Akwen nie jest samodzielnym jeziorem. To najdalej na zachód wysunięta część jeziora Dargin. Ten zbiornik wodny zlokalizowany jest w gminie Węgorzewo, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Dość dziwna nazwa jeziora pochodzi, jak twierdzą mieszkańcy okolic od odgłosu żab, których jest tu dużo.
Jezioro od wschodu łączy się z jeziorem Dargin, a od zachodu z Dobskim. Granice jeziora są umowne i od zachodu stanowią je przewężenie, a od wschodu płycizna i wyspa. Akwen jest dość płytki w porównaniu z innych mazurskimi jeziorami. Maksymalna głębokość Łabap to 13,4 m. Woda zaliczana jest do drugiej klasy czystości. Akwen jest wykorzystywany jako szlak żeglowny dla żeglarzy płynących na Jezioro Dobskie lub z niego wracających.
Brzegi jeziora są łagodne, jego głębokość zwiększa się stopniowo. Łabap nie posiada zdradliwych płycizn czy miejsc niebezpiecznych dla ruchu wodnego. Akwen jest bardzo atrakcyjny turystycznie. W okolicach łączenia się jeziora z jeziorem Dobskie znajdują się dwa półwyspy. Po stronie zachodniej usytuowany jest Krzywy Róg, od strony wschodniej natomiast Fuledzki Róg. Znajdują się także dwie wyspy - Ilma i Ilma Wielka. Miejscowości położone nad jeziorem: Jerzykowo, Łabapa.
Wędkarze mogą liczyć na złowienie takich ryb jak: sielawy, ukleje, płocie, okonie, karpie, węgorze, szczupaki i miętusy.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.