Mrągowo - chyba każdy w Polsce słyszał o tej mazurskiej miejscowości. A czy już tu byliście? Jeśli nie, warto nadrobić zaległości i koniecznie do tego miasteczka, o mazurskim ale i westernowym klimacie zajrzeć. Jest tu co robić i co zobaczyć. Mrągowo to malowniczo położone miasteczko na Mazurach, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jego piękno tej lokalizacji wpływ mają znajdujące się tutaj liczne wzgórza morenowe oraz głębokie rynny jeziorne.
Na terenie miasta znajdują się trzy wielkie jeziora: Czos – dzieli się na dwie odnogi oddzielone od siebie Górą Czterech Wiatrów, Sutapie Małe, Sołtysko, Magistrackie. Warto również wspomnieć o malowniczym jeziorze Juno położonym na północ od Mrągowa. Ten akwen łączy się z jeziorem Czos oraz jeziorem Kiersztanowskim.
Pierwsze wzmianki o Mrągowie pochodzą z XIV wieku i wiążą się z krzyżacką osadą „Sensburg” na ziemiach pruskiego plemienia Galindów. Nazwa ta przetrwała razem z polską nazwą „Ządzbork” do 1947 roku. W latach 1404 – 1407 miasto otrzymało prawo miejskie od wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Jungingena. Do końca II wojny światowej miasto należało do Prus Wschodnich, a następnie Niemiec.
Co warto w Mrągowie zobaczyć:
Mrągowo to wprost wymarzone miejsce dla osób, które lubią aktywnie wypoczywać na łonie przyrody. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych odbywa się w amfiteatrze nad jeziorem Czos. Warto również odwiedzić Mrongoville – miasteczko stylizowane na te z amerykańskiego Dzikiego Zachodu i zlokalizowane na przedmieściach Mrągowa.
Można również odwiedzić pobliskie Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie zgromadzono wiele eksponatów związanych z wojskowości. Jest tu również możliwość przejażdżki czołgiem czy strzelania z karabinu. Ciekawym urozmaiceniem będzie na pewno spacer i odpoczynek na promenadzie i molo nad jeziorem Czos. Można również odwiedzić Górę Czterech Wiatrów. Znajduje się na Półwyspie Czterech Wiatrów nad jeziorem Czos.
W Mrągowie odbywa się wiele imprez o skali ogólnopolskiej: Mazurska Noc Kabaretowa; Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country; Festiwal Kultury Kresowej; Disco pod Żaglami.
To mazurskie miasto było planem dla kilku filmów: Kochajmy syrenki (1966), Komisarz Blond i wszystko jasne (2009), część zdjęć do filmu Optymista (2010) oraz film krótkometrażowy Kładka (2013).
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.