ReklamaA1 - port 69

10 najbardziej poczytnych artykułów dotyczących inwestycji na Mazurach w 2023 roku

BieżąceInwestycje27 grudnia 2023, 8:41
Remont zabytkowej śluzy Guzianka I.
Remont zabytkowej śluzy Guzianka I. fot. mazury24.eu

Koniec roku to zawsze okres wielu podsumowań minionych 12 miesięcy. Również My spoglądamy wstecz na kończący się rok i podsumowujemy to, co działo się ciekawego, ważnego na Mazurach. Tym razem prezentujemy 10 najbardziej poczytnych, wzbudzających Wasze zainteresowanie artykułów związanych z inwestycjami na Mazurach.

Największy park rozrywki powstaje na Mazurach

Na Mazurach, niedaleko Olsztynka ma powstać potężny park rozrywki, który rozmiarami może przewyższyć Energylandię w Zatorze. Za inwestycją stoi firma Ptak S.A., która chce tu zbudować ogromne centrum rozrywki dla turystów z całego kraju.

Spółka Ptak S.A., znana jest przede wszystkim z centrum kongresowego Warsaw Expo oraz parku rozrywki Mandoria pod Łodzią. Niedawno inwestor zakupił 300 hektarów ziemi na terenie dawnego PGR Łutynówko położonego w pobliżu jeziora Wenyk niedaleko Olsztynka.


 

Mazurska Pętla Rowerowa gotowa już w tym roku

Mazurska Pętla Rowerowa to ponad 300 km trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jak wskazuje Marcin Kuchciński - wicemarszałek województwa, nic nie stanie na przeszkodzie, aby już w nadciągającym sezonie turystycznym korzystali z Pętli rowerzyści na Mazurach.

Projekt Mazurskiej Pętli Rowerowej zakłada budowę 300 km pętli rowerowej wokół Wielkich Jezior Mazurskich. W jej ramach założono wytyczenie i przygotowanie ścieżek rowerowych (z urozmaiconą nawierzchnią), jednolite oznakowanie, oraz wybudowanie na trasie 18 wystandaryzowanych Miejsc Obsługi Rowerzystów (infrastruktura wypoczynkowa, toalety, wiata, dostęp do prądu) oraz 9 wież widokowych.


 

Szybsza podróż z Warszawy na Mazury

Kierowcy podróżujący Via Baltica mogą już przejechać kolejnym otwartym odcinkiem trasy od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa. Dzięki nowo otwartemu odcinkowi droga ekspresowa S61 ma już ponad 200 km długości. Został już tylko około 13-kilometrowy odcinek obwodnicy Łomży. Teraz z Ełku do Warszawy dojedziemy w ok. 2 godziny.

Oddany do ruchu 13 października 2023 r. odcinek Via Baltica (S61) od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa ma 19,5 km długości. Budowa trwała niespełna dwa lata. W ramach inwestycji wybudowano dwa węzły drogowe: Ostrów Mazowiecka Północ, na skrzyżowaniu dróg ekspresowych S61 i S8 oraz Komorowo (połączenie z drogami wojewódzkimi 627 i 677).


 

Olbrzymi obiekt hotelowy na Mazurach jednak nie powstanie

To już pewne. Potężny obiekt hotelowy na 1000 miejsc, który miał zostać wybudowany w Giżycku jednak nie powstanie. Przynajmniej nie w takiej formie jak początkowo planowano. Co więc dalej z tym projektem?

O tej planowanej inwestycji było głośno kilka lat temu. Później informacje ucichły. Radny Giżycka Paweł Andruszkiewicz informował już w 2021 roku, że siedmiopiętrowy hotel w Giżycku nie powstanie. Zaprzeczały władze miasta.

Wkrótce jednak okazało się, że inwestycja napotykała poważne problemy. Teraz już wiadomo, że tak duży obiekt hotelowy w tym mazurskim mieście jednak nie powstanie.


 

Powstaje nowoczesny lunapark w Giżycku. Zainstalowano już olbrzymie koło widokowe

To ma być atrakcja, która przyciągnie do miasta jeszcze większą ilość turystów z Polski i Europy. Mówimy o budowie przy plaży miejskiej w Giżycku całorocznego obiektu rozrywkowego. Na inwestycję zgodę wyrazili radni miejscy. Teraz inwestor zainstalował już olbrzymie koło widokowe.

- Jednym z tematów, który zdominował dyskusje w ostatnich dniach jest montaż koła widokowego w Lunapark Bajka Giżycko. Jest to jeden z głównych punktów realizacji zawartej umowy na dzierżawę tego terenu. I do tego zrealizowany i nie jest ostatnim nowym elementem giżyckiego lunaparku. Koło jest widoczne z daleka i z pewnością już robi wrażenie, choć nie jest to jeszcze koniec montażu. Warto tutaj dodać również, że jest to fabrycznie nowe urządzenie o wysokości około 12 pięter – informuje burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz.


 

DK 63 na Mazurach doczeka się remontu

Kto jechał drogą z Pisza w kierunku Kolna, doskonale wie, że od dawna wymaga ona remontu. Doczekała się. Na szczęście, droga krajowa nr 63, prowadząca z Mazur, przez Pisz, Kolno w kierunku Łomży, zostanie wyremontowana. Odcinek od granicy województwa podlaskiego do Pisza podzielono na trzy etapy.


 

W sezonie turystycznym tym kanałem na Mazurach nie popływamy

Planując rejsy po mazurskich jeziorach w nadchodzącym sezonie turystycznym warto omijać Kanał Łuczański. Ten będzie przechodził remont, który potrwa do końca 2023 r. Prace już się rozpoczęły, a nasza ekipa była na miejscu.

Ciężki sprzęt budowlany wjechał już na nabrzeża Kanału Łuczańskiego. Zaczęły się prace modernizacyjne na tym obiekcie, które potrwają przynajmniej do końca bieżącego roku.

Inwestycja unowocześni, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo jednej z głównych dróg wodnych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, łączącej Niegocin z jeziorem Kisajno.


 

Mazurska Pętla Rowerowa już oficjalnie otwarta

Mazurska Pętla Rowerowa jest nowym produktem turystycznym i przykładem współpracy ponad 20 partnerów.  To trasa rowerowa wynosząca 300 km wokół Wielkich Jezior Mazurskich. 2 czerwca br. odbyło się jej oficjalne otwarcie.

Mazurska Pętla to 300 km malowniczej trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów. Na północy łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo, najdłuższą tego rodzaju trasą w Polsce, a w Giżycku również z nowymi trasami rowerowymi wokół unikatowego w skali kraju i Europy zabytku, XIX-wiecznej Twierdzy Boyen.


 

Pętla Mazurska – wiadomo, jak mają funkcjonować pochylnie

Pętla Mazurska pomału staje się faktem. To inwestycja, która ma połączyć jeziora Śniardwy i Niegocin. Wiemy już, że szlak wodny przez mazurskie jeziora będzie wspomagany przez system pochylni, które pomogą pokonać lądowe przeszkody. Jak te urządzenia będą funkcjonowały?

Kilka dni temu w Mikołajkach wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Marek Gróbarczyk poinformował, że zdecydowano o zbudowaniu pochylni na trasie planowanej Pętli Mazurskiej.


 

W Szczytnie na Mazurach powstała tężnia solankowa

Powstanie tężni solankowej w Szczytnie to efekt głosowania mieszkańców tego mazurskiego miasta w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt zakładał budowę zadaszonej tężni solankowej wraz z infrastrukturą, która powstała na działce miejskiej w parku przy ul. Pasymskiej lub w parku przy ul. Marii Curie Skłodowskiej.

Powstała tężnia solankowa o kształcie owalnym z zadaszeniem, aby można było korzystać z niej przez cały rok, niezależnie od panujących warunków pogodowych z wewnętrznym oświetleniem pozwalającym w okresie letnim na użytkowanie przez całą dobę.


 

Już wkrótce przedstawimy 10 najbardziej poczytnych artykułów w 2023 r. w portalu mazury24.eu z kategorii „historia”.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Hotel Tajty, masaże Tajskie

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Mazurski Raj dotacja
ReklamaA2 - Odysseya Yachts