ReklamaA1 - Przystań Nautica

Bezpieczeństwo na Mazurach. Policjanci rozpoczynają patrole na jeziorach

Bieżące29 kwietnia 2021, 12:25Komentarzy: 1
Bezpieczeństwo na Mazurach. Policjanci rozpoczynają patrole na jeziorach
 fot. Warmińsko-Mazurska Policja

Policyjni wodniacy gotowi są już do kolejnego sezonu wodnego. Będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Jak co roku mazurscy policjanci będą patrolować zbiorniki wodne na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych oraz radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Policjanci rozpoczynają patrole na mazurskich jeziorach

Rozpoczyna się sezon wypoczynku nad wodą. Jest to kolejny sezon, który będzie przebiegał w trakcie pandemii. Przed nami również majówka. Wielu z nas z pewnością skorzysta z aktywności fizycznej i ten czas spędzi nad wodą. Nie pozwólmy jednak na to, aby beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich. Woda nie wybacza pomyłek.

Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają policjanci, jednak pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy również o obowiązujących ciągle obostrzeniach związanych z epidemią.

Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali policjanci przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu funkcjonariusze są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła.

Dodatkowo policyjni wodniacy systematycznie przechodzą szkolenia i ćwiczenia praktyczne, których celem jest doskonalenie i podniesienie umiejętności i bezpieczeństwa działań podejmowanych w trakcie służby oraz w sytuacjach prowadzenia akcji ratunkowych.

Policjanci mają do dyspozycji 32 łodzie motorowe, a na brzegu radiowozy wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratownictwa wodnego - rzutki ratunkowe, pasy ratownicze, boje ratownicze, liny asekuracyjne, kamizelki ratownicze oraz kamizelki asekuracyjne z rzutką ratowniczą.

32 utonięcia na Mazurach

W 2020 roku w akwenach Warmii i Mazur utonęły 32 osoby. Jak wskazują policyjne ustalenia, część ofiar utonięć to osoby, które zanim znalazły się w wodzie piły alkohol. Funkcjonariusze przy każdej możliwej okazji przypominają o tym, by korzystając z uroków kąpieli w jeziorach, być bezwzględnie trzeźwym. Każdy organizm reaguje na alkohol zupełnie inaczej. Nie zależy to jedynie od wieku, płci, masy ciała czy zmęczenia – zależy również od temperatury powietrza.

Należy też pamiętać o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym. Czyli takim, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być niebezpieczne zabrudzona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Nie popisujmy się przed znajomymi! Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Nie wskakujmy do wody z pomostów po zmroku. W takich warunkach znacznie wzrasta ryzyko, że nikt nie zauważy, że potrzebujemy pomocy i nikt nie będzie w stanie wskazać miejsca, w którym się zanurzyliśmy.

Policjanci z Giżycka

Giżyccy policjanci do dyspozycji mają dwie jednostki pływające typu SPORTIS i PARKER RIB, które stacjonują w Giżycku. Swoim zasięgiem obejmują wody jezior znajdujących się na terenie całego powiatu. W Rynie stacjonuje drugi SPORTIS, który wspomaga służby i obejmuje swoim zasięgiem Jezioro Ryńskie i Tałty. Bezpieczeństwa będą pilotować policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego. Służbę na wodzie wesprze także dzielnicowy. Wszyscy funkcjonariusze posiadają pełne przygotowanie i komplet uprawnień do pełnienia służby na wodzie. Wodniacy stale współpracują z Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Giżycku jak i ratownikami MOPR-u, funkcjonariuszami Straży Pożarnej, Straży Rybackiej oraz Straży Leśnej. Wspólne działania odnoszą się do szeroko pojętego bezpieczeństwa na wodzie i terenach przywodnych, jak i prowadzeniu wspólnych akcji poszukiwawczo-ratowniczych na akwenach.

Policjanci w Mrągowie

Funkcjonariusze porządku pilnować będą na jeziorach: Tałty, Mikołajskie, część jeziora Śniardwy oraz części jeziora Bełdany. Policyjni wodniacy sprawdzać będą, czy osoby wypoczywające na wodzie respektują przepisy dotyczące stanu trzeźwości oraz czy posiadają stosowne uprawnienia do kierowania łodziami. Podczas służby na wodzie policjanci będą również uświadamiać żeglarzy o zagrożeniach, jakie niesie woda oraz o sposobie radzenia sobie w sytuacji kryzysowej.

Również w Mrągowie, w sezonie letnim bezpieczeństwa na Czosie strzec będą policyjni wodniacy.  Funkcjonariusze z łodzi motorowej marki Harpun patrolować będą cały akwen wraz jego linię brzegową. Policjanci jak co roku realizować będą wspólne służby na wodzie z MOPR-em oraz Państwową Strażą Rybacką. Policyjni wodniacy dbać będą też o bezpieczeństwo wypoczywających nad rzeką Krutynią i nad jeziorem Wągiel, gdzie obowiązuje zakaz używania łodzi napędzanych silnikami spalinowymi. Do tego posłuży im łódź motorowa typu R-3 z płaskim dnem. Podczas służby na wodzie sprawdzać będą realizację obowiązujących przepisów przez armatorów i sterników łodzi oraz pilnować czy nie są łamane przepisy dotyczące ochrony przyrody i środowiska.

Policjanci w Węgorzewie

Policjanci zwodowali łódź, która wykorzystana będzie do patrolowania jezior powiatu węgorzewskiego w nadchodzącym sezonie. Wspomagani przez ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będą, przez cały sezon, dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Ich zadaniem będzie także eliminowanie kłusowników oraz prowadzenie akcji ratowniczych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, jak również sprawdzanie trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Dlatego też policjanci apelują o rozwagę i ostrożność, a także nie łączenie alkoholu z wodnymi kąpielami.

Służba przy użyciu łodzi hybrydowej będzie pełniona przez węgorzewskich funkcjonariuszy na wodach powszechnie dostępnych, a w szczególności na jeziorach: Święcajty, Stręgiel, Mamry, Dargin, Sztynorckie, Łabap i Dobskie. Funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo w tym rejonie, aż do września. Węgorzewscy funkcjonariusze posiadają łódź typu Sportis R2. Jest to jednostka pływająca o długosci 6,5-metrów mogąca pomieścić na swoim pokładzie 8 osób. Posiada benzynowy silnik zaburtowy o mocy 200 koni mechanicznych. Łódź wyposażona jest w przestronną, ogrzewaną kabinę, która zapewnia doskonałą widoczność z każdej strony.

Jednostka pływająca ma wbudowaną echosondę, która pozwoli wpłynąć w miejsca dotychczas niedostępne. Wyposażona jest również w nawigację Garmin oraz środki ratunkowe, m.in. koła ratunkowe, rzutki ratunkowe z linką, zestaw atestowanych kamizelek.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Rumszewicz
ReklamaA2 - Odysseya Yachts