Koniki PolskieKoniki Polskie

Atrakcja na szlaku WJM
0 0 13475

Prawdopodobnie konie te to potomkowie legendarnych i wymarłych już Tarpanów, które niegdyś zamieszkiwały Puszczę Białowieską. Obecnie wolno żyjące koniki można spotkać w Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie. Obiekt jest otwarty do zwiedzania. Chociaż Tarpany już właściwie wymarły, to polskim naukowcom udało się w latach 20. XX wieku odtworzyć niejako ten gatunek dzikich koni.

Powstały w ten sposób Koniki Polskie. Za najbardziej typowe cechy tych zwierząt uznaje się: myszate umaszczenie, z ciemną pręgą biegnącą przez grzbiet (odziedziczone po dzikich przodkach tarpanach); charakterystyczny pierwotny typ i pokrój; niewielkie wymagania odnośnie żywienia i pielęgnacji, dobrą płodność, zdrowotność i długowieczność, obserwowaną zwłaszcza w rezerwatowym systemie utrzymania.

Po wojnie umieszczono je m.in. w Popielnie, gdzie pozwolono im biegać w stanie wolnym, w rezerwacie obejmującym 1600 ha pięknych lasów. Rezerwat można zwiedzać i oglądać wolno żyjące zwierzęta. Cały teren jest ogrodzony, a mimo że bramy stoją otworem, to żaden koń się nie wydostanie – nad płytkim wykopem leżą bowiem stalowe rury, po których może przejechać samochód i ewentualnie przejść człowiek.

W Popielnie funkcjonuje w sezonie letnim rozwinięta baza turystyczna i noclegowa, plaża, sklepy ogólno-spożywcze, a także firmy czarterowe. Port jachtowy w Popielnie zarządzany jest przez Dom Pracy Twórczej PAN w Wierzbie.

Koniki Polskie - zdjęcie
+ 32 zdjęć

Koniki Polskie

Mapa google
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy