ReklamaA1 - Gertis

Kętrzyn chce wyeksponować swoje mury miejskie

Bieżące29 kwietnia 2024, 9:48
Kętrzyn chce wyeksponować swoje mury miejskie
 fot. mazury24.eu

Władze samorządowe Kętrzyna na Mazurach chcą wyremontować i wyeksponować swoje zabytkowe mury miejskie. Na początek zamówiono wykonanie potrzebnej dokumentacji technicznej planowanej inwestycji.

Urząd Miejski w Kętrzynie zawarł już umowę na „Remont i rewaloryzację murów miejskich w Kętrzynie - wykonanie dokumentacji projektowej - Etap I".  Dokument podpisali zastępca burmistrza Kętrzyna Karol Lizurej wraz z Marcinem Szulcem właścicielem firmy MISA. 

- Wykonanie dokumentacji technicznej to pierwszy krok do renowacji murów, które od lat wymagają poważnych nakładów finansowych aby odzyskać dawny blask – informuje samorząd Kętrzyna.

Zadanie obejmuje m.in.: remont i rewaloryzację północnych i zachodnich murów obronnych w formie trwałej ruiny, budowę ścieżki edukacyjnej wzdłuż murów w formie chodnika, zaprojektowanie tablic edukacyjnych w ilości 4 sztuk od strony ul. R. Traugutta, 2 sztuki od strony skweru im. Arno Holza wzdłuż zaprojektowanej ścieżki edukacyjnej.

Wartość inwestycji to 258 300,00 zł z dofinansowaniem 98% w wysokości 253 134,00zł z programu Polski Ład: Rządowy Program Odbudowy Zabytków – Edycja 2.

Kętrzyn otoczono murami miejskimi w okresie od 1350-1378 r., na planie nieregularnego czworoboku. Nastąpiło to po zniszczeniach odniesionych w trakcie najazdów litewskich z 1344 i 1347 roku. W przywileju lokacyjnym Kętrzyna (Rastenburg) z 1357 roku mowa już była o dwóch bramach miejskich, wzmiankowanych jako istniejące (“brama od strony Sątoczna”, później zwanej bramą Wysoką, oraz “brama od strony młyna”). Stare Miasto otoczone było murem obronnym z 13 basztami oraz dwiema bramami.

Oprócz oczywistej funkcji militarnej, pomagały one także przy poborze ceł od towarów przywożonych do miasta. Znaczenie miała również możliwość ochrony miasta przed obcymi, jako iż na terenie Prus pojawiały się wówczas różnorodne epidemie.

Zagładę dla miejskich obwarowań przyniosła druga połowa XVIII wieku. Wielki pożar miasta z 1761 roku spowodował rozbiórkę murów obronnych, które stały się źródłem taniego budulca dla odbudowy zniszczonego miasta. Obydwie bramy miejskie zostały rozebrane w pierwszej ćwierci XIX stulecia.

Po stronie północnej mury zachowały się niemal na całej długości, natomiast w części zachodniej i południowej oraz w północno-wschodnim narożu (baszta) zostały tylko we fragmentach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Tło Dla Mew