ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

4 piękne dworki na Mazurach, które warto obejrzeć i zanocować

BieżąceHistoria4 lutego 2023, 8:58
4 piękne dworki na Mazurach, które warto obejrzeć i zanocować
 fot. mazury24.eu

To wspaniały przykład dawnego budownictwa na Mazurach. Dworki znanych i możnych rodów, które pozostały do dziś, jako świadectwo historii tego regionu i ludzi, którzy tą historię tworzyli. Jeśli więc potrzebujecie inspiracji do podróży po Mazurach, warto ruszyć szlakiem dawnych mazurskich dworków.

Mazurskie dworki, rozsiane po tym pięknym regionie, mogą być propozycją na weekendowy wypad, aby te zabytki obejrzeć i poznać ich historię. Zwłaszcza, że w dwóch z nich możemy również przenocować.
 

Nocleg w dawnym dworku na Mazurach? Czemu nie!

Zacznijmy od dawnego dworku na Mazurach, który obecnie jest pensjonatem. Tu bowiem możemy spędzić noc i poczuć się jak dawni mieszkańcy tego obiektu.

Łapinóżka dawniej, a obecnie Jędrychowo to niewielka wieś położona 10 km od Mrągowa, znana z udanej rewitalizacji dworu wzniesionego w XVIII wieku. Obecnie w dworze mieści się hotel.

Dwór pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, później jednak został jeszcze przebudowywany. Wybudowany na planie prostokąta, jednokondygnacyjny z wysokim przyziemiem, w którym mieści się część gospodarcza. W elewacji frontowej znajduje się wejście, do którego wiodą szerokie, reprezentacyjne schody.

Nie tylko sam budynek, tak pieczołowicie odrestaurowany może wzbudzić zachwyt, ale również położenie - nad jeziorem Lampasz wchodzącym w skład szlaku kajakowego rzeki Krutyni.

Wokół dworu rozciąga się XIX-wieczny park z wieloma pomnikowymi drzewami, m.in. magnolią i sosną wejmutką, na początku XX w. hodowano tu nawet figi.


Mazurski dworek, który służy nauce

Piękny dworek w Baranowie niedaleko Mikołajek, przykład architektury klasycystycznej - nie tylko przetrwał historyczne zawirowania i katastrofy, ale służy do tej pory polskiej nauce. Ten obiekt z pewnością docenią wszyscy miłośnicy historii i architektury.

Dworek stanowi część dawnego, większego zespołu dworsko-pałacowego, z rozległym podwórzem gospodarczym. Budynek usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu terenu, w centralnym punkcie zespołu, oddzielony od drogi obszarem parku.

Na początku lat 80-tych XX wieku powstał tu Zakład Doświadczalny Agrobiologii Polskiej Akademii Nauk.


Dworek na Mazurach z tajemniczą historią i możliwością noclegu

Wśród barwnych wrzosowisk i spokojnych jezior wznosi się „Księżycowy Dworek” – miejsce o niesamowitej historii. Wypoczynek na Mazurach oznacza tutaj nie tylko możliwość korzystania z wielu atrakcji, ale też kontakt z tajemniczą przeszłością.

„Księżycowy Dworek”, chociaż powstał dużo wcześniej, znany jest głównie z legendy dotyczącej przebywania tu kochanki Adolfa Hitlera, Ewy Braun. Choć historycy nigdy nie potwierdzili jej obecności w dworku, podejrzenia te nie są bezpodstawne.

Dworek, między jeziorami Mój i Siercze, dziś odrestaurowany i nowoczesny, dzieliło zaledwie 1,5 kilometra od owianego tajemnicą Wilczego Szańca. To tam w latach 1941–1945 mieściła się główna kwatera Adolfa Hitlera. Tam Fuhrer przyjmował m.in. Goebbelsa, tam dokonano nieudanego zamachu na Hitlera. „Księżycowy Dworek” nie tylko sąsiadował z Wilczym Szańcem, mieścił się wręcz w jego drugiej, strzeżonej strefie.

Jeżeli macie ochotę, możecie tu również zaplanować noclegi, obcując z historycznym obiektem nieco dłużej.


Dworek na Mazurach, który można kupić

Piękny, zabytkowy dworek na Mazurach, który został wystawiony na sprzedać. Niestety wymaga dość gruntownego remontu.

Piotr Woźniak-Starak po ślubie kupił swojej żonie posiadłość pod Kętrzynem. Zabytkowy dworek mógł zostać przerobiony na pałac lub hotel. Niestety tragiczna śmierć producenta przekreśliła te plany.

Majątek ziemski w Stachowiźnie powstał jeszcze w średniowieczu. W końcu XIX w. miał powierzchnię 1000 ha wraz z dwoma folwarkami. W roku 1913 właścicielem Stachowizny był Paul Raschke.

Dwór to jednokondygnacyjny budynek, ma piętro mieszkalne na poddaszu oraz dwuspadowy dach.

Ciekawostką jest fakt, że w czasach krzyżackich z zamku w Bezławkach miał biec podziemny tunel do murowanego młyna (budynek młyna nie istnieje) przy Dajnie oraz do gotyckiej piwnicy pod dworem w Stachowiźnie. W obu wypadkach tunel musiałby przechodzić pod rzeką.


Zobaczcie jeszcze więcej ciekawych zabytków na Mazurach

Jeśli natomiast te cztery dworki to dla Was za mało, to mamy propozycję. Niedawno ukazała się ciekawa publikacja dotycząca zabytków zlokalizowanych również na Mazurach. To „Mapa turystyczna. Województwo warmińsko-mazurskie. Dawne pałace i dwory”. Powinna być dostępna w punktach informacji turystycznych oraz można ją pobrać w internecie.

- Zestawienie obiektów na mapie oraz w opisie poszczególnych powiatów nie jest kompletne, ale wciąż jest to pozycja warta uwagi przy planowaniu lokalnych wycieczek - informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Na mapie mamy naniesione lokalizacje wielu ciekawych pałaców i dworków znajdujących się na terenie Warmii i Mazur. Są tu zamieszczone zdjęcia zabytkowych obiektów i ich opisy.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 52

 • 38
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka