ReklamaA1 - Stranda Majówka

Dworek w Baranowie – piękny przykład klasycyzmu na Mazurach

Historia2 czerwca 2020, 7:00
Dworek w Baranowie – piękny przykład klasycyzmu na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Mazury usiane są wieloma wspaniałymi zabytkami. W tym również dworkami i pałacami, jakie od jakiegoś czasu prezentujemy na łamach portalu. Tym razem wspaniały przykład klasycyzmu w mazurskiej architekturze. Dworek w Baranowie nie tylko przetrwał historyczne zawirowania i katastrofy ale służy do tej pory polskiej nauce.

Ten obiekt z pewnością docenią wszyscy miłośnicy historii i architektury. W Baranowie niedaleko Mikołajek kryje się piękny przykład architektury klasycyzmu na Mazurach. Dworek z pewnością warto odwiedzić.

Dworek w Baranowie stanowi część dawnego, większego zespołu dworsko-pałacowego, z rozległym podwórzem gospodarczym. Budynek usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu terenu, w centralnym punkcie zespołu, oddzielony od drogi obszarem parku.

Dworek z mazurską tradycją

Dobra rycerskie w Baranowie nadane zostały w końcu XVI wieku Wilhelmowi Milowskiemu. Wśród późniejszych właścicieli majątku wymienia się Johanna von Hoverbeck (od połowy XVII wieku), rodzinę Rogalla, a następnie Rogalla von Bieberstein (od połowy XVIII wieku).

W 1902 roku dobra ziemskie, wraz z dworkiem, przeszły na własność rodu von Ketelhodt i pozostały przy nim aż do 1945 roku.

Dwór wzniesiony został w pierwszej połowie XIX wieku, prawdopodobnie z wykorzystaniem murów wcześniejszych budowli.

Losy wojenne obeszły się z zabytkowymi zabudowaniami łaskawie. Przynajmniej na tyle, że na terenie majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, natomiast dwór zaadaptowano na biura i mieszkania pracownicze.

Piękny przykład klasycyzmu na Mazurach

Dworek w Baranowie jest jednym z piękniejszych przykładów architektury klasycystycznej wśród zachowanych dworów dawnych Prus Wschodnich z tego czasu. Znakomita w proporcjach parterowa bryła kryta dachem naczółkowym, z podwójnym rzędem lukarn powiekowych od frontu, regularnymi podziałami ścian, wyróżnia się interesującą stolarką oraz detalem opracowania elewacji.

Ryzalit od frontu dwukondygnacyjny, zwieńczony trójkątnym naczółkiem, w przyziemi otwory zamknięte półkoliście, w poziomie piętra rząd pilastrów podtrzymujących szeroki ukosowy gzyms. Całość dopełniają odcinki gzymsów i okrągłe tonda.

W elewacji od strony parku niewielki wieloboczny ryzalit, na osi głównego wejścia. Zachowały się imponujących rozmiarów zabudowania gospodarcze (spichlerz po lewej stronie od wjazdu) i inwentarskie oraz prawie siedmiohektarowy park dworski, w pierwotnych granicach, o kompozycji krajobrazowej, już z zatartym układem przestrzennym i jedynie częściowo zachowanym starodrzewem.

Mazurski dworek służy nauce

Na początku lat 80-tych XX wieku powstał tu Zakład Doświadczalny Agrobiologii Polskiej Akademii Nauk. Od 1996 roku rozpoczęto gruntowny remont budynku i jego okolic.

PAN zamierza powołać tu Centrum Edukacji Ekologicznej, szkołę podstawową i gimnazjum, pierwszy tego typu ośrodek kształcenia w Polsce.

Zobacz Dworek w Baranowie na naszych zdjęciach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

 • 8
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine