Reklama
ReklamaA1 - Gertis

Konserwator Zabytków apeluje do mieszkańców Mazur

BieżąceHistoria29 stycznia 2024, 9:47
Konserwator Zabytków apeluje do mieszkańców Mazur
 fot. Ostatnie spojrzenie zmarłego na jezioro/facebook

Niedawne odkrycie archeologów w regionie Chełmna powoduje, że Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie zwrócił się z apelem do mieszkańców Warmii i Mazur. Poprosił w nim o szczególną uwagę podczas prowadzonych prac ziemnych.

- Korzystając z niedawno opublikowanych wstępnych wyników badań depozytów odkrytych w dawnym jeziorze na ziemi chełmińskiej, chcieliśmy przypomnieć, że na terenie naszego województwa, w strefie brzegowej zarastających zbiorników, na brzegach rzek i podmokłych łąkach, również często znajdowane są zabytki. I to z różnych epok – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Przypomnijmy, że niedawno metalowe zabytki znalezione w Boguszach i Krupinie koło Prostek (Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Jaćwież) czy nieco wcześniejsze w Kalu pod Węgorzewem (Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Ziemi Węgorzewskiej - Wendrusz) czy słynne odkrycie depozytów w dawnym jeziorze Nidajno pod Czaszkowem koło Mrągowa (Wydział Archeologii Uniwersytet Warszawski i Instytut Archeologii i Etnologii PAN), czy wreszcie odkrycia organicznych zabytków z epoki kamienia jak rogowe motyki i topory (np. w okolicach Starej Rudówki koło Rynu czy wspominanej już na naszym profilu Dudki koło Wydmin), o słynnej ofierze bagiennej z Drwęcka nie wspominając. A to zaledwie kilka przykładów.

- Dlatego też uczulamy i prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w trakcie codziennych prac w ogródkach czy na polach, na spacerach i w trakcie prowadzenia inwestycji na zatorfionych terenach, zabytki potrafią się pojawiać się w najmniej oczekiwanych momentach – dodaje Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Ludzie od pradziejów potrafili doskonale przystosowywać otaczający ich świat do własnych potrzeb i zamieszkiwać zdawałoby się najmniej sprzyjające okolice. Stąd też oprócz klasycznej "lądowej" archeologii wykształciła się archeologia podwodna, a półżartem archeolodzy wspominają o potrzebie rozwoju archeologii "szuwarowo-bagiennej".

źródło: Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 3
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz