ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj

Cmentarz Wojskowy Jagerhohe. Jedna z najpiękniejszych nekropolii wojennych na Mazurach

BieżąceHistoria28 grudnia 2022, 11:10
Cmentarz Wojskowy Jagerhohe. Jedna z najpiękniejszych nekropolii wojennych na Mazurach

Można powiedzieć, że jest to najpiękniej położony cmentarz wojenny w regionie Mazur. Zbudowany w 1917 r., podczas działań I wojny światowej na morenowym wzgórzu nad jeziorem Święcajty. Zgodnie z niemiecką tradycją, cmentarze wojenne były lokalizowane na polach bitew.

Zgodnie z niemiecką tradycją wojenną, polegli żołnierze powinni być pochowani na polu bitwy. Dlatego na całym terenie Warmii i Mazurach znajduje się w sumie 244 takich cmentarzy.

Pięknie zbudowany i położony cmentarz wojenny na Mazurach

Na cmentarzu dwóch wrogich sobie armii, zwanym Cmentarzem Bohaterów, spoczywa 344 niemieckich żołnierzy (w tym wielu z polskimi nazwiskami) i 234 rosyjskich, m.in. pułkownik wojsk rosyjskich z czterdziestoma nieznanymi żołnierzami w jednej mogile.

Na obszarze obecnych Mazur (dawnych Prus Wschodnich) pierwsza wojna światowa zakończyła się już w 1915 r. Jednak o skali zaciętości walk może świadczyć fakt, że poległo tu ponad 90 tysięcy różnej narodowości żołnierzy.

W 1919 r. cmentarz w kształcie podkowy końskiej powiększono i otoczono murem z głazów z pobliskich pól mazurskich. Półkola z kamieni to tzw. kręgi bohaterów. Dookoła cmentarza zasadzono sosny.

Hrabia Karol Lehndorff ze Sztynortu zdecydował, aby ustawić widoczny na środku drewniany krzyż o wysokości 15 metrów.

- Wzniesienie, na którym usytuowano węgorzewski cmentarz, stromo opada w stronę jeziora. Zachowały się na nim nieliczne już sosny, które w wyniku trudnych warunków klimatycznych przypominają górską kosodrzewinę. Rozciąga się stąd wspaniały widok na część jeziora Święcajty, jeziora Bodma i łączącą oba jeziora Kalską Bramkę – cieśninę. Widoczna jest również Wyspa Kocia, na którą w dawnych czasach mieszkańcy rolniczego Kalu przeprawiali krowy na letni wypas. Na południe od wyspy znajduje się świetne miejsce do połowu ryb, a na prawo półwysep Kal, rozdzielający jez. Święcajty i Mamry – opisuje to miejsce Ryszard Karuzo, wybitny regionalista Warmii i Mazur.

Jak podaje Karuzo, nieopodal znajduje się sztucznie usypane w okresie międzywojennym wzniesienie – Mazurski Szaniec, na którym zbudowano drewnianą skocznię narciarską zniszczoną po wojnie. Oddawano na niej skoki o długości ponad 30 m.

I wojna światowa na Mazurach

Operacje wojskowe, starcia i bitwy na obszarze Prus Wschodnich prowadzone w pierwszym roku wojny między wojskami rosyjskimi i niemieckimi, rozpoczęły się 17 sierpnia 1914 r. Na Mazury wkroczyła 1 armia rosyjskiej (Armia „Niemen” – atakowała od wschodu) pod dowództwem gen. Pawła Rennenkampfa. 21 sierpnia 2 armia rosyjska (Armia „Narew” – nacierała od południa), pod dowództwem gen. Aleksandra Samsonowa, natarła na 8 armię niemiecką, dowodzoną przez gen. Friedricha von Prittwitza.

Rosja zaatakowała realizując zobowiązania sojusznicze wobec Francji, która toczyła w tym czasie walki z Niemcami na zachodzie Europy. I wojna światowa trwała już wtedy formalnie od 28 lipca 1914 r., a pierwsze starcia w Europie miały miejsce 2 i 3 sierpnia (wkroczenie Niemców do Luksemburga i ich inwazja na Belgię).

Po odparciu armii niemieckiej przez Francuzów wojska na zachodzie okopały się, przechodząc w stan wojny pozycyjnej. Część sił szef sztabu niemieckiej armii gen. Helmuth von Moltke przerzucił wtedy do Prus Wschodnich. Było to zgodne z przyjętym wcześniej tzw. planem Schlieffena, który zakładał obronę tej prowincji.

Więcej o walkach podczas I wojny światowej na Mazurach przeczytacie tu.

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaB2 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka