ReklamaA1 - Gertis

Czy jezioro Roś wysycha? Wody Polskie dementują informacje

BieżąceInwestycje2 grudnia 2019, 8:01Komentarzy: 6
Jezioro Roś
Jezioro Roś fot. mazury24.eu

Jeszcze w tym roku ogłaszano plany budowy ścianki uszczelniającej jezioro Roś w Piszu. Urzędnicy spóźnili się i podczas wyjątkowo suchej jesieni brzeg jeziora Roś na Mazurach cofnął się o kilkadziesiąt metrów – alarmuje Wirtualna Polska.

 • Czy przez upalne lata jezioro Roś w Piszu wysycha?
 • Dziennikarze portalu dodają, że „pomost wybudowany na plaży wkrótce będzie można obejść suchą stopą”.
 • Te informacje dementuje rządowa spółka Wody Polskie

Czy jezioro Roś wysycha?

Jak czytamy w Wirtualnej Polsce: „kolejny rok niedoboru opadów odcisnął swe piętno w wielu regionach kraju. Jednym z nich są Mazury, gdzie, przynajmniej we wschodniej części, wiele jezior notuje stany wody znacznie poniżej średniej. Przykładem może być Jezioro Roś, gdzie poziom wody jest o 50 cm niższy od dolnej granicy stanów średnich”. Ta wypowiedź, według portalu WP, opiera się na obserwacjach meteorologów z serwisu MeteoGroup Polska.

Wirtualna Polska podaje, że od 4 listopada brzeg jeziora Roś koło Pisza cofnął się o kolejne 30-40 metrów. „Dramat widać na zdjęciach z kamery internetowej zamontowanej na plaży. Prawdopodobnie poprzez system połączeń rzekami i kanałami wody jeziora spływają do rzeki Pisy i Jeziora Śniardwy, których poziomy są jeszcze niższe” – informuje WP.

- Takich miejsc jest dużo więcej. Znikają wody jeziora Ełckiego i jeziora Rajgrodzkiego - martwią się hydrolodzy.

Zagrożony szlak wodny z Mazur do Warszawy?

Wirtualna Polska przypomina, że rzeka Pisa i znikające jezioro Roś są kluczowe dla odbudowy szlaku wodnego z Warszawy na Mazury. Plany budowy takiej atrakcji turystycznej ogłosili kilka miesięcy temu urzędnicy agencji Wody Polskie oraz odpowiadający za żeglugę śródlądową minister Marek Gróbarczyk.

Pojawiały się komentarze, że inwestycja jest spóźniona o 20-40 lat, bo w czasach zmian klimatu największym problemem będą właśnie ekstremalnie niskie stany wód rzeki oraz jeziora Roś.

Budowa nowych urządzeń hydrotechnicznych i regulacja Pisy na jej 80-kilometrowym odcinku ma potrwać 3-4 lata. Koszty budowlane inwestycji szacowane są na 225 mln zł. Pierwsze prace budowlane miałyby ruszyć w 2021 roku.

Zobacz jak wygląda jezioro Roś

Wody Polskie zaprzeczają

Tymczasem na publikację WP reaguje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W oświadczeniu instytucji czytamy: „nieprawdziwą informacją jest, że „Kluczowe jezioro znika w oczach. (…) prawdopodobnie poprzez system połączeń rzekami i kanałami wody jeziora spływają do rzeki Pisy i Jeziora Śniardwy, których poziomy są jeszcze niższe”.

Według wyjaśnień Wód Polskich, amplituda wahań stanów wody jeziora Roś w roku hydrologicznym wynosi około 1,5 m (a nawet dochodzi do ok. 2 m), bez względu na to, czy są to lata suche czy mokre.

Jezioro Roś jest bezpośrednim odbiorcą wód z Wielkich Jezior Mazurskich, zanim skierują się one na rzekę Pisę - stąd każde zwiększenie przepływu na jazach w Karwiku i Kwiku, bądź jego ograniczenie wpływa bezpośrednio na aktualne stany wody tego jeziora, które w sposób nienaturalny szybko podnoszą się lub gwałtownie opadają. Żadne inne jezioro zasilane z własnej zlewni nie wykazuje takich anomalii - wahania stanów wody w jeziorach wynoszą zazwyczaj 0,3-0,5 m.

Jezioro Śniardwy jest jednym z wielu zbiorników wodnych systemu Wielkich Jezior Mazurskich, z którego wody odpływają do jeziora Roś poprzez Kanał Jegliński i Kanał Śniardwy-Roś, a nie jak podano w artykule – odwrotnie. Pełne wykorzystanie możliwości retencyjnych Wielkich Jezior Mazurskich i jeziora Roś będzie możliwe po zakończeniu zadania pod nazwą: „Węzeł Wodny KARWIK – PISZ – KWIK”. Obecnie funkcjonuje stopień wodny w Karwiku  tj. śluza, jaz, przepławka  dla ryb oraz Kwiku. Następnym etapem będzie wykonanie stopnia wodnego w Piszu na rzece Pisie tj. śluzy, jazu, przepławki i hydroelektrowni.

Warto także zaznaczyć, że średnie stany wód na rzece Pisie, na wodowskazie Pisz wynoszą 100 cm. Dziś (25.11.2019r.) wodowskaz pokazuje 103cm. Średnie stany wód dla jeziora Śniardwy to natomiast 112cm, dzisiejszy stan na wodowskazie to 103 cm.

Nieprawdą jest także, że "(...)znikają wody jeziora Ełckiego i jeziora Rajgrodzkiego". Faktem jest, że obecnie przez brak opadów atmosferycznych, stany wód tych jezior układają się głównie w strefie stanów niskich, jednak nie ma zagrożenia, że jeziora będą zmieniać swoją powierzchnię. Obecnie stany wód w jeziorach są podobne jak w latach ubiegłych. Jeziora posiadają pełną regulacje poprzez jazy - na rzece Ełk - powyżej i poniżej jeziora Ełckiego, a na Kanale Kuwaskim i rzece Jegrzni -  poniżej jeziora Rajgrodzkiego”.   

Na podstawie wp.pl, Wody Polskie

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 34

 • 8
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 4
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 9
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 4
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina