Śluza Guja PiaskiŚluza Guja Piaski

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 13174

Jedyna ukończona śluza w projektowanym na początku XX wieku Kanale Mazurskim, który miał w czasach niemieckiej III Rzeszy połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem. Śluza ta znajduje się obok miejscowości Guja. Co ciekawe początkowo miała napęd elektryczny, który jednak po wojnie został zdemontowany.

Niezwykła gratka dla miłośników historii oraz techniki budowlanej. Śluza Piaski w miejscowości Guja to jedyny ukończony obiekt w projektowanym przez Niemców systemie wodnym zwanym Kanałem Mazurskim. Pomysł był iście nowatorski – połączyć kanałami Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem poprzez rzekę Pregołę.

Komorowo-dokowa śluza została nie tylko w całości ukończona, ale działa do dziś i reguluje poziom wody w jeziorze Rydzówka. Wysokość spiętrzania wody wynosi ok 10 m. Śluzę poprzedza jaz. Nad dolnymi wrotami znajduje się most drogowy. Znajduje się tu również strażnica – domek mieszkalny, w którym znajdziemy osobę odpowiedzialną za obsługę śluzy. Po wcześniejszym umówieniu można zwiedzić cały obiekt.

W wieżach śluzy są urządzenia do otwierania i zamykania zastawek i wrót. Służą do tego koła zębate na śrubowalcach, które można uruchamiać ręcznie. Dobrze widoczna jest komora o konstrukcji żelbetonowej, dokowej o długości 52 m, szerokości 7,77 m, spadzie (różnicy poziomów wody) 10,3 m i głębokości 14,9 m. Szandory zamykają ewentualny spływ wody.

Co ciekawe w czasach budowy śluzy bardzo dbano o ochronę czystości wód. Dlatego już wtedy zainstalowano tutaj filtry żwirowo - piaskowe, które chroniły przed spływem smarów oraz olejów używanych do konserwacji mechanizmów.

Dojazd do śluzy jest możliwy od drogi Srokowo-Węgorzewo przez Węgielsztyn i dalej za wsią Guja. Do śluzy można dojechać też od Srokowa przez Karłowo.

Śluza Guja Piaski

Mapa google
ReklamaA1 - port 69