Straż Rybacka w regionie została doposażona w nowoczesny sprzęt, w tym również w drony. Dzięki temu walka z kłusownikami na wodzie ma być coraz bardziej skuteczna. Wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król przekazał trzy nowoczesne łodzie motorowe i sześć dronów Państwowej Straży Rybackiej.
- Zestawy dronowe to ogromny postęp, jeżeli chodzi o prowadzenie działań na wodzie – przede wszystkim bezpieczeństwo samych strażników rybackich, dlatego że mogą prowadzić działania zdalnie. Nie muszą narażać się osobiście. Ponadto lekkie łodzie aluminiowe, które można przenieść ręcznie – to jest bardzo duży postęp – powiedział wojewoda na antenie Radia Olsztyn.
Sprzęt o wartości pół miliona zł, został kupiony z 70-procentowym dofinansowaniem unijnym. Drony trafiły do posterunków, gdzie kłusowników jest najwięcej – to Nowe Miasto Lubawskie, Ostróda, Giżycko, Ruciane Nida, Mrągowo i Olsztyn. Łodzie będą na wyposażeniu posterunków w Olsztynie, Giżycku i Mrągowie.
Jak podkreślał komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie Szczepan Worobiej, dzięki działaniom strażników, przypadków kłusownictwa na naszych akwenach jest coraz mniej.
- Cały czas się staramy, aby być skuteczni w realizowaniu swoich zadań poprzez szkolenia, nabywanie nowych środków łączności, nagrywania dźwięku i obrazu – podkreślił.
Realizacja projektu obejmowała zakup 6 dronów, które zostały wyposażone w: gimbal 3-osiowy, kamerę szerokokątną; kamerę z teleobiektywem; kamerę termowizyjną; aparaturę sterującą; karty pamięci 256GB (2 sztuki).
Zakup 3 zestawów do kontroli na dużych akwenach, które składają się z aluminiowej łodzi motorowej, silnika zaburtowego (min. 60 KM), przyczepy podłodziowej.
- Zakup nowego sprzętu znacząco wzmocni potencjał operacyjny Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie. Drony i łodzie motorowe przyczynią się do skuteczniejszej ochrony zasobów wodnych regionu, efektywnej walki z kłusownictwem rybackim oraz poprawy bezpieczeństwa na akwenach wodnych – informuje Urząd Wojewódzki w Olsztynie.
Kłusownictwo na jeziorach, czyli nielegalne łowienie ryb, jest surowo karane w Polsce. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, za kłusownictwo grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz wysoka grzywna finansowa.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!