jezioro Mamryjezioro Mamry

Jezioro na szlaku WJM
21 0 28810
powierzchniapowierzchnia
2504,40 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
11,70 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
43,80 m
długośćdługość
7,60 km
szerokośćszerokość
5,20 km
linia brzegowalinia brzegowa
34,00 km

Jedno z największych jezior w Polsce. Leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Północna część akwenu jest wyraźnie głębsza. Dno porośnięte roślinnością. Brzegi akwenu są przeważnie niskie i podmokłe. Częściowo porośnięte roślinnością. Jezioro Mamry, a w zasadzie kompleks Mamry łączy się kilkoma innymi akwenami: Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty, Dobskie.

Wymiary jeziora: powierzchnia zwierciadła wody całego kompleksu Mamr według różnych źródeł wynosi od 9851,0 ha do 10282,4 ha. Średnia głębokość wynosi 11,70 m, natomiast głębokość maksymalna – 43,8 m.

Na tych akwenach znajdują się łącznie 33 wyspy o całkowitej powierzchni 213 ha. Część z nich zlokalizowana jest na jeziorach Mamry i Kisajno. Tworzą rezerwat ornitologiczny. Największa z tych wysp – Upałty, to największy tego typu obiekt w Krainie Wielkich Jezior. Wyspy tworzą rezerwat przyrody i nie można do nich przybijać.

Z jeziora Mamry wypływa rzeka Węgorapa. Jezioro jest akwenem atrakcyjnym i wykorzystywanym turystycznie. Zalesione brzegi tworzą przyjemne krajobrazy. Woda w jeziorze jest czysta (należy do pierwszej klasy czystości) i zachęca do kąpieli, zwłaszcza w rejonie ujścia jeziora do Węgorapy.

W północno-zachodniej części brzegu jeziora znajduje się wejście do niedokończonego Kanału Mazurskiego, który miał kiedyś połączyć Mazury z Bałtykiem przez rzekę Pregołę. Te plany przerwała II wojna światowa. Na południowym brzegu jeziora znajduje się zespół bunkrów obronnych z czasów ostatniej wojny (Mamerki).

Przez Mamry prowadzi trasa żeglugowa z Węgorzewa przez Giżycko, Mikołajki do Pisza i Rucianego-Nidy. Pływają tędy statki Białej Floty. Żeglarze mają do dyspozycji ekologiczną marinę, wiele przystani oraz kilka portów: port Keja, port Klubu Morskiego LOK, Ahoj Czarter, Mamry Yacht Czarter, Róża Wiatrów, Piękny. Poza Węgorzewem cumować można w portach w Trygorcie (Sealand Travel), w Kietlicach, a także na Święcajtach (zaliczanych do kompleksu jeziora Mamry), w Kalu i w Ogonkach.

Jezioro Mamry to również świetne miejsce dla amatorów nurkowania. Jedną ze specjalnych atrakcji jest nurkowanie do wraku statku "Arabella". Początkowo był to holownik, który, po zakończeniu swej służby został zakupiony przez kilku warszawskich lekarzy, by po gruntownej renowacji zmienił swe pierwotne przeznaczenie i stał się jachtem żaglowym. Jednostka została odsprzedana Mazurskiemu Centrum Nurkowemu z Giżycka. Holownik o długości 14 m i szerokości 3,2 m został zatopiony w jeziorze Mamry.

Gatunki ryb żyjące w jeziorze: leszcz, miętus, okoń, sandacz, sieja, sum, szczupak, węgorz, jaź.

ReklamaA1 - port 69
ReklamaA2 - Odysseya Yachts