ReklamaA1 - port 69

Dwie znikające wsie na Mazurach. Radny Ełku szuka o nich informacji

BieżąceHistoria6 lutego 2024, 10:51Komentarzy: 1
Dwie znikające wsie na Mazurach. Radny Ełku szuka o nich informacji
 fot. NGO Mazury.

Gorzekały i Oszczywilki – wsie przed wojną tętniące życiem, dziś przypominają o skomplikowanej historii Warmii i Mazur. W Muzeum Michała Kajki w Ogródku można jeszcze oglądać wystawę „Zanikające i nieistniejące wsie gminy Orzysz: Gorzekały i Oszczywilki – kiedyś i teraz”. Powstała w ramach projektu zrealizowanego przez Fundację Poligon Kultury Gorzekały.

Warto dodać, że historię tych dwóch miejscowości chce odtworzyć wiceprzewodniczący Rady Miasta Ełku Rafał Karaś, który szuka informacji na temat tych miejscowości i ich mieszkańców.

Był na miejscu i nagrał materiał video, który dostępny jest tu: Zobacz materiał filmowy

Nieco więcej informacji na temat tych dwóch zanikających mazurskich wsi prezentuje Muzeum Michała Kajki w Ogródku.

Gorzekały i Oszczywilki, wsie przed wojną tętniące życiem, dziś przypominają o skomplikowanej historii Warmii i Mazur. Dwie niewielkie wsie w gminie Orzysz przez kilkaset lat złączone były wspólną historią. Obecnie jednej z nich od dawna nie ma, a drugą można uznać za wieś zanikającą, choć od jej założenia minęło już ponad 475 lat. Dziś dla wielu na południe od drogi krajowej nr 16 ciągnie się tylko i wyłącznie niedostępna przestrzeń wojskowego poligonu. Jednak skrywa ona wiele tajemnic i historii, o których chcemy opowiadać turystom, ale również wszystkim, którzy w sąsiedztwie Gorzekał i Oszczywilków mieszkają – informuje Muzeum im. Michała Kajki w Ogródku.

– Czy tego chcemy czy nie, historia przychodzi do nas. Byli mieszkańcy tych miejsc powierzają nam swoje historie, historie swoich domów i swoich rodzin – podkreśla Milka Jung, z Fundacji Poligon Kultury Gorzekały. – Znajomość przeszłości miejsc, w których mieszkamy, pozwala nie tylko lepiej rozumieć historię, ale też inaczej patrzeć na okolicę i z szacunkiem kształtować współczesny krajobraz kulturowy Mazur.

W Gorzekałach do roku 1938/39 znajdowało się 36 domów. Mieszkańców było wówczas 176 (liczonych razem z osadą nadleśnictwa Grądówka oraz osadami nad jeziorem Kępno), a powierzchnia pól wynosiła 270 hektarów. W roku 1934 liczba mieszkańców Oszczywilków (razem z dzisiejszym Bemowem Piskim) wynosiła 635 osób (80 budynków w samych Oszczywilkach), a powierzchnia wsi wraz w okolicznymi polami 518 hektarów (1930).

– Dziś dla wielu na południe od drogi krajowej nr 16 ciągnie się tylko i wyłącznie niedostępna przestrzeń wojskowego poligonu. Jednak skrywa ona wiele tajemnic i historii, o których chcemy opowiadać turystom, ale również wszystkim, którzy w sąsiedztwie Gorzekał i Oszczywilków mieszkają – podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku.

Wcześniej wystawa „Zanikające i nieistniejące wsie gminy Orzysz: Gorzekały i Oszczywilki – kiedyś i teraz” była prezentowana w Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu, oraz w Sali Tradycji Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, a także  w wersji plenerowej w Gorzekałach.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 2
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Odysseya Yachts