ReklamaA1 - Sailing Machine

Co było tu „kręcone” ? Mazury w polskim i światowym kinie

Historia4 grudnia 2019, 10:17Komentarzy: 27
Co było tu „kręcone” ? Mazury w polskim i światowym kinie
Kadr z filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego fot. oldcamera.pl

Piękno mazurskiej przyrody, rozległe majestatyczne jeziora, dzikość natury. Dodatkowo wiele zabytków, ciekawa architektura, tygiel narodowości i wyznań. To powodowało, że region Mazur był chętnie wykorzystywany przez filmowców, nie tylko z Polski ale też z zagranicy.

Reżyserzy chętnie sięgali po plenery na Mazurach – zarówno Ci z Polski, jak i z zagranicy. Mazury były tłem filmów wielkich, które odcisnęły swoje piętno w historii kinematografii krajowej i światowej. Były również świadkiem kręcenia obrazów rozrywkowych, seriali czy „grały” role epizodyczne.

Zaczynamy więc nasz przegląd filmów i seriali realizowanych właśnie na Mazurach.

Musimy oczywiście zacząć od obrazu „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego – to oczywiście pierwszy film polskiego reżysera, który utorował mu drogę do wielkiej kariery. Zdjęcia do „Noża w wodzie” rozpoczęły się w lipcu 1961 roku, a jako plenery wykorzystano Giżycko, Mikołajki oraz jeziora: Mikołajskie, Kisajno, Jagodne i Śniardwy.

Nóż w wodzie, reż Roman Polański (1962 r.).

W 1961 r. filmowcy zjawili się na Mazurach aby kręcić film „Zaduszki” Tadeusza Konwickiego. Zdjęcia plenerowe były realizowane w Mikołajkach i pobliskim Baranowie.

Trzy lata później, w 1964 r. realizowany był tu obraz „Wilczy bilet” Antoniego Bohdziewicza. Kompletnie zapomniany film kręcony w Olsztynie z wykorzystaniem ówczesnego kasyna milicyjnego czy nieistniejącej już restauracji „Teatralnej”. Scenę wypadku samochodowego realizowano obok jeziora Skanda.

Zaledwie po dwóch latach filmowcy znów zawitali na Mazury. W 1966 r. w Olsztynie realizowano film „Kochajmy syrenki”, reż. Jan Rutkiewicz. Wykorzystano tu plażę miejską w stolicy Warmii i Mazur.

Rok później (1967 r.) w Olsztynie kręcono jeden z odcinków kultowego już serialu  „Stawka większa niż życie”. Zdjęcia realizowano na olsztyńskim Starym Mieście, w olsztyńskim areszcie, nad jeziorem Kortowskim, na dawnym wiadukcie w Dywitach i na lotnisku w Dajtkach.

W tym samym roku (1967 r.) powstawał na Mazurach obraz „Dancing w kwaterze Hitlera” Jana Batorego. Film kręcono w Wilczym Szańcu.

Dancing w kwaterze Hitlera (1967 r.)

W 1970 r. w Pasymiu kręcono film „Południk zero” Waldemara Podgórskiego. Tematem były wysiedlenia dawnych Mazurów i polskie osadnictwo na tych ziemiach.

Jezioro Kirsajty udawało nawet w filmie rzekę Nil. Chodzi o film „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, który częściowo kręcony był również na Mazurach.

„Karate po polsku” to serial z 1983 r. kręcony w miejscowości Stare Juchy.

W 1988 r. kręcono w Mikołajkach serial „Akwen Eldorado” w reżyserii Andrzeja Swata. Głównymi bohaterami są dwaj bracia – Wojtek (Łukasz Rybarski) i Jerzy (Artur Dziurman) Sobczykowie, rybacy. Mają wkrótce otrzymać własne mieszkanie, w tym celu przyjeżdżają do gospodarstwa rybackiego położonego nad Śniardwami. Z planów lokalowych nic nie wychodzi, jednak bracia postanawiają zostać na Mazurach. Pracują i remontują starą wynajętą chałupę.

W 1991 r. powstał głośny obraz „Odjazd”, film i serial TV Magdaleny i Piotra Łazarkiewiczów. Film opowiadał o dwóch Mazurkach, matce i córce. Zdjęcia realizowano m.in. w Reszlu.

Król Olch (1995 r.)

Jeden z najbardziej znanych filmów światowych realizowanych na Mazurach. W 1995 r. kręcono tu „Króla Olch” Volkera Schlöndorffa z rolą Johna Malkovicha. Wielka międzynarodowa koprodukcja francusko-niemiecko-brytyjska z udziałem olsztyńskich statystów, zdjęcia realizowano m.in. w łańskich lasach i na zamku w Szymbarku niedaleko Iławy.

Co było tu „kręcone” ? Mazury w polskim i światowym kinie

Rok 2000 to film i serial „Kameleon” Janusza Kijowskiego. Zdjęcia do tego obrazu realizowano w Szczytnie, Wielbarku i Pasymiu.

„Show” – polska komedia sensacyjna z roku 2003 w reżyserii Macieja Ślesickiego. Obraz częściowo realizowany był nad jeziorem Śniardwy.

W 2004 r. w Pasymiu realizowano film „Cudownie ocalony” Janusza Zaorskiego z Marcinem Opanią. Obraz osadzony w latach 60-tych na Mazurach. Zdjęcia realizowano głównie w Pasymiu.

„Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego z roku 2008. Obraz realizowany głównie w Pasymiu i Szczytnie.

Serial Przystań (2009 r.)

Serial „Przystań” emitowany był w 2009 roku w TVP1. Opowiada o pracy ratowników wodnych, a jego akcja rozgrywa się nad jeziorem Kisajno. Centralnymi punktami akcji jest Baza „Przystań” Giżycko i szpital powiatowy w Giżycku.

Co było tu „kręcone” ? Mazury w polskim i światowym kinie

W 2010 r. na Mazurach swój film kręcił Juliusz Machulski – „Kołysanka”. W mazurskiej wiosce osiedla się siedmioosobowa rodzina Makarewiczów. Po pewnym czasie w okolicy zaczynają znikać ludzie − sprawą interesuje się policja oraz telewizja. Trop wiedzie do domostw zamieszkiwanych przez mieszkającą we wsi rodzinę wampirów − zajmującą się produkcją ozdób ludowych.

Rok 2009 to znany serial telewizyjny „Dom nad rozlewiskiem”  z Joanną Brodzik w roli głównej. Zdjęcia do serialu kręcone były w Tuławkach i Pasymiu. Serial doczekał się w 2011 r. kontynuacji pod tytułem „Życie na rozlewiskiem”.

Róża (2011 r.)

Rok 2011 i jeden z głośniejszych tytułów w polskim kinie, czyli film "Róża” Wojciecha Smarzowskiego. Brutalnie wręcz opowiedziana historia miłości akowca (Marcin Dorociński) do Mazurki (Agata Kulesza). Sceny do filmu powstawały w Ornecie, w Szczytnie, Olsztynie i Pęglitach koło Gietrzwałdu. Film opowiada o powojennej kolonizacji Mazur przez polskich osadników, losie samych Mazurów oraz brutalnej, powojennej rzeczywistości.

W 2018 r. częściowo na Mazurach realizowano również głośny film „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona.

Jeśli znacie jeszcze jakieś filmy czy seriale realizowane na Mazurach, a które nie zostały ujęte w naszym zestawieniu, prosimy o informację w komentarzach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 38

 • 21
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka