ReklamaA1 - Sylwester Stranda

Dieta dla mózgowca. Co jeść, gdy dużo się uczysz?

Pozostałe28 marca 2024, 8:01Komentarzy: 1
Dieta dla mózgowca. Co jeść, gdy dużo się uczysz?

Twoja pociecha przygotowuje się do ważnego egzaminu? A może to Ty stale doskonalisz swoje umiejętności, robiąc kolejne kursy po pracy? Miska pełna orzechów włoskich to niejedyna zdrowa przekąska, którą warto mieć pod ręką. Sprawdź, co jeszcze jeść, aby wspomóc pracę mózgu, poprawić zdolność koncentracji i procesy zapamiętywania.

Składniki odżywcze w diecie mózgowca

Największy wpływ na układ nerwowy i funkcjonowanie mózgu mają kwasy tłuszczowe omega, witaminy z grupy B oraz niektóre składniki mineralne. Wielonienasycone tłuszcze omega 3, 6 i 9 zawierają kwasy EPA i DHA. Tłuszcze są składnikiem błony komórkowej mózgu i ułatwiają przekazywanie informacji między komórkami. Dzięki temu usprawniają procesy myślowe, mają korzystny wpływ na wydajność mózgu i zdolność uczenia. Zdrowe tłuszcze znajdziesz między innymi w tłustych rybach, awokado, olejach roślinnych i orzechach.

Kompleks witamin z grupy B odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Aby mózg działał prawidłowo, niezbędna jest przede wszystkim odpowiednia podaż kwasu foliowego (witaminy B9). Kwas foliowy bierze udział w tworzeniu cewy nerwowej i chroni komórki przed działaniem homocysteiny (związku, który może uszkadzać śródbłonek). Dodatkowo witamina B9 zwiększa produkcję czerwonych krwinek, przez co pozytywnie wpływa na dotlenienie mózgu. Najwięcej kwasu foliowego znajduje się w szpinaku, strączkach, zbożach i jajach.

W diecie mózgowca nie może zabraknąć także źródeł magnezu i cynku. Magnez stymuluje receptory w mózgu, skutecznie redukuje uczucie niepokoju i poprawia zdolność koncentracji. Jego najlepsze źródła to: gorzka czekolada, orzechy i szpinak. Z kolei cynk jest silnym antyoksydantem, który wspomaga organizm w walce ze szkodliwymi wolnymi rodnikami. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w mięsie, strączkach, ryżu i orzechach.

Superfoods dla mózgu

O swój układ nerwowy warto zadbać, wprowadzając do diety superfoods. “Super żywność” to pełnowartościowe, naturalne i nieprzetworzone produkty bogate w cenne składniki odżywcze. W jadłospisie osoby pracującej umysłowo nie może zabraknąć między innymi nasion chia i pestek dyni.

Nasiona chia mają więcej wapnia niż mleko, więcej żelaza niż szpinak i więcej kwasów omega 3 niż łosoś. Co więcej, w tych małych ziarenkach ukryte są: pełnowartościowe białko i obniżający ciśnienie potas. Nasiona chia charakteryzują się również wysoką zawartością błonnika pokarmowego - związku, który reguluje pracę układu trawiennego. Warto dodawać je do deserów, ciast oraz sałatek.

Pestki dyni bogate są w cynk oraz tryptofan - aminokwas biorący udział w syntezie serotoniny. Dynia to także dobre źródło witaminy C. Ma sporo błonnika i fitosteroli, które ograniczają wchłanianie cholesterolu z pożywienia. W dyni znajdziesz również karotenoidy – związki chroniące przed chorobami serca, oczu i nowotworami.

Ile kalorii potrzebuje Twój mózg?

Zdrowa dieta to jadłospis odpowiednio zbilansowany pod względem odżywczym i kalorycznym. Warto znać swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie, aby dostarczać organizmowi (w tym mózgowi) właściwej dawki energii. Więcej informacji na temat zapotrzebowania energetycznego i kalkulatorów kalorii znajdziesz pod adresem: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-2000-kcal-zasady-i-przykladowy-jadlospis/.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts