ReklamaTSA

Jak święta Bożego Narodzenia obchodzili dawni Mazurzy? Można to zobaczyć na własne oczy

BieżąceHistoria18 grudnia 2023, 9:25
Jak święta Bożego Narodzenia obchodzili dawni Mazurzy? Można to zobaczyć na własne oczy
 fot. Skansen w Olsztynku/facebook

Park Etnograficzny w Olsztynku przygotował cztery, niezwykle ciekawe wystawy prezentujące ludowe tradycje bożonarodzeniowe i noworoczne z terenów dawnych Mazur, Warmii i Powiśla. Jeśli w grudniu będziecie na Mazurach, warto zajechać do Olsztynka.

Podobnie jak to było w latach ubiegłych tak i w tym roku z okazji nadchodzących świąt Muzealnicy z Olsztynka przygotowali cztery regionalne aranżacje, które nawiązują do ludowych tradycji bożonarodzeniowych i noworocznych z terenów dawnych Mazur, Warmii i Powiśla.

„Adwent na Mazurach” - w chałupie mazurskiej ze wsi Gązwa oddano klimat okresu oczekiwania na narodziny Jezusa z tradycyjnym wieńcem adwentowym i „kątem dla wędrujących dusz”.

„Boże Narodzenie w Prusach Wschodnich” - powiślańskiej zagrodzie z Zielonki Pasłęckiej zobaczyć można stół z tradycyjnym nakryciem i świątecznymi potrawami. Świątecznej atmosfery sprzed ponad stu lat dopełnia choinka i postać przynoszącego dzieciom prezenty Pikolusa.

„Nowy Rok na Warmii” - wystawa przygotowana w warmińskiej chałupie ze wsi Kaborno odwołuje się do ostatniego dnia grudnia, który nazywano wówczas zilijo. W nawiązaniu do tamtych lat zaaranżowano tutaj m.in. stół noworoczny z tradycyjną breją i nowolatkowym ciastem. W rogu izby, jak dawniej stoi symboliczny snopek zboża, są tutaj rogale, czyli świąteczni przebierańcy z szemlem – „warmińskim lajkonikiem”, który rozdawał dzieciom prezenty.

„Gwiazdka z PRL-u" przygotowana w chałupie z Turznicy to w ofercie Muzeum w Olsztynku pewna świąteczna „nowość”. Aranżacja ta jest próbą przybliżenia, a dla niektórych zainteresowanych nawet przypomnienia atmosfery chwil, kiedy to choinka naturalna lub też sztuczna, była już ubrana, pod nią „czekały” prezenty a królujący na stole karp (ryba co prawda znana na świątecznych stołach już przed wojną, jednak dopiero w PRL-u rozpowszechniona), „zapraszał” do rodzinnej wieczerzy.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina