Reklama
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Pożary na Mazurach. Mazurski Park Krajobrazowy ostrzega

Bieżące4 kwietnia 2022, 5:57Komentarzy: 1
Pożary na Mazurach. Mazurski Park Krajobrazowy ostrzega
 fot. OSP w Krutyni.

W ciągu zaledwie dwóch dni minionego weekendu OSP w Krutyni podejmowała trzy akcje gaszenia pożarów – pożar obrzeża lasu oraz dwa pożary trzcinowisk, w Chostce oraz Wojnowie – informuje Mazurski Park Krajobrazowy. Jak wskazują strażacy, były to specjalne podpalenia.

Jak informuje Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni, w piątek chwilę przed ósmą, strażacy zostali zadysponowani do pożaru na obrzeżach lasu w Krutyni. Godzinę później natomiast do pożaru trzcinowisk w miejscowości Chostka.

W sobotę wieczorem zostali natomiast wezwani do rozległego pożaru trzcinowisk pomiędzy Chostką a Wojnowem. Z ogniem walczyło ponad 10 jednostek z dwóch powiatów, do tego silny wiatr wzmagający płomienie. Działania prowadzone były w bardzo trudno dostępnym, bagiennym terenie wzdłuż rzeki Krutynia.

- Nie mamy wątpliwości, że wszystkie te zdarzenia nie były przypadkowe i w każdym z nich doszło do celowego podpalenia – informują strażacy z OSP Krutynia.

Początek wiosny większości z nas kojarzy się z budzącą się do życia przyrodą. Dla straży pożarnej natomiast jest to okres intensywnej pracy związanej z gaszeniem płonących łąk, nieużytków i trzcinowisk.

- Mimo trwającej od wielu lat kampanii edukacyjnej przedstawiającej skutki wypalania traw oraz groźby wysokich kar za podpalenia, ten proceder powtarza się każdego roku. Niestety wiele osób wciąż uważa, że wypalanie traw wzbogaca glebę i jest dobrym sposobem na usunięcie suchych pozostałości z zeszłego roku. Nic bardziej mylnego – informuje Mazurski Park Krajobrazowy.

Poprzez wypalanie traw kompletnie niszczy się warstwa próchniczna gleb, obniżając jej wartość produkcyjną, powodując wyjałowienie gleby z materii organicznej. Wysoka temperatura powoduje zabicie korzystnych bakterii, grzybów i promieniowców, które odpowiadają za rozkład i przekształcanie materii organicznej w związki przyswajalne dla roślin.

W ogniu giną bezkręgowce, płazy i gady, owady, drobne gryzonie, ptaki i ich lęgi oraz większe ssaki. Trwająca susza powoduje, że ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i w niekontrolowany sposób, powodując duże zagrożenie również dla zabudowań ludzkich.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka