176 lat temu, dokładnie dnia 4. września, wmurowano kamień węgielny pod budowę Twierdzy Boyen na Mazurach. Inicjatorem powstania obiektu był Hermann Ludwig Leopold Gottlieb von Boyen – feldmarszałek w Armii Pruskiej, dwukrotny minister wojny. Mazurska twierdza odegrała ważną rolę zarówno w czasie pierwszej, jak i drugiej wojny światowej.
Twierdza otrzymała swoją nazwę na cześć jego imienia. Jej zadaniem było blokowanie cieśniny pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Powstała na planie sześcioboku z czterema bramami prowadzącymi na jej teren. Całą budowlę otacza mur Carnota mierzący 2303 m długości.
W chwili wybuchu I Wojny Światowej odegrała istotną rolę osłaniając mobilizację wojsk niemieckich.
W przededniu wybuchu II Wojny Światowej Feste Boyen stanowiła punkt koncentracji wojsk niemieckich, które zaatakowały Polskę. Brygada Forteczna „Lötzen” wchodziła w skład grupy Armii „Nord” nacierającej ku Mławie i Modlinowi i brała udział w walkach m.in. pod Wizną.
W okresie wojny w fortyfikacji miał swą siedzibę ośrodek Abwehry szkolący żołnierzy z armii gen. Własowa, którzy przeszli na niemiecką stronę a także szpital. W czasie ataku na miasto w styczniu 1945 roku twierdza została opuszczona bez walki.
Dziś Twierdza Boyen jest największym zabytkiem fortyfikacyjnym na Mazurach.
źródło: Twierdza Boyen w Giżycku
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.