ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie

Gdzie zbierać grzyby na Mazurach?

Bieżące11 września 2023, 12:31
Gdzie zbierać grzyby na Mazurach?
 fot. mazury24.eu

Mazury to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych regionów Polski, które przyciąga turystów nie tylko swoimi jeziorami, ale także bogactwem przyrody. Jedną z atrakcji Mazur jest możliwość zbierania grzybów.

Najlepsze miejsca na grzyby na Mazurach

Mazury to obszar o dużej powierzchni leśnej, która stanowi doskonałe środowisko dla grzybów. Niektóre z lasów są objęte ochroną, dlatego należy sprawdzić czy można tam zbierać grzyby.
 

Oto kilka polecanych miejsc na grzybobranie na Mazurach:

Puszcza Borecka - to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, który obejmuje część Mazur i Podlasia. Jest to rezerwat biosfery UNESCO, gdzie można podziwiać dziką przyrodę, w tym żubry i wilki. W Puszczy Boreckiej rosną różne gatunki grzybów, takie jak borowiki, podgrzybki, maślaki, rydze, kurki i inne.

Puszcza Piska - to drugi co do wielkości kompleks leśny na Mazurach, który rozciąga się między jeziorami Śniardwy i Nidzkim. Jest to obszar o dużej bioróżnorodności, gdzie można spotkać wiele gatunków zwierząt i roślin. W Puszczy Piskiej można znaleźć takie grzyby jak koźlaki, gąski, opieńki, pieczarki i wiele innych.

Warto odwiedzić również lasy taborskie, lasy łańskie, tereny leśne w okolicach Ostródy, Morąga, Mikołajek, ale też okolice Rucianego-Nidy czy Wielbarku. W powiecie mrągowskim najwięcej grzybów można znaleźć w lasach przylegających do miejscowości: Borowski Las (gmina Sorkwity), Gant (gmina Piecki) oraz Babięta (gmina Piecki).
 

Porady na grzybobranie na Mazurach

Zbieranie grzybów na Mazurach to nie tylko przyjemność, ale także odpowiedzialność. Aby cieszyć się smacznym i bezpiecznym posiłkiem z grzybów, należy pamiętać o kilku zasadach.

Zbieramy tylko te grzyby, które znamy i potrafimy odróżnić od trujących. W razie wątpliwości lepiej zostawić grzyb w lesie lub skonsultować się z doświadczonym grzybiarzem.

Zabierajmy tylko takie grzyby, które są świeże i nie uszkodzone przez owady lub choroby. Unikać zbierania starych lub zbutwiałych okazów.

Grzyby najlepiej umieszczać w koszu lub torbie z materiału naturalnego, który umożliwia przewietrzanie i zapobiega pleśnieniu. Nie używać foliowych worków lub plastikowych pojemników.

Nie zbierajmy więcej grzybów niż potrzebujemy. Nie wchodźmy na tereny chronione lub prywatne.

Pamiętajmy, że zbieranie grzybów jest dozwolone tylko w określonych miejscach i ilościach. Niektóre gatunki grzybów są objęte ochroną i nie można ich zbierać w ogóle. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw lub parków narodowych.

Zbieranie grzybów na Mazurach to świetny sposób na spędzenie czasu na łonie natury i poznanie jej bogactwa. Jeśli będziemy przestrzegać powyższych porad, możemy być pewni, że nasze grzybobranie będzie udane i smaczne.
 

A Wy znacie jakieś ciekawe, dobre miejsca na zbieranie grzybów na Mazurach? Podzielcie się takimi informacjami w komentarzach.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 22

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów