ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Czy Mazury potrzebują uchwały antysmogowej?

Bieżące24 marca 2021, 10:56Komentarzy: 1
Czy Mazury potrzebują uchwały antysmogowej?
 fot. mazury24.eu

Czy smog może być w najbliższych latach dość dużym problemem na Warmii i Mazurach? Zwłaszcza, że w regionie generalnie nie notuje się skażeń atmosferycznych? O tym rozmawiali samorządowcy z naszego regionu.

Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z dwóch województw, w których nie została jeszcze uchwalona tzw. „uchwała antysmogowa”. Konferencja miała na celu podkreślenie jak ważna jest jakość powietrza nie tylko na poziomie krajowym, ale przede wszystkim lokalnie.

Gminy jako jednostki samorządu terytorialnego, będące najbliżej mieszkańców, mają największy wpływ na podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Mają także możliwość wsparcia swoich mieszkańców różnymi formami dofinansowania, a także udzielenia informacji w zakresie innych środków krajowych, dzięki którym można finansować działania takie jak wymiana pieców, podłączenie do sieci ciepłowniczej czy termomodernizacja budynków mieszkalnych.

Spotkanie samorządowców podsumowała Jolanta Piotrowska – członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. Zaznaczyła, że choć Warmia i Mazury są najczystszym regionem na mapie Polski, nie powinno zatrzymywać naszych działań proekologicznych.

- Pracujemy aktualnie nad opracowaniem uchwały antysmogowej, która ma na celu zapobieżenie negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi lub na środowisko, wprowadzenie ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. W związku z tym, aby przepisy te nie były martwe, musimy skupić się na pozyskaniu środków finansowych, aby najuboższe gminy naszego województwa nie miały problemu z wprowadzeniem założeń takiej uchwały – mówi Piotrowska. - Chcemy również, aby gminy jako jednostki będące najbliżej mieszkańców podjęły czynną współpracę podczas konsultacji nad uchwałą antysmogową. Zależy nam, aby działania przez nas podejmowane wpisywały się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska, przedstawiając swój raport na temat jakości powietrza na Warmii i Mazurach, nie odnotował większych skażeń. Jedynie incydentalnie jakość powietrza pogarszała się, gdy docierały do naszego regionu skażenia wynikające z pożarów lasów na terytorium Ukrainy. Zanotowano wówczas gorsze wskaźniki w Gołdapi i Ełku.

Samorząd województwa prowadzi również cały czas program wymiany starych pieców grzewczych na rozwiązania bardziej ekologiczne.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz