Flota statków Hotelu Robert’s Port

29 czerwca 2019, 8:25

Jeśli będziecie gośćmi hotelu Robert`s Port w Starych Sadach (Mikołajki) lub szukacie atrakcyjnych rejsów po Mazurach - warto skorzystać z możliwości odbycia romantycznej podróży flotą statków pasażerskich należących do tego ośrodka. To druga co do wielkości flota na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Do hotelu przynależy nowoczesny, zmodernizowany w 2016 roku port żeglugi śródlądowej. Ponad 200 metrów infrastruktury brzegowej służy nie tylko hotelowej flocie statków pasażerskich, ale także żeglarzom i sternikom pływającym po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Obecnie pod banderą Hotelu Robert’s Port pływają 4 statki pasażerskie, które na swoje pokłady zabiorą łącznie 568 pasażerów.

Porty, w których czekają statki

 • na promenadzie w Mikołajkach (Aleja Żeglarska między mostami)
 • w Rucianem-Nidzie
 • w porcie Hotelu Robert's Port w Starych Sadach

Statkami floty Hotelu Robert’s Port możemy pływać głównie po jeziorze Śniardwy oraz zapuścić się do miejscowości Ruciane-Nida.

Poznaj jeziora oraz miejscowość które możesz zwiedzić z flotą statków.

Jezioro Mikołajskie

To właśnie z tego jeziora będziemy przypływali do otwartego olbrzymiego akweny Śniardw.

Jezioro Mikołajskie łączy się z dwoma innymi akwenami – z jeziorem Śniardwy przez cieśninę Przeczkę oraz z jeziorem Bełdany. Jezioro Mikołajskie jest połączone z jeziorem Tałty, a nad łącznikiem tych dwóch zbiorników znajduje się most. Warto wiedzieć, że aby przepłynąć pod tym mostem, trzeba położyć maszt.

Na zachodnim brzegu akwenu rozciąga się malowniczo Puszcza Piska. Na akwenie znajdują się trzy małe wyspy. Dwie z nich leżą na pograniczu z jeziorem Bełdany, a trzecia u północnych krańców akwenu.

Dno jeziora jest urozmaicone, z licznymi głębinami. Zlokalizowane tu liczne zatoki świadczą o dobrze rozwiniętej linii brzegowej akwenu.

Głównym walorem jeziora Mikołajskiego jest unikalne połączenie z kilkoma innymi akwenami i rozbudowana infrastruktura portowa przy północnych brzegach. Tu prawie każdy większy pensjonat ma swoją przystań.

Na jeziorze bez problemu można uprawiać różnorodne sporty wodne, najpopularniejsze z pewnością jest żeglarstwo. Położenie jeziora sprawia, że nie ma problemu z dostaniem się na inne akweny wodne korzystając tylko i wyłącznie z drogi wodnej.

W pobliżu jeziora Mikołajskiego odkryto bogate i doskonale zachowaną osadę z pierwszych wieków naszej ery. Odkopano ponad 1200 eksponatów, między innymi całe pracownie metalurgiczne, liczne zapinki, szpile i brosze. Odsłonięto całe jamy zasobowe, gdzie mieszkańcy osady z okresu wędrówek ludu przechowywali żywność oraz piece do wypału rudy darniowej. Osadę datuje się na I – V w. n.e.

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy to największy akwen wodny w Polsce, nazywany „mazurskim morzem”. Rozciąga się na terenie powiatów mrągowskim i piskim. Leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu rzeki Pisy.

Akwen jest dość płytki. Na jeziorze wyłania się 8 wysp, a największe z nich to: Pajęcza, Kaczor, Szeroki Ostrów i Czarci Ostrów. Na tej ostatniej odnajdziemy pozostałości twierdzy z XVIII wieku. W czasach prehistorycznych było to miejsce pogańskiego kultu. Śniardwy obfituje też w zatoki, z czego dwie południowe - Warnołty i Seksty stanowią jakby oddzielne jeziora.

Jezioro Śniardwy ma połączenie z wieloma okolicznymi jeziorami (Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskim, Roś, Białoławki i Tyrkło), poprzez które łączy się z Jeziorem Mamry tworząc razem Wielkie Jeziora Mazurskie.

Śniardwy posiadają dwa odpływy powierzchniowe - Kanał Jegliński, prowadzący do jeziora Roś i rzekę Wyszkę, wpływającą do jeziora Białoławki. Oba cieki mają przepływ regulowany (śluzą, jazem).

Nad Śniardwami jest mnóstwo atrakcyjnych pól namiotowych, ośrodków i portów. Brzegi są stosunkowo niskie, zabagnione, porośnięte sitowiem i tatarakiem, co czyni je trudno dostępnymi. Miejscami strefa sitowia osiąga szerokość 200 m.

Rejs do Ruciane-Nida

Wybierając rejs do miejscowości Ruciane-Nida, po przepłynięciu jeziora Mikołajskiego nasz statek wejdzie na wody wąskiego i długiego jeziora Bełdany.

Na jeziorze znajdują się trzy wyspy. Linia brzegowa w południowej części jeziora posiada bardziej rozwiniętą linię brzegową. Północna część jest mniej urozmaicona.

Na zalesionym półwyspie między zatoką i Bełdanami położona jest rekonstrukcyjna osada historyczna - Galindia. Turystów czekają tu niezwykłe atrakcje: kolacje w pieczarach, wyprawy łodziami, opowieści o historii Galindów.

Ośrodek składa się z hotelu i restauracji, ale także z nietypowych budowli jak: pieczary, lochy demonów, uroczyska leśne, rytualny krąg kamienny, labirynt Galindów czy skanseny. Na życzenie turystów odtwarzane są obrzędy pruskie.

Akwen na północy łączy się z jeziorem Mikołajskim. Na południu, poprzez wodną śluzę komorową Guzianka, z jeziorem Guzianka Mała i dalej z jeziorem Guzianka Wielka i jeziorem Nidzkim.

Przy jeziorze znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych. Akwen jest częścią „jachtostrady” i umożliwia żeglugę pomiędzy Mikołajkami a Rucianem-Nida. Jezioro jest mocno oblegane przez żeglarzy. W północnej części zbiornika wodnego znajduje się wiele przystani żeglarskich.

Śluza Guzianka

Aby dostać się do Rucianego-Nida musimy pokonać śluzę Guzianka. Wybudowana w 1879 r. Początkowo wykonana z drewna. W 1899 r. zyskała ściany z cegieł i kamieni. Jest to śluza komorowa pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany. Rocznie śluzuje tu ponad 20 tysięcy jachtów. Traktowana jest jako atrakcja turystyczna i zabytek hydrotechniczny. Funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 100 lat.

Śluza Guzianka jest bardzo ważna dla żeglugi po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Łączy bowiem główne skupisko jezior mazurskich z miastem Ruciane-Nida, z jeziorem Nidzkim oraz wieloma mniejszymi akwenami wodnymi w tym regionie. Jej długość to 44 metry. Jednostki pływające pokonują dzięki niej różnicę prawie dwóch metrów w poziomie wody.

Przeprawa trwa od 10 do 20 minut i mogą przepływać tu zarówno większe jednostki Żeglugi Mazurskiej jak i kajaki.

Po pokonaniu śluzy wchodzimy statkiem na wody jeziora Guzianka Wielka, skąd dopływamy do miejscowości Ruciane-Nida.

Cennik

Trasa rejsu

Czas od

Czas do

Bilet
Normalny

Bilet
Ulgowy (5-12 lat)

Hotel Robert's Port - Mikołajki

08:45

09:05

10 zł

n.d.

Mikołajki - jez. Śniardwy - Mikołajki

10:00

11:30

30 zł

20 zł

Mikołajki - jez. Śniardwy - Mikołajki

14:00

15:30

30 zł

20 zł

Mikołajki - jez. Śniardwy - Mikołajki

16:00

17:30

30 zł

20 zł

Mikołajki - Ruciane Nida

10:00

12:30

45 zł

30 zł

Mikołajki - Ruciane Nida - Mikołajki

10:00

16:30

70 zł

45 zł

Ruciane Nida - jez. Śniardwy - Mikołajki

13:45

16:00

45 zł

30 zł

Mikołajki - Hotel Robert's Port

17:30

17:50

8 zł

n.d.


Więcej informacji

Żegluga Pasażerska Mikołajki Armator: Robert Śliwiński
Port przy Alei Żeglarskiej w Mikołajkach (między mostem samochodowym a mostem dla pieszych)
tel. 503 018 600, statki@hotel-port.pl
https://www.hotel-port.pl/zegluga/oferta

fot. www.hotel-port.pl/zegluga/

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz