ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Dziennikarze Polskiego Radia odwiedzili Mikołajki po sezonie

Bieżące5 grudnia 2022, 6:07Komentarzy: 1
Dziennikarze Polskiego Radia odwiedzili Mikołajki po sezonie
 fot. mazury24.eu

Mikołajki - ta nieoficjalna stolica Mazur również poza sezonem ma wiele uroku. Do tej miejscowości zaglądają nie tylko żeglarze, uprawia się tutaj również narciarstwo zjazdowe i biegowe i łyżwiarstwo. W Mikołajkach znajduje się również jedyne w kraju - Muzeum Reformacji Polskiej. Co jeszcze można robić jesienią i zimą w tym pięknym, mazurskim mieście?

Moc atrakcji również poza sezonem na Mazurach

W Mikołajkach również poza sezonem letnim odbywają się liczne imprezy. Centrum Kultury "Kłobuk" dba o ofertę kulturalną i zapewnia promocję tego wspaniałego miejsca.

- Te imprezy różnią się charakterem. W sezonie letnim skupiamy się na dużych wydarzeniach plenerowych, tj. Festiwal Rybny "Rybka na zdrowie" czy koncerty - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jarosław Puszko, dyrektor Centrum Kultury "Kłobuk" w Mikołajkach. - Poza sezonem są tu mniejsze wydarzenia, które organizuje lokalna społeczność, my jako Centrum Kultury jedynie jesteśmy pomocnikiem - dodaje dyrektor.

- W najbliższym czasie odbędzie się jarmark świąteczny, podczas którego mieszkańcy wystawiają swoje rękodzieła świąteczne, ozdoby. Podczas jarmarku będzie można coś kupić, wziąć udział w akcjach charytatywnych - słyszymy w audycji.

Corocznie w pierwszych dniach lipca odbywają się Dni Mikołajek, na które już dzisiaj zaprasza Jarosław Puszko.

- Oprócz koncertów możemy liczyć na liczne atrakcje, łącznie z Mazurskim Festiwalem, będzie też parada. Zachęcamy wszystkich, żeby dołączyć do wydarzenia – mówi.

Jak podkreśla Natalia Wrzosek z Urzędu Miasta, Mikołajki o tej porze roku mogą zaskoczyć turystów.

- Widoki są niesamowite, przyroda jest bardziej chętna do zaobserwowania. Dbamy o przyrodę, zwierzęta, które nas odwiedzają - podkreśla.

Ciekawostką jest to, że na terenie miejscowości można uprawiać sporty zimowe.

- Mamy tor saneczkowy czynny cały rok, lodowisko, więc Mikołajki są przepiękne zimą - zaznacza Natalia Wrzosek. - Jest to wspólny plan przedsiębiorców i przedstawicieli Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie, czyli tych kilkunastu gmin, które współpracują na Szlaku Wielkich Jezior, żeby tych atrakcji dla turystów przybywało, a infrastruktura się rozbudowywała - przyznaje gość Jedynki.

Sezon żeglarski na Mazurach

Jak mówi Grzegorz Hammerszmidt z Mazurskiego Klubu Żeglarski, instruktor żeglarski i bojerowy, sezon żeglarski trwa tutaj cały rok. Obecnie trwają przygotowania do sezonu bojerowego. Bojer zwany ślizgiem lodowym to jednostka żaglowa napędzana siłą wiatru poruszająca się po lodzie na płozach.

- Jeżeli warunki pogodowe dopiszą i tu u nas zamarzną jeziora, to będziemy mogli rozgrywać regaty - wyjaśnia. - Każdy z zawodników dba o to, żeby dobrze przygotować sprzęt, m.in. naostrzyć płozy - dodaje.

Przed rozpoczęciem sezonu, lód jest odpowiednio badany przez tzw. skautów lodowych.

- Są to seniorzy, doświadczeni żeglarze lodowi, którzy znają nasze akweny, mierzą lód. Taka bezpieczna grubość lodu to 10 cm - przyznaje Grzegorz Hammerszmidt.

Śladami reformacji

Muzeum Reformacji Polskiej działające przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Mikołajkach, to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone w całości historii reformacji polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Mazur.

- To jedyne tego typu muzeum w Polsce, drugie w Europie. Zostało założone w 1973 roku - wyjaśnia Rejnold Kuchn, kustosz Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach.

Muzeum posiada unikatowy zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do 1945 roku. Zbiory muzealne zawierają również inne cenne druki, dokumenty, zdjęcia itp., związane z ruchem reformacyjnym (i nie tylko) na terenie Polski i Europy.

Zgromadzone w Muzeum wydawnictwa książkowe obejmują nie tylko druki oficyn królewieckich, które najczęściej zaopatrywały ewangelików mazurskich i wydawały np. "Kancjonały polskie" aż do początków XX wieku.

Na terenie placówki znajdują się również przedmioty słynnych polskich ewangelików.

- Można tu zobaczyć narty Adama Małysza i Piotra Żyły, przedmioty gen. Andersa czy prezydenta Starzyńskiego - wylicza kustosz.

Żółwie błotne na Mazurach

W tych rejonach żółwie błotne są bardzo popularne, jednak rzadko można je spotkać w okolicach jezior.

- Mają one skryty tryb życia, spotkać ich można w małych oczkach, bagienkach czy trudno dostępnych torfiankach - wyjaśnia Grzegorz Górecki, kierownik Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności Kumak Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Młode po wykluciu mają długość około 2,5 cm i miękki pancerz nie zabezpieczający ich przed żadnym zagrożeniem. Po wydostaniu się z gniazda rozpoczynają wędrówkę do leśnych oczek, jezior i moczarów.

Cały program można odsłuchać i obejrzeć tu:"Jedynka" w Mikołajkach

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe