ReklamaA1 - Wioska Św. Mikołaja

Cień historii. Marcinowa Wola – wieś o wielkiej woli istnienia

Historia13 lutego 2020, 18:48Komentarzy: 3
Cień historii. Marcinowa Wola – wieś o wielkiej woli istnienia

W cyklu „Cień historii” opisywaliśmy głównie do tej pory mazurskie miasta i miasteczka. Jednak nie mniej ciekawą historię do opowiedzenia mają również wsie tego regionu. Dlatego w tym dziale będziemy sięgali głębiej, także do wydarzeń rozgrywających się w tych niewielkich miejscowościach.

Marcinowa Wola kiedyś nazywała się nieco inaczej choć całkiem podobnie – Marczinawolla. Miejscowość znajduje się niedaleko Giżycka, w gminie Miłki. Jest wsią typu „ulicówka”(budynki stoją wzdłuż drogi - ulicy) i ciągnie się wzdłuż jeziora Buwełno.

Cień historii. Marcinowa Wola – wieś o wielkiej woli istnienia

Początki wsi sięgają roku 1553, gdy teren ten nabył sołtys Marcin z Buwełna. W roku 1558 ten sam sołtys otrzymał od Jerzego von Krosten pięć łanów sołeckich (około 89 hektarów), a cała wieś lokowana na prawie chełmińskim miała liczyć 50 łanów ziemi (około 892 hektary). Wiadomo, że w 1625 r. we wsi gospodarowało 26 chłopów, w tym aż czterech karczmarzy.

Cień historii. Marcinowa Wola – wieś o wielkiej woli istnienia

Mieszkańcom wsi mocno we znaki dała się zaraza z 1719 r., gdy w miejscowości pozostało tylko 19 chłopów a tereny te praktycznie opustoszały. Miejscowość jednak podniosła się z upadku i rozwinęła na tyle, że w roku 1737 powstała tu szkoła.

W roku 1858 polski szlachcic, Kurowski, z zakupionych gospodarstw chłopskich stworzył tu niewielki majątek o obszarze 189 ha, zwany Kurówkiem.

Historia Marcinowej Woli toczyła się spokojnie, niemal leniwie na tle mazurskiej przyrody, aż przyszła hekatomba I wojny światowej.

Na przełomie lat 1914/1915 okolice wsi stały się areną ciężkich walk niemiecko-rosyjskich o ufortyfikowany pas Wielkich Jezior Mazurskich.

Cień historii. Marcinowa Wola – wieś o wielkiej woli istnienia

O zaciętości starć może świadczyć fakt, że Marcinowa Wola została praktycznie zniszczona całkowicie.

Mieszkańcy jednak ponownie nie dali za wygraną. Powrócili do swoich gospodarstw i mozolnie rozpoczęli odbudowę miejscowości. Swoją wieś podnosili z upadku przez kolejne pięć lat.

Cień historii. Marcinowa Wola – wieś o wielkiej woli istnienia

Śladem walk są dwa cmentarze, na których spoczywają żołnierze niemieccy i rosyjscy.

W roku 1929 urzędową nazwę Marczinawolla zmieniono na Martinshagen. Nie zapomniano też o Kurówku, które zwano odtąd Truchsen.

Według spisu z 17 maja 1939 roku Marcinowa Wola miała, wraz z Kurówkiem, 459 mieszkańców. Zajmowała obszar 1477 ha, z czego na Kurówko przypadało 189 ha.

To miejsce szczególnie interesujące dla pasjonatów historii, zwłaszcza I wojny światowej. Gdy zejdziemy na drogę pomiędzy budynkiem szkoły a boiskiem szkolnym, dotrzemy nad brzeg jeziora Bawełno, gdzie znajdują się dwa rowy przeciwczołgowe.

Cień historii. Marcinowa Wola – wieś o wielkiej woli istnienia

Niedaleko można dostrzec wystające z ziemi studzienki – garnki kocha, czyli jednoosobowe schrony z okresu II wojny światowej. Dalej, wśród pastwisk ogrodzonych poniemieckim drutem kolczastym, znajdziemy kilka wysadzonych schronów piechoty. Jeden z nich jest zasypany śmieciami. Pozostałe można obejrzeć, choć zostały poważnie zniszczone już po II wojnie światowej.

Wieś oddalona jest o kilka zaledwie kilometrów od drogi łączącej szlaki drogowe wiodące z Warszawy i Białegostoku do Giżycka.

Zobacz Marcinową Wolę na naszych zdjęciach.

Urozmaicone ukształtowanie terenu, rozległa powierzchnia wód jeziora Buwełno - stwarzają idealne wręcz warunki do uprawiania wielu dziedzin sportu oraz turystyki aktywnej o każdej porze roku.

Znajduje się tu ośrodek jeździecki w którym istnieje możliwość pobierania nauki jazdy konnej pod okiem instruktora a także leczenia niektórych schorzeń metodą hipoterapii.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 15
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew