wstęp wolny. Każde z odsłonięć będzie trwało około 15 minut.

Projekt „Zaobrączkować szczupaka – niemożliwe?” dofinansowano z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w ramach działania 4.2 „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność”, w ramach Priorytetu 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, w ramach celu: Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego, rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Projekt dofinansowano w ramach konkursów ogłaszanych przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie”.

Źródło: UM Węgorzewo

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 5
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz