ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Czy nowa benzyna silnikowa E10 zastąpi inne rodzaje paliwa?

Pozostałe15 lutego 2024, 9:31Komentarzy: 1
Czy nowa benzyna silnikowa E10 zastąpi inne rodzaje paliwa?

Od stycznia 2024 roku na polskich stacjach benzynowych zaczęły pojawiać się dystrybutory z oznaczeniem E10. Osoby niezainteresowane branżą motoryzacyjną mogą nie wiedzieć, że jest to nowy rodzaj paliwa silnikowego. Sprawdź, co warto wiedzieć o benzynie E10 i do których pojazdów można ją tankować.

Czym jest paliwo E10?

E10 to 95-oktanowa benzyna silnikowa wykorzystywana powszechnie na całym świecie. Wyróżnia się 10-procentową zawartością bioetanolu ze źródeł odnawialnych produkowanego z biomasy. Powstaje on z użyciem podlegającej biodegradacji frakcji produktów, odpadów i pozostałości produkcji rolnej czy leśnej.

Zastosowanie bioetanolu nie jest innowacją, bo domieszkę tej substancji od lat wykorzystuje się w ogólnodostępnych benzynach 95 i 98. Głównym założeniem wprowadzania zmian i zwiększania ilości biopaliwa jest zmniejszenie zależności od paliw kopalnych i poprawa jakości powietrza w dużych miastach.

E10 będzie stanowić zamiennik stosowanej obecnie benzyny E5 składającej się maksymalnie z 5% bioetanolu. Na skutek tego oznaczenia „E5” na pistoletach wydawczych dystrybutorów paliwowych zostaną zastąpione symbolem „E10”. Dokładny sposób oznakowania, formułowania i udostępniania informacji o tym typie paliwa określa rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 31 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu informowania o rodzaju paliwa ciekłego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz oznakowania miejsc tankowania pojazdu samochodowego takim paliwem.

Warto wiedzieć! Rozważa się możliwość wprowadzenia do powszechnego użytku paliwa E85 składającego się w 85% z bioetanolu i w 15% z benzyny bezołowiowej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://rankomat.pl/samochod/paliwo-e85.

Kto może tankować paliwo E10?

Paliwo E10 jest odpowiednie dla większości europejskich samochodów benzynowych z silnikami o zapłonie iskrowym wyprodukowanych po 2000 roku. Obecnie wszystkie wytwarzane pojazdy optymalizuje się pod kątem tego rodzaju benzyny. Informację na temat dostosowania auta do tankowania E10 znajdziesz:

  • w instrukcji pojazdu;
  • na klapie wlewu paliwa;
  • u sprzedawcy lub producenta;
  • w wyszukiwarce e10.klimat.gov.pl;
  • w raporcie przygotowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA.

Właściciele pojazdów przystosowanych do wykorzystania benzyny E10 mogą mieszać ją z benzyną silnikową Premium 98, zachowując przy tym dowolne proporcje.

Przykładowe marki dostosowane do wykorzystania E10

Do używania paliwa E10 są przystosowane m.in. pojazdy wyprodukowane przez firmy:

  • Audi (wszystkie modele oprócz samochodów wyposażonych w bezpośredni wtrysk paliwa);
  • BMW (każdy model);
  • Citroen (wszystkie modele wyprodukowane po 1 stycznia 2002 roku);
  • Dacia (każdy model);
  • KIA (każdy model);
  • Mazda (modele z odpowiednim oznaczeniem na korku wlewu paliwa powstałe po 2002 roku).

Więcej przykładów pojazdów przeznaczonych do używania paliwa E10 znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/samochod/nowe-paliwo-na-stacjach-e10.

Jakie zalety ma paliwo silnikowe E10?

Stosowanie paliwa E10 ma przynieść bezpośrednie korzyści związane z ochroną środowiska i poprawą jakości powietrza. Wśród największych zalet benzyny 95-oktanowej zawierającej do 10% bioetanolu wymienia się:

  • możliwość obniżenia emisji CO2 i zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza — uznaje się, że poprzez wykorzystanie etanolu ze źródeł odnawialnych da się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o ponad 70%;
  • szanse na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju — korzystanie z biopaliw pozwala zminimalizować zależność od wydobycia, przetwarzania i importu paliw kopalnych;
  • potencjalnie pozytywny wpływ na działanie silnika — mieszanka etanolu i benzyny pozwala podnieść liczbę oktanową, co przekłada się na możliwość projektowanie bardziej efektywnych jednostek napędowych;
  • stosunkowo niski koszt, zwłaszcza w porównaniu z niektórymi sposobami na zmniejszanie emisyjności, np. wprowadzaniem pojazdów elektrycznych;
  • duże korzyści dla środowiska przy jednoczesnym braku konieczności wdrażania jakichkolwiek zmian w infrastrukturze transportowej.

Wdrażanie paliwa silnikowego E10 ma wiele plusów. Wymaga jednak odpowiednich kampanii informacyjnych, które pozwolą kierowcom płynnie przejść na użytkowanie nowego rodzaju benzyny.

Warto wiedzieć! Benzyna E10 jest od wielu lat wykorzystywana w wielu krajach na całym świecie. Używa się jej m.in. w Belgii, Finlandii, Francji, Niemczech, Austrii, Danii, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Rumunii i na Węgrzech. Paliwo E10 stosuje się również w Stanach Zjednoczonych czy Australii.

Nowa benzyna silnikowa E10 — podsumowanie

Benzyna silnikowa E10 ma zastąpić paliwo oznaczone symbolem E5. Cechuje się większą zawartością bioetanolu. Wdrażanie zmian w zakresie składu benzyny 95-oktanowej ma zmniejszyć emisję CO2 z sektora transportowego. Takie działania w rezultacie wpłyną korzystnie na jakość powietrza i pomogą poprawić kondycję środowiska. Dostosowanie swojego pojazdu do tankowania nowego rodzaju paliwa sprawdzisz w instrukcji lub na klapie wlewu paliwa. Możesz też zweryfikować tę informację w internecie lub u producenta pojazdu.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew