ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Policjanci podsumowali półmetek sezonu na mazurskich jeziorach. Było wiele interwencji

Bieżące17 sierpnia 2023, 7:43
Policjanci podsumowali półmetek sezonu na mazurskich jeziorach. Było wiele interwencji
 fot. Komenda Policji w Mikołajkach.

W tegorocznym sezonie wodnym policyjni wodniacy na Warmii i Mazurach od maja do końca lipca 2023 r. podjęli ponad 1250 interwencji na wodach i terenach przywodnych. Stwierdzili ponad 1000 różnego rodzaju wykroczeń. W prawie połowie przypadków te interwencje zakończyły się konsekwencjami dla kontrolowanych w postaci mandatów karnych lub sporządzenia wniosku o ukaranie kierowanego do sądu.

2000 skontrolowanych wodniaków

Przeprowadzili ponad 2000 badań trzeźwości osób korzystających ze sprzętów pływających. W ich trakcie ujawnili 16 sterników pod wpływem alkoholu (9 odpowie za przestępstwo, a 7 za wykroczenie). Konsekwencje poniosło też 36 osób, które po alkoholu korzystały z jednostek pływających niebędących pojazdem mechanicznym, a więc na przykład rowerów wodnych lub kajaków. Policjanci wyjaśniali również okoliczności 1 wypadku i 14 kolizji, do których doszło na wodach. Uczestniczyli też w 8 akcja ratunkowych, ratując inne osoby przed utonięciem lub jednostki pływające przed zatonięciem. Przeprowadzili też ponad 4000 kontroli kąpielisk strzeżonych i niestrzeżonych.


Brak myślenia może być zgubny na mazurskich jeziorach

Sierpień przyniósł nagłe zmiany pogody i wahania temperatur, co również przyczyniło się do jeszcze intensywniejszej służby na wodach. Niestety wciąż nie brakuje osób, które zbyt beztrosko podchodzą do wypoczynku na wodzie. Pokazały to m.in. interwencje podejmowane przez policjantów podczas sierpniowego długiego weekendu.

Tylko w powiecie giżyckim w trakcie pięciu dni (11-15.08.2023) giżyccy wodniacy przeprowadzili ponad 100 kontroli stanu trzeźwości sterników. Tym razem wśród badanych nie było osoby nietrzeźwej. Nie każdy z odpoczywających na wodzie stosował się jednak do obowiązujących przepisów. Policjanci nałożyli 16 mandatów karnych m.in. za brak uprawnień do sterowania jednostką pływającą, za niestosowanie się do znaków i wytwarzanie fal w miejscu objętym zakazem, przy plażach i kanałach, a także były przypadki, gdzie sternicy nie zadbali o tak ważne wyposażenia jak kamizelki ratunkowe.

Z uwagi na remont kanału Łuczańskiego występowały utrudnienia w ruchu wodnym. Tworzący się zator na kanale Niegocińskim również wymagał wsparcia i pomocy ze strony policyjnych wodniaków.


Długi, sierpniowy weekend na Mazurach

W trakcie długiego weekendu policyjni wodniacy z Komendy Powiatowej Policji w Piszu nie mieli pobłażania wobec sterników, którzy swoim zachowaniem narażali innych lub sterowali jednostkami bez wymaganych uprawnień. Mandatami w wysokości 500 zł zostało ukaranych 6 sterników pływających bez uprawnień. Postępowanie mandatowe zostało też zastosowane wobec 11 sterników, którzy łamali zakaz wytwarzania fal.

W piątek (11.08.2023 r.) w godzinach popołudniowych mrągowscy wodniacy na Jeziorze Tałty zauważyli jednostkę pływającą, której załoga najwyraźniej miała jakiś kłopot. W związku z tym, że dryfująca łódź znajdowała się na szlaku żeglugowym podpłynęli zorientować się co się stało. Okazało się, że w związku z awarią silnika nie mogli dopłynąć do brzegu. Policjanci odholowali łódź, dzięki czemu załoga bezpiecznie dotarła na ląd.

Z kolei we wtorek (15.08.2023 r.) policyjni wodniacy patrolowali podległe akweny, gdy dostali zgłoszenie, że na Jeziorze Mikołajskim pływa mężczyzna na skuterze wytwarzając falę w miejscu zakazu. Funkcjonariusze udali się we wskazane miejsce, gdzie zastali opisanego mężczyznę. 39-latek tłumaczył się, że nie wiedział, że pływał w miejscu obowiązującego zakazu wytwarzania fali. Za niestosowanie się do znaków żeglugowych został ukarany mandatem w wysokości 300zł.

Policjanci sprawdzili dane mężczyzny w policyjnych systemach informacyjnych, w wyniku czego wyszło na jaw, że w ogóle nie powinien prowadzić tej jednostki pływającej, ponieważ posiada wydany przez sąd zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. W związku z powyższym policjanci sporządzili stosowną dokumentację, która zostanie przekazana do sądu. Za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

- Policyjna służba na wodach może się wydawać idealną okazją do spędzenia lata na pokładzie łodzi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i wysiłek podejmowany przez policjantów po to, by inni mogli wspominać letni wypoczynek na akwenach i brzegach warmińsko-mazurskich jezior jako bezpieczny. W tym celu policyjni wodniacy prowadzą kontrole jednostek pływających i ich sterników, wyciągają konsekwencje wobec tych, którzy lekceważą przepisy i zasady bezpieczeństwa oraz pomagają bezpiecznie wrócić do portów tym, którzy z różnych powodów znaleźli się w tarapatach – informuje warmińsko-mazurska policja.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka