Reklama
ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Mazurskie tajemnice. Niezwykła Góra Zamkowa

BieżąceHistoria25 stycznia 2024, 10:00
Góra Zamkowa na Mazurach.
Góra Zamkowa na Mazurach. fot. Marta Grecka

Jeśli na Mazurach chcielibyśmy obejrzeć pozostałości osadnictwa dawnych mieszkańców tych ziem – Prusów, niestety nie znajdziemy zbyt wiele takich miejsc. Dlatego warto wybrać się w okolice miejscowości Jeziorko w gminie Ryn. Tam znajduje się wzniesienie, na którym niegdyś górował gród Galindów.

Zabytków po Prusach na Mazurach raczej nie znajdziemy

Prusowie nie pozostawili po sobie okazałych, kamiennych czy murowanych zabytków. Ich drewniane grody, otoczone palisadami, zostały zniszczone i spalone przez Krzyżaków. Aby odkryć dawne artefakty związane z pierwotnymi mieszkańcami obecnych Mazur archeologowie muszę kopać w ziemi. I ostatnio odkrywają coraz więcej tego typu miejsc – często są to cmentarzyska Prusów czy nawet ich osad.

Jeśli chcemy zobaczyć, poznać miejsca, gdzie niegdyś na Mazurach mieszkali Prusowie, musimy pojechać do miejscowości Jeziorko w gminie Ryn. Tam znajduje się tzw. Góra Zamkowa. Jeśli spojrzymy na nią i wysilimy wyobraźnię, może zobaczymy wznoszący się tu dawny gród Galindów.

Góra Zamkowa uważana jest obecnie za jeden z najbardziej "widowiskowych" obiektów staropruskich na Mazurach. Jest pozostałością grodziska z okresu wczesnej epoki żelaza (ok. 750 r. p.n.e.) zamieszkała aż do okresu wczesnego średniowiecza.
 

Jak wyglądał gród Galindów na Zamkowej Górze?

Ze względów strategicznych i praktycznych, Galindowie budowali swoje osady wykorzystując ukształtowanie terenu, oraz obecność jezior i lasów. Wzniesienie jest tworem sztucznym i  wznosi się na wysokość 193 metry n.p.m. Wokół góry usypano wały ziemne o wysokości prawie 25 metrów otaczające majdan o rozmiarach 70 na 40 metrów. Poniżej wzniesienia znajdowało się rozległe osiedle, które dokładnie badali archeolodzy niemieccy i polscy.

Na kamienno-ziemnym wale znajdowała się drewniana palisada, która pełniła funkcję obronną. Od strony wschodniej znajdowała się brama wjazdowa. Grodzisko było użytkowane w epoce żelaza i pełniło funkcję schronienia i obrony pobliskiej ludności. Niewykluczone, że Prusowie bronili się tutaj przed Krzyżakami podbijającymi te ziemie w XIII wieku.

Pierwsze badania archeologiczne prowadzone w Jeziorku były w latach 1950-1954. Ostatnie natomiast w 2003 roku. Dokonano tu wielu odkryć zabytków ruchomych, między innymi: szpile, noże, haczyki, igły, fragmenty naczyń glinianych, zabytków kamiennych, a także przynajmniej cztery warstwy kulturowe.

Wykopaliska na Zamkowej Górze potwierdziły również obecność osadnictwa w tym miejscu z epoki neolitycznej. Dowodem na to jest znaleziony zabytek kamienny tego okresu. Potwierdzono także produkcyjny charakter osady z czasów wczesnego średniowiecza oraz dość bogatą warstwę kulturową związaną z funkcjonowaniem osady, obejmującą od X do XII wieku.
 

Jak dotrzeć do Zamkowej Góry na Mazurach?

Grodzisko położone jest około 900 metrów na południowy wschód od wsi Jeziorko, kilkanaście kilometrów od Rynu. Do Zamkowej Góry dotrzemy ze wsi Skop. Wystarczy skręcić w polną drogę, prowadzącą na północ (zielony szlak rowerowy). Droga nie jest najlepsza, ale przejezdna, chociaż pod same wzgórze nie da się dojechać. Auto trzeba zostawić i około 300 metrów przejść pieszo.

 

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Tło Dla Mew