ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Te inwestycje na Mazurach powinny być dostępne już w tym roku

BieżąceInwestycje2 stycznia 2024, 9:36Komentarzy: 2
Remont zabytkowej śluzy Guzianka I na Mazurach.
Remont zabytkowej śluzy Guzianka I na Mazurach. fot. mazury24.eu

Czy komuś się to podoba czy nie, Mazury się zmieniają. Powstaje więcej infrastruktury turystycznej, kanały mazurskie są remontowane, budowane są nowe drogi oraz modernizowane porty. Mazurskie miasta inwestują w różnorakie atrakcje turystyczne. Zobaczmy więc jakie inwestycje powinny się zakończyć na Mazurach w 2024 roku.

Kompleks rekreacyjny w Mikołajkach na Mazurach

Władze Mikołajek na Mazurach przedstawiły szczegóły planowanej inwestycji. To wizualizacja programu funkcjonalno-użytkowego kompleksu sportowo – rekreacyjnego, który powstanie w tym mieście na Mazurach. Jak zapowiadają samorządowcy, z inwestycji skorzystają nie tylko mieszkańcy Mikołajek, ale również turyści.

Na inwestycje pozyskano pieniądze z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Pierwszymi, którzy zapoznali się z mającymi powstać atrakcyjnymi przestrzeniami architektury miejskiej, byli uczniowie Zespołu Oświatowego w Mikołajkach. To wokół tej szkoły ma powstać inwestycja.

Droga S16 na Mazurach z problemami

Żółw błotny może skutecznie zatrzymać budowę drogi ekspresowej przez Mazury. Forsowany przez GDDKiA w Olsztynie wariant realizacji tej trasy szybkiego ruchu koliduje z siedliskami tego zwierzęcia, które znajduje się pod ochroną. Co dalej z budową tej drogi przez Mazury?

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie oceniła, że realizacja drogi ekspresowej S16 Mrągowo-Orzysz-Ełk w wariancie inwestorskim spowoduje znaczące uszczuplenie siedlisk żółwia błotnego. Ze względów przyrodniczych wariant ten jest nieakceptowalny.

Przypomnijmy, że GDDKiA w Olsztynie ubiega się o wydanie decyzji środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie dla budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo-Orzysz-Ek. Taka decyzja jest niezbędna do wydania pozwolenia na realizację inwestycji.

Jak poinformowała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz: „w trakcie prowadzonej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie procedury oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi ekspresowej S16 Mrągowo - Orzysz - Ełk, zidentyfikowano obszar Natura 2000, na który inwestycja, zaplanowana przez inwestora według wariantu B, będzie wywierać znacząco negatywny wpływ".

Będzie można pływać Kanałem Łuczańskim

Kolejna inwestycja na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich została przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończona z sukcesem. Remont Kanału Łuczańskiego to jeden z elementów projektu pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap II B – przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka.

Kanał Łuczański to droga wodna szlaku głównego Pisz – Węgorzewo, łącząca jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. Mierzący nieco ponad 2 km Kanał Łuczański jest trzecim pod względem długości kanałem mazurskim, ustępuje w tym względzie jedynie Kanałowi Szymońskiemu i Jeglińskiemu.

Most obrotowy w Giżycku ma zostać naprawiony

Wkrótce ma rozpocząć się pilny remont mostu obrotowego w Giżycku. Te działania mają na celu umożliwienie otwarcia przęsła zabytkowego obiektu. Wtedy statki Żeglugi Mazurskiej będą mogły opuścić port w Giżycku i udać się na miejsce zimowania.

Mirosław Drzażdżewski, starosta giżycki, poinformował PAP, że Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku, który zarządza mostem, zapozna się z ofertami firm, które wyraziły chęć przeprowadzenia naprawy mostu.

Most, który jest zabytkiem i znajduje się na kanale łuczańskim, został uszkodzony podczas remontu obiektu, który trwa od wiosny. Starostwo jest w posiadaniu ekspertyzy, z której wynika, że wibracje maszyn remontujących kanał spowodowały uszkodzenie przyczółków mostu, co uniemożliwia jego otwieranie i zamykanie na sposób, jaki był możliwy przed remontem.

Via Baltica na Mazurach już gotowa

Kierowcy podróżujący Via Baltica mogą już przejechać kolejnym otwartym odcinkiem trasy od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa. Dzięki nowo otwartemu odcinkowi droga ekspresowa S61 ma już ponad 200 km długości. Został już tylko około 13-kilometrowy odcinek obwodnicy Łomży. Teraz z Ełku do Warszawy dojedziemy w ok. 2 godziny.

Oddany do ruchu 13 października 2023 r. odcinek Via Baltica (S61) od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa ma 19,5 km długości. Budowa trwała niespełna dwa lata. W ramach inwestycji wybudowano dwa węzły drogowe: Ostrów Mazowiecka Północ, na skrzyżowaniu dróg ekspresowych S61 i S8 oraz Komorowo (połączenie z drogami wojewódzkimi 627 i 677).

Na trasie S8 w kierunku Białegostoku, przez kilka miesięcy potrwa jeszcze przebudowa wiaduktu nad linią kolejową oraz układanie nawierzchni. Powstanie także łącznik od węzła Komorowo do drogi wojewódzkiej DW627.

Rowerami wzdłuż jeziora Gołdap

Jak informuje Urząd Miejski w Gołdapi, ku końcowi zbliża się budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż jeziora Gołdap. Będzie to stanowiło niewątpliwie dużą atrakcję tego mazurskiego miasta.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu "Zmniejszenie presji na chronione gatunki i siedliska występujące na obszarze jeziora Gołdap poprzez budowę ciągu pieszo - rowerowego".

W ramach prac powstał oświetlony ciąg pieszo – rowerowy wzdłuż linii jeziora o łącznej długości 1,46 km oraz szerokości 3,0 m, który wyposażony jest w małą architekturę tj. ławki i kosze na śmieci.

Wzdłuż ścieżki ustawione zostaną tablice edukacyjne, budki lęgowe, hotele dla owadów, kaczkomaty, założona zostanie łąka kwietna o powierzchni 2000 m2 oraz dokonane nasadzenia z bluszczu.

Nowa inwestycja nad jeziorem Święcajty

Na sesji rady miejskiej w Węgorzewie zaprezentowana została nowa inwestycja nad jeziorem Święcajty. W Kolonii Rybackiej, na terenach poprzemysłowych po byłym tartaku, powstanie nowy port wraz z kapitanatem, sanitariatami, sauną, wypożyczalnią rowerów, placem zabaw oraz przestrzenią edukacyjno-szkoleniową.

Nowa marina będzie otwarta dla gości i pomieści około 150 jednostek pływających. Port zapewni usługi dla żeglarzy, turystów oraz rezydentów oraz będzie szansą dla firm czarterowych na rozszerzenie oferty w północnej część szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Oddanie portu do użytku jest planowane na wiosnę 2024 r.

Kanał Śniardwy-Roś zostanie wyremontowany

Podpisano umowy na wykonanie robót budowlanych zadania inwestycyjnego pn. "Udrożnienie Kanału Śniardwy - Roś oraz przebudowa jazu w Kwiku". Wartość całego projektu wynosi 135,4 mln zł, z czego wartość dofinansowania to 106,1 mln zł.

Prace będą realizowane na podstawie umowy partnerskiej pomiędzy beneficjentem projektu Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie przy dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020.

Kanał Śniardwy-Roś o łącznej długości 5 494 m i szerokości śr. 10-15 m jest kanałem ulgi dla wód z Systematu Wielkich Jezior Mazurskich wykorzystywanym turystycznie przez mniejsze jednostki rekreacyjne (łodzie, kajaki). Kanał łączy jezioro Śniardwy poprzez jeziora Białoławka i Kocioł. Obecny stan kanału jest niezadawalający – światło kanału jest ograniczone poprzez występujące wypłycenia i nadmiernie rozwiniętą roślinność.

Ponadto występują przetamowanie powstałe wskutek wywrotów nadbrzeżnych drzew w światło cieku. Brakuje także infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi małych jednostek rekreacyjnych w pobliżu budowli hydrotechnicznych – jazu w Kwiku i progu Białoławka.

Całoroczny obiekt rozrywkowy w Giżycku

To ma być atrakcja, która przyciągnie do miasta jeszcze większą ilość turystów z Polski i Europy. Mówimy o budowie przy plaży miejskiej w Giżycku całorocznego obiektu rozrywkowego. Na inwestycję zgodę wyrazili radni miejscy. Inwestor zainstalował już olbrzymie koło widokowe.

- Jednym z tematów, który zdominował dyskusje w ostatnich dniach jest montaż koła widokowego w Lunapark Bajka Giżycko. Jest to jeden z głównych punktów realizacji zawartej umowy na dzierżawę tego terenu. I do tego zrealizowany i nie jest ostatnim nowym elementem giżyckiego lunaparku. Koło jest widoczne z daleka i z pewnością już robi wrażenie, choć nie jest to jeszcze koniec montażu. Warto tutaj dodać również, że jest to fabrycznie nowe urządzenie o wysokości około 12 pięter – informuje burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Już wcześniej właściciele lunaparku wskazywali, że inwestycja realizowana będzie w etapach. W tym roku możemy więc spodziewać się kolejnych inwestycji.

  

Remont śluzy Guzianka I na Mazurach

Prace modernizacyjne przechodzi zabytkowa śluza Guzianka I, i zgodnie z zapowiedziami wykonawców prac, ten obiekt miał być nieczynny przynajmniej do końca 2023 r. Prace remontowe powinny zakończyć się w 2024 r., jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.

 

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 5
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 4
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew