ReklamaA1 - Gertis

Do Muzeum Ziemi Piskiej trafiły niezwykłe eksponaty

BieżąceHistoria19 lutego 2021, 6:22
Do Muzeum Ziemi Piskiej trafiły niezwykłe eksponaty
 fot. Muzeum Ziemi Piskiej

Na wystawie archeologicznej Muzeum Ziemi Piskiej można oglądać nowe eksponaty – naczynie gliniane z okresu wpływów rzymskich oraz fragment neolitycznego toporka. Znaleziska przekazali do Piotr Przystawik i Filip Wolski.

Ziemia cały czas skrywa cenne przedmioty, które świadczą o historii regionu i są dowodami życia oraz działalności człowieka przed tysiącami lat.

- Cieszymy się, gdy odnalezione na Ziemi Piskiej artefakty trafiają do Muzeum, mogą powiększyć nasze zbiory i uzupełnić prezentowane wystawy stałe. W ostatnich tygodniach wzbogaciliśmy się o dwa znaleziska, a w piątek sfinalizowano ich przekazanie podpisaniem stosownych dokumentów z darczyńcami. Są nimi Piotr Przystawik i Filip Wolski – informuje placówka na swojej stronie internetowej.

Bardzo cennym eksponatem jest odnalezione przez Piotra Przystawika naczynie gliniane z okresu wpływów rzymskich. Na szczególną uwagę zasługuje znakomity stan zachowania misy. Naczynie najprawdopodobniej przeleżało setki lat pod wodą, co uchroniło je przed zniszczeniem. Piotr Przystawik, będący doświadczonym nurkiem prowadzącym firmę Mazury Diving, natknął się na znalezisko podczas penetracji dna rzeki Krutyni.

Do Muzeum Ziemi Piskiej trafiły niezwykłe eksponaty

Pierwotnie uznał, że może być to współczesne naczynie, ale gdy po wstępnym oczyszczeniu z zabrudzeń zauważył, że jest ono wykonane z gliny, uznał, że warto przekazać je do Muzeum.

Piszanin Filip Wolski podczas spaceru po obrzeżach miasta natknął się na kamień o dziwnych kształtach. Zabrał znalezisko do domu, doszukał się na nim śladów odróbki, zaczął poszukiwać dodatkowych informacji i tak trafił do Muzeum Ziemi Piskiej. Okazało się, że to fragment neolitycznego toporka z wyraźnie zauważalnym ostrzem. Muzeum w swoich zbiorach ma kilka podobnych urządzeń codziennego użytku, które były wytwarzane i wykorzystywane przez człowieka w epoce kamienia.

Oba eksponaty zostały poddane wstępnej ekspertyzie, a informacja o znaleziskach trafiła Wojewódzkiego Urzędu Ochrony, który wydał zgodę, by pozostały one w zbiorach Muzeum Ziemi Piskiej. Darczyńcy otrzymali pisemne podziękowania.

Muzeum zleci szczegółowe badania nowych eksponatów, a ich wyniki zostaną zaprezentowane w przyszłości na łamach pisma „Znad Pisy”.

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club