Dobra informacja dla żeglarzy, w szczególności dla miłośników Giżycka i okolic. Miasto, mimo szczupłości środków finansowych planuje w 2020 r. znacząco zmodernizować Ekomarinę.
- To nie jest budżet marzeń, ale konieczności – tak mówił burmistrz Giżycka o budżecie na 2020 rok.
W przyszłym roku dochody miasta wyniosą prawie 149 mln zł, a wydatki 160 mln zł.
Wśród wielu planowanych inwestycji, żeglarzy z pewnością ucieszy fakt, że miasto zamierza również dalej inwestować Ekomarinę.
Zmodernizowane zostaną pomosty pływające i zbudowane dodatkowe miejsca do cumowania przy porcie. Jak informuje Urząd Miejski w Giżycku, planowany jest remont pomostów oraz w ramach Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego budowa parkingu przez Miejską Bazę Sportów Wodnych.
Warto przypomnieć, że jest to jeden z nowszych portów na Mazurach położony na północnym brzegu jeziora Niegocin. Nowoczesny obiekt charakteryzujący się rozbudowaną infrastrukturą, wszelkimi niezbędnymi mediami oraz licznymi obiektami gastronomicznymi. Powstał w Giżycku w 2010 roku.
Zobacz jak wygląda Ekomarina w Giżycku.
Ekomarina jest usytuowana w bardzo atrakcyjnym miejscu, 500 m od centrum miasta, pomiędzy molem spacerowym nad jeziorem Niegocin a torami kolejowymi, przy głównej trasie spacerowej Giżycka.
W pobliżu przystani wybudowano kładkę nad torami, ze schodami po obu stronach promenady oraz windą dla osób niepełnosprawnych i osób z wózkami. Jest to doskonały punkt widokowy, ale co najważniejsze kładka połączy port i nabrzeże jeziora Niegocin z centrum miasta.
Basen portowy to keja dla 138 jednostek pływających (106 stanowisk do 12 m długości i 32 stanowiska powyżej 12 m), 6 stanowisk serwisowych oraz slip. Żeglarze mają dostęp do energii elektrycznej i wody. Na terenie portu jest możliwość zimowania jachtów. Port wyposażony jest w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych.
W głównym obiekcie znajduje się kapitanat portu i kasa portowa, centrum informacji turystycznej, restauracja, lokale usługowe, sklepy żeglarskie, posterunek policji, WOPR, straży miejskiej, straży pożarnej, pomieszczenia dla osób poszkodowanych podczas wypadków na wodzie, pomieszczenia usług związanych z obsługą wodniaków i motorowodniaków.
Zaprojektowano również wieżę i taras widokowy. W budynku obok (412 m2) znajdują się sanitariaty, kuchnia do obsługi portu i pralnia. Cały teren został uzbrojony w sieć energetyczną, oświetlony, wybudowano 2900 m2 chodników, drogi, place wewnętrzne oraz parking na 172 miejsca postojowe: 168 dla samochodów osobowych i 4 dla autobusów.
Na terenie portu znajduje się duże pole campingowe. Obiekt włącznie z basenem portowym oraz parkingiem jest całodobowo monitorowany.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.