Reklama
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazury mniej znane. Dlaczego warto odwiedzić Popowo Salęckie?

BieżąceHistoria24 kwietnia 2024, 8:59
Mazury mniej znane. Dlaczego warto odwiedzić Popowo Salęckie?
 fot. mazury24.eu

Niewielka wieś - Popowo Salęckie, które znajduje się zaledwie 7 km od Mrągowa, zachęca turystów do odwiedzin nie tylko poprzez swoje walory naturalne, ale również dzięki swojej długiej i bogatej historii.

Popowo powstało jako wieś czynszowa. Polakowi, Jakubowi Glińskiemu, w 1566 r. książę Albrecht przywilejem zapisał ziemię. Ludność ówczesnym zwyczajem nazywała księdza popem i stąd nazwa wsi. Z czasem wieś przeszła w ręce prywatne, przez pewien czas należała nawet do jednego z największych arystokratycznych rodów niemieckich w Prusach Wschodnich rodu Lehndorffów, właścicieli posiadłości w Sztynorcie.

Od ok. 1900 roku po uwłaszczeniu terenów ziemskich na terenie Popowa  powstał majątek z folwarkiem należący do Augusta Kaima. Jego rodzina aż do 1945 r. była ostatnim właścicielem majątku. Folwark specjalizował się w hodowli bydła rodowodowego i koni.

W Popowie Salęckim znajduje się piękne miejsce widokowe. Jest nią grobla na jeziorze Salęt. Przez groblę poprowadzono Mazurską Pętlę Rowerową - to ponad 300 km trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów.

Na jeziorze Salęt znajduje się Ptasia Wyspa, gdzie prowadzone były wykopaliska archeologiczne. Najintensywniejsze ślady jej zasiedlenia datowane są na późną epokę brązu i wczesną epokę żelaza i związane są z ludnością kultury łużyckiej i kultury kurhanów zachodniobałtyjskich. Na Ptasiej Wyspie natrafiono również na materiały neolityczne, rzymskie (w znaczeniu chronologicznym) i wczesnośredniowieczne.

W przewodniku archeologicznym "Starożytności Pojezierza Mrągowskiego" Tomasza Nowakiewicza i Aleksandry Rzeszotarskiej-Nowakiewicz czytamy "Na stanowisku odkryto ponad 230 obiektów, zazwyczaj dość podobnych jam o funkcji gospodarczej. Wśród towarzyszących im zabytków przeważały resztki naczyń, m.in. charakterystyczne półkuliste misy i jajowate garnki. Wyróżniającym się znaleziskiem była natomiast jama z późnego okresu wpływów rzymskich, w której poza ceramiką umieszczono zapinkę z brązu."

Na podstawie Informacji Turystycznej w Mrągowie.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

  • 16
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka