ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Giżycko nocą. Jak wygląda to mazurskie miasto po zmroku?

Bieżące27 listopada 2020, 7:08
Giżycko nocą. Jak wygląda to mazurskie miasto po zmroku?
 fot. Arkadiusz Skrodzki

Takiego Giżycka być może nie widzieliście. Jak wygląda to znane mazurskie miasto po zapadnięciu zmroku? Po prostu obłędnie. Jeśli macie okazję wybrać się ponownie na Mazury, koniecznie zajrzyjcie do Giżycka i wieczorem spacerujcie po mieście.

Nie bez powodu Giżycko na Mazurach znalazło się bardzo wysoko w rankingu Energi „Świeć się”. W tym konkursie miasto zostało wybrane najładniej oświetloną miejscowością na Mazurach.

Giżycko jest największymi najbardziej różnorodnym miastem na Szlaku Wielkich Jezior. Od lat spiera się z Mikołajkami o miano letniej/żeglarskiej stolicy Mazur. W Giżycku i okolicach jest najwięcej w kraju jezior, zajmują one blisko 12 proc. ogólnej powierzchni terenu.

W starożytności na terenie dzisiejszego miasta i jego najbliższych okolic żyły plemiona Galindów, Sudinów i Bartów. Ludy te w XIII wieku zostały „schrystianiozowane” przez zakon krzyżacki, który w regionie zaczął wznosić warownie, zamki, budować trakty. Zamek wzniesiony przez Krzyżaków na terenie dzisiejszego Giżycka nazywał się Lötzen –  to właśnie do tej budowli nawiązuje hotel St.Bruno.

Giżycko jest otoczone jeziorami: Niegocin, Kisajno, Tajty i Wojsak. Jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno przez zatokę Tracz połączone jest Kanałem Giżyckim, który funkcjonuje także jako Kanał Łuczański. Kanał Łuczański/Giżycki jest długi na 2130 metrów, jego głębokość to 1,9 m. Jezioro Niegocin jest także połączone z jeziorem Tajty poprzez Kanał  Niegociński (ma długość 1,2 km i jest przeznaczony dla mniejszych jednostek, w ostatnich latach został wyremontowany, m.in. naprawiono nadbrzeża). Z jeziora Tajty poprzez kanał Piękna Góra (250 metrów) wpływa się na jezioro Kisajno.

W ostatnich latach Giżycko mocno zmieniło swój charakter – w centrum miasta powstał nowy pasaż ze sklepami i kawiarniami. Z pasażu do portu Ekomarina i plaży miejskiej prowadzi długa na ponad 70 metrów kładka. Jest ona rozpięta m.in. nad torami, ma wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych (są windy). Kładka jest jedyną tego typu przeprawą na Mazurach.

O Giżycku i jego historii przeczytacie więcej tu:

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 14
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Lamdo
ReklamaA2 - Avocado