O historii jazu wiadomo niewiele, możemy jedynie się domyślać, że musiał powstać wraz ze śluzą w Karwiku – ze względu na różnice poziomów jezior Białoławki i Roś (115 m n.p.m.), w stosunku do jeziora Śniardwy (116 m n.p.m.).
Do tego miejsca najlepiej dostać się skręcając z drogi krajowej numer 63 (Pisz – Orzysz), do miejscowości Kwik - należy przejechać całą wieś, następnie drogą szutrową jedziemy przez około 2,5 kilometra. Po dotarciu na miejsce auto parkujemy wzdłuż drogi przed jazem. Do jazu dotrzemy również rowerem, korzystając z Mazurskiej Pętli Rowerowej.
Jest budowlą hydrotechniczną, wybudowaną w poprzek rzeki lub kanału piętrzącą wodę, w celu utrzymania stałego poziomu rzeki dla celów żeglugowych lub (w ograniczonym zakresie) zabezpieczenia przed powodzią, zaopatrywania w wodę oraz do celów energetycznych. Równolegle do jazu czasami buduje się też śluzy umożliwiające żeglugę przez jaz i przepławki dla ryb.
W południowo-wschodniej części jeziora Śniardwy znajduje się niewielka i płytka zatoka Kwik, z której uchodzi kanał Śniardwy. Kanał łączy jezioro Śniardwy z jeziorem Białoławki, ale nie jest żeglowny, gdyż znajduje się tu jaz zwany Wyszką. Stąd wzięła się druga, lokalna nazwa – kanał Wyszka. Nie jest regulowany. Jego długość wynosi około 1,5 km, szerokość waha się między 10–15 m, a głębokość – 1,5–2 m. Brzegi są twarde, trudno dostępne, porośnięte gęstym pasem trzciny. Dno pokrywa roślinność wodna, miejscami bardzo bogata. Występuje tu prąd wodny, którego siła zależy od spustów wody między jeziorami.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Port nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!