ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Gdzie się bezpiecznie kąpać na Mazurach? Sprawdzisz to teraz w internecie

BieżąceWOPR11 czerwca 2024, 12:17
Gdzie się bezpiecznie kąpać na Mazurach? Sprawdzisz to teraz w internecie
 fot. mazury24.eu

Zastanawiacie się gdzie można bezpiecznie kąpać się w jeziorach na Mazurach? Teraz sprawdzicie to na specjalnej stronie internetowej, którą prowadzi Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce.

Kiedy chcemy wypocząć nad brzegiem jeziora, skorzystać z kąpieli, popływać czy też jesteśmy z dziećmi, konieczne staje się znalezienie bezpiecznego, strzeżonego kąpieliska na Mazurach. 

Teraz w tym pomoże nam serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Strona jest typową wyszukiwarką, gdzie kąpieliska w Polsce podzielone są na konkretne województwa. Tak więc szybko sprawdzimy, gdzie można bezpiecznie kąpać się na Mazurach.

- Najeżdżając na znacznik kąpieliska, możemy się dowiedzieć, jaka jest jakość wody, kto jest organizatorem, czy kąpielisko zostało otwarte, w jakim okresie będzie sezon kąpielowy, jakie są warunki na kąpielisku oraz gdzie ewentualnie można zadzwonić, by sprawdzić jakość wody – mówi na antenie Radia Olsztyn kierownik oddziału higieny komunalnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Agnieszka Jankowska.

W naszym regionie w tym roku zaplanowanych do użytku jest 47 kąpielisk, w których systematycznie będzie kontrolowana jakość wody. Obecnie bezpiecznie można korzystać z trzech –  w Rydzewie, w Rukławkach i Tardzie.

Gdzie się bezpiecznie kąpać na Mazurach? Sprawdzisz to teraz w internecie

W regionie wskazano też 14 dodatkowych miejsc przeznaczonych do kąpieli. Działają na tej samej zasadzie, co kąpieliska, mają ratownika i kontrolowaną jakość wody. Nie mogą być jednak wyznaczone na dłużej niż 30 dni, co znaczy, że ich liczba w sezonie będzie się zmieniać.

Aby cieszyć się wodnymi atrakcjami bez narażania życia i zdrowia, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Najbezpieczniej jest korzystać z miejsc do kąpieli, które są monitorowane przez ratowników WOPR lub Policję Wodną. W przypadku zagrożenia, wyszkoleni ratownicy są gotowi do natychmiastowej pomocy.

Kąpieliska często posiadają tablice z zasadami bezpieczeństwa oraz flagi sygnalizujące warunki do kąpieli. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona i ratownik czuwa, czerwona – zakaz kąpieli, a brak flagi wskazuje na nieobecność ratownika.

Alkohol zmniejsza zdolność oceny sytuacji i reakcję na zagrożenie. Statystyki pokazują, że wiele wypadków na wodzie wiąże się z wcześniejszym spożyciem alkoholu.

Nawet doświadczeni pływacy mogą znaleźć się w trudnej sytuacji. Unikaj pływania w miejscach, gdzie nie masz pewności co do głębokości wody i obecności podwodnych przeszkód.

Dzieci powinny być pod stałą opieką dorosłych, nawet jeśli potrafią pływać. Dla dodatkowego bezpieczeństwa, warto zaopatrzyć je w odpowiednie środki ratunkowe, takie jak kamizelki asekuracyjne.

Unikaj kąpieli podczas burzy, mgły czy silnego wiatru. Pogoda może szybko się zmienić, stwarzając niebezpieczne warunki.

Nie oddalaj się zbytnio od brzegu i unikaj pływania w miejscach, gdzie prąd może Cię zaskoczyć. Pamiętaj, że woda w jeziorach może być zdradliwa.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts