ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Rowerem przez Mazury. Mrągowo oznakowało swoje szlaki

BieżąceMazury rowerem 15 marca 2024, 7:58Komentarzy: 1
Rowerem przez Mazury. Mrągowo oznakowało swoje szlaki
 fot. Informacja Turystyczna w Mrągowie.

W lipcu zeszłego roku zakończono modernizację szlaków na terenie miasta i gminy Mrągowo. W całości odnowiono oznakowanie malowane na dwóch szlakach pieszych i częściowo dwa szlaki rowerowe. Prace obejmowały również nieznaczną zmianę przebiegu, jak również zmianę początku szlaków, które obecnie rozpoczynają się w centrum Mrągowa przy ratuszu, gdzie mieści się m.in. informacja turystyczna.

Opracowano również ulotki tych szlaków, na których zaznaczono ogólny przebieg każdego szlaku oraz kod QR przekierowujący na stronę internetową, gdzie znajduje się opis szlaku oraz szczegółowa mapa w Google Maps.

Bezpłatne dwustronne ulotki w formacie DL są dostępne w Informacji Turystycznej, która mieści się w zabytkowym ratuszu w centrum Mrągowa. Dołączyły do kilkunastu innych promujących zabytki i atrakcje Mrągowa oraz Gminy Mrągowo.

Dzisiaj prezentujemy rowerowy szlak Duża Pętla Mrągowska.

Długość szlaku: 28,60 km

Trasa: Mrągowo (ratusz) - Miejski Las - Wierzbowo - Żabieniec - Jakubowo - Probark - Nowy Probark - Czerwonki - Tymnikowo - Mrągowo (ratusz).

Oznakowanie: kolor niebieski, znaki malowane na drzewach, słupach.

Szlak o charakterze pętli przebiega na terenie miasta, Gminy Mrągowo i Gminy Piecki.  Łączy Mrągowo z innymi miejscowościami turystycznymi: Wierzbowo, Żabieniec, Jakubowo, Probark.

Szlak rozpoczyna się w centrum miasta, przy ratuszu obok Informacji Turystycznej (ul. Ratuszowa 5). Wraz z tym szlakiem swój początek i koniec mają następujące szlaki: rowerowy zielony "Wokół jeziora Juno", pieszy czerwony „Szlak pięciu jezior" i żółty "Góra Czterech Wiatrów". Kierujemy się do molo (po drugiej stronie jeziora Czos widoczny jest amfiteatr), skręcamy w prawo i ul. Nadbrzeżną dojeżdżamy do przeprawy promowej. Mijamy, jedziemy promenadą do plaży na os. Grunwaldzkim.

Rowerem przez Mazury. Mrągowo oznakowało swoje szlaki

Znajduje się tu m.in. Miejsce Obsługi Rowerzystów z wieżą widokową. Kierujemy się na ścieżkę pieszo - rowerową Mazurskiej Pętli Rowerowej (MPR). Dojeżdżamy do skrzyżowania ul. Kolejowej z Wojska Polskiego. Jedziemy ścieżką pieszo - rowerową, skręcamy w lewo w drogę szutrową, po prawej mijamy ogródki działkowe Perkoz, dalej jezioro Sutapie Małe.Za pierwszym wiaduktem skręcamy w lewo na ścieżkę rowerową MPR (wzdłuż drogi nr 16). Przejeżdżamy pod drugim wiaduktem i kierujemy się w prawo razem z MPR.

Warto zjechać ze szlaku i wjechać na najwyższe wzniesienie okolicy (180 m. n.p.m), Górę Czterech Wiatrów. Prowadzi tu również odcinek MPR. Miejsce to jest szczególnie oblegane zimą przez narciarzy. Latem zachęca wspaniały widok na okoliczne wzgórza morenowe. Znajduje sie tu również Miejsce Obsługi Rowerzystów i wieżą widokową.

Jadąc na wschód od Mrągowa szlak prowadzi przez dziewicze tereny rzadko zamieszkałe przez ludzi. Pagórkowaty teren jest szczególnie malowniczy, gdyż nieduże kępy lasów kontrastują z łąkami. Mijamy Miejski Las. Dojeżdżamy do drogi krajowej DK 16, wjeżdżamy na ścieżkę rowerową MPR (jedziemy 350 m). Uwaga!  po prawej stronie jest drewniana ławka, tu należy  przejechać przez drogę DK16 (po lewej mijamy przystanek autobusowy) i skręcić w drogę szutrową w kierunku Wierzbowa! Przed Wierzbowem na wzniesieniu rozciąga się jeden z najwspanialszych widoków na Mazurach, na j. Wierzbowskie. Dojeżdżamy do Wierzbowa, miejscowość położona jest nad rzeką Dajną, pomiędzy jeziorami Wierzbowskie i Wągiel. Na skrzyżowaniu w centrum wsi szlak kieruje w lewo pod górkę. Jeżeli chcemy odpocząć to możemy zjechać ze szlaku nad Dajnę, gdzie znajdują się pozostałości młyna zbożowego. Miejsce jest wyposażone w drewniane koło młyńskie, stojaki rowerowe, ławki, miejsce na ognisko, tablicę turystyczną.

Jedziemy w kierunku Żabieńca. Po prawej mijamy rynnowe jezioro Wągiel.

W miejscowości Żabieniec przejeżdżamy wśród wybiegów dla koni oraz Ośrodka jeździeckiego. Jadąc przez Jakubowo i Probark mijamy parę drewnianych mazurskich chat. Po drodze rozciąga się wspaniały widok na j. Probarskie. Szlak ponownie dociera do DK16, jesteśmy w Nowym Probarku. Na odcinku 700 m jedziemy ścieżką rowerową MPR. Szlak prowadzi dalej drogą szutrową w kierunku wsi Czerwonki. Jedziemy wschodnim brzegiem j. Juksty, nad którym mijamy liczne domki letniskowe i tereny rekreacyjne.

Po dotarciu na szczyt jednego ze wzgórz rozpościera się piękny widok na j. Juksty. Kierujemy sie do Tymnikowa i Mrągowa, mijamy Festiwalowy Amfiteatru położony nad j. Czos. To tutaj odbywają się największe mrągowskie imprezy: Mazurska Noc Kabaretowa, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej, Festiwal Weselnych Przebojów oraz wiele innych. Promenadą dojeżdżamy do ratusza.

Niebieski szlak rowerowy "Duża pętla mrągowska" został oznakowany w 2008 r. W 2014 r. zostało odnowione oznakowanie na odcinkach wspólnych ze szlakami "Grodzisk Pruskich" i "Ernsta Wiecherta". W 2023 r. szlak został częściowo odnowiony.

Na podstawie Informacja Turystyczna Mrągowo

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka