Czy Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym zniknie z listy atrakcji turystycznych Mazur? Ruszyła petycja w tej sprawie. Jej autorzy nie chcą się pogodzić z planami Polskiej Akademii Nauk.
Polska Akademia Nauk podjęła decyzję o likwidacji Stacji Badawczej IP PAN w Kosewie Górnym. To popularna atrakcja turystyczna Mazur, w której mieszka ponad 400 zwierząt. Co roku chętnie odwiedzają ją miłośnicy przyrody i sympatycy wypoczynku na świeżym powietrzu.
Jest jedyną w Polsce placówką badawczą zajmującą się hodowlą i badaniami nad trzema gatunkami jeleniowatych występujących w naszym kraju: jeleniami szlachetnymi, danielami europejskimi i jeleniami wschodnimi.
Stacja badawcza Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym w woj. województwie warmińsko-mazurskim, zajmująca się hodowlą zwierzyny płowej (jeleniowatych), przestanie prowadzić swoją dotychczasową działalność w ramach struktury organizacyjnej Instytutu Parazytologii PAN. Jest to konsekwencja decyzji ubiegłorocznych dot. likwidacji tej jednostki naukowej – informuje Polska Akademia Nauk.
Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym jest również członkiem Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” zrzeszającym ponad 80 podmiotów branży turystycznej z Mrągowa i okolic. Ruszyła petycja do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki w obronie Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym. Więcej informacji.
Jak czytamy w petycji skierowanej do premiera: „Stacja Badawcza jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Mazur, która od 25 lat, corocznie przyciąga do siebie tysiące odwiedzających, dbając tym samym o rozwój całego Regionu oraz służy lokalnej społeczności, prowadząc zajęcia edukacyjne - Kosewo to miejsce, gdzie młodzież szkolna i liczni turyści mogą z bliska zobaczyć te mało znane zwierzęta, dowiedzieć się wiele o ich biologii, ekologii i niezwykle ciekawych zwyczajach.
W Stacji Badawczej odbywają się praktyki studenckie m.in..: dla studentów weterynarii, zootechniki, behawiorystyki oraz kierunków biologicznych. W ciągu 13 lat powstało tu ponad 50 prac magisterskich, inżynierskich, doktorskich i habilitacyjnych, a wyniki prowadzonych tu badań były opublikowane w formie ponad 85 publikacji naukowych, w tym w czasopismach wysoko punktowanych. Działalność naukowo-edukacyjna Stacji Badawczej oraz zwierzęta tam mieszkające są częścią naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Stacja Badawcza przyjmuje i daje schronienie również uratowanym dzikim zwierzętom (jelenie, sarny czy łosie), takie jak Maja i Gucio - łosie z Biebrzańskiego Parku Narodowego, czy ukochana przez wszystkich łania Gabrysia.
Pracownicy Stacji dzielą się zdobytym doświadczeniem z ratowania dzikich jeleniowatych w trakcie szkoleń pracowników ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt oraz służą poradami telefonicznymi dla wszystkich, którzy potrzebują wskazówek jak zachować się w przypadku znalezienia młodych jeleniowatych.
Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie i zwierzęta tam mieszkające, są zagrożone likwidacją wyłącznie z powodu zupełnie niezrozumiałej decyzji kierownictwa Polskiej Akademii Nauk o zaniechaniu prowadzonej tu dotychczas działalności naukowej i planowanej komercjalizacji tej placówki. Poprzednie władze Akademii planowały włączenie Stacji w strukturę Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
To jedna z najlepszych w kraju placówek naukowych, merytorycznie zbieżna z profilem badań prowadzonych w Kosewie oraz stabilna finansowo. Rozwiązanie to gwarantowało dalszy rozwój Stacji, nie generowało też żadnych dodatkowych wydatków z budżetu. Nowe władze PAN postanowiły natomiast włączyć część Stacji Badawczej w Kosewie oraz zachować jedynie około 50 zwierząt (z ponad 400) w strukturę Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.
Jest to zupełnie niezrozumiałe – profil działalności Ogrodu nie ma nic wspólnego z hodowlą zwierząt, a warunki jego finansowania są niepewne i całkowicie uzależnione od budżetu Kancelarii PAN. Dalsze utrzymanie Stacji Badawczej w Kosewie zależne byłoby więc wyłącznie od zdobycia dodatkowych środków z budżetu Państwa.
Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, ponad 400 zwierząt może stracić swój dom, a ich losy są nieznane, zaś sama Stacja Badawcza może zostać zamknięta już w tym roku. Najlepszym na to dowodem jest ogłoszenie, zamieszczone przez Akademię, informujące o zamiarze wyzbycia się do końca bieżącego roku praktycznie wszystkich zwierząt utrzymywanych w Kosewie.
Uważamy, że likwidacja Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie byłaby nie tylko stratą dla polskiej nauki, ale także dla społeczeństwa i środowiska naturalnego. W tej sytuacji zwracamy się do Szanownych Panów, jako osób sprawujących nadzór nad działalnością Polskiej Akademii Nauk, o podjęcie pilnej interwencji na rzecz ratowania Stacji Badawczej w Kosewie. Wierzymy, że dzięki tej pomocy placówka ta będzie mogła kontynuować swoją misję na rzecz rozwoju polskiej nauki i edukacji”.
Petycję można podpisać tu: Petycja w sprawie Stacji Badawczej w Kosewie Górnym
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.