Umowa na zakup drona monitorującego mazurskie jeziora została właśnie podpisana. Wkrótce na Mazurach pojawi się pierwsze takie nowoczesne urządzenie do badania jakości wód. Akcję będą nadzorowali specjaliści z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Przed nami kolejny sezon turystyczny na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Wszyscy jednak doskonale wiemy, że wody mazurskich jezior są coraz bardziej zanieczyszczone. Dlatego Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich chce czystość i jakość wód monitorować za pomocą specjalistycznego drona. Umowa na zakup takiego urządzenia została właśnie podpisana.
Fundacja wdroży więc w tym roku mobilny pilotażowy System Monitorowania Jakości Wody. Na Mazurach pojawi się pierwszy dron wodny do pomiaru jakości jezior, z boją pomiarową i mobilnym miernikiem jakości wody, tak by możliwy był całodobowy monitoring wód i zdalny transfer danych.
Gdański Park Naukowo-Technologiczny zapewni profesjonalne wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. Wszystko w ramach pilotażowego Systemu Monitorowania Jakości Wody i polsko-litewskiego projektu Wodna Sieć Ekologiczna.
- Dron wodny USV Unmanned Surface Vehicle, wykonany w najnowocześniejszej technologii przez polskich naukowców, mapujący zanieczyszczenia z dużych obszarów wodnych, również z trudno dostępnych miejsc, autonomiczna boja pomiarowa z czujnikami, która na bieżąco, przez 24 godziny, analizuje kluczowe parametry wody i do tego intuicyjna aplikacja mobilna, umożliwiająca natychmiastowy dostęp do precyzyjnych danych i ich automatyczny transfer – informuje Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.
Projekt „Water Ecological Network” realizowany jest przez Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, wspólnie z Trokami i gminą Kruklanki, w ramach Programu Współpracy Interreg Litwa – Polska 2021-2027, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Podczas projektu zrealizowane zostaną badania jakości wody w wybranych zbiornikach wodnych, które zaprezentowane zostaną naukowcom, a wstępna inwentaryzacja zanieczyszczeń jezior, pozwoli na lepszą identyfikację problemu i zwiększy wiedzę samorządów na temat wpływu turystyki na jakość wód.
- Stworzona zostanie aplikacja z mapą i lokalizacją miejsc oddawania nieczystości z jachtów, będą także zaznaczone punkty zbiórki odpadów na terenach leśnych i rekreacyjnych nad wodą, z podpowiedziami jak śmieci segregować, by kompleksowo w jednym miejscu zebrane były przydatne informacje dla żeglarzy, mieszkańców i turystów – informuje Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!