ReklamaA1 - port 69

Głos dawnych Mazur na stronie internetowej

Głos dawnych Mazur na stronie internetowej

Interesujesz się dawną poezją mazurską? A może sam tworzysz nagrania muzyczno-wizualne do mazurskich wierszy? Wszystkich znawców i tych zainteresowanych tajemniczo brzmiącymi nazwami, zapraszamy do nowo powstałego miejsca, w którym zgłębicie temat.

Każdy, kogo interesuje dawna poezja mazurska, odnajdzie na niej garść informacji o piszących dawniej poetach – esej prof. Zbigniewa Chojnowskiego, zobaczy miniaturę poetycko muzyczną przedstawiająca Michała Kajkę. Portal będzie się rozrastał.

- Mam nadzieję, że dowiedzą się o niej wszyscy kreatywni ludzie z Mazur, którzy mają chęć stworzenia własnej miniatury dotyczącej dawnej poezji mazurskiej, jak również miłośnicy Mazur, którzy poprzez obcowanie z naszym kulturalnym dorobkiem dotkną czegoś więcej – mówi autorka projektu, giżycczanka Monika Wierzbicka znana jako Nina Nu.

Ostatnia płyta artystki została wydana pod patronatem burmistrza Giżycka, a projekt „Głos dawnych Mazurów” realizowany premierowo w tym mieście, został niezwykle ciepło przyjęty przez publiczność. 

Monika Wierzbicka – pseudonim artystyczny Nina Nu – dwukrotnie nominowana do nagrody muzycznej FRYDERYK, zdobywczyni III miejsca na 25. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Od ukończenia Studium Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, czynnie uprawia zawód wokalistki i aktorki, cały czas doskonaląc swoje umiejętności. Giżycczanka, swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała w Zespole Pieśni i Tańca Giżycko prowadzonym przez Krystynę Rekosz i Henryka Gierwela w Giżyckim Domu Kultury.  Do 2000 roku częściej ją było widać w teatrze i w telewizji (Teatr Syrena, Teatr Dramatyczny, DTV Jacka Fedorowicza, Kabarecik Olgi Lipińskiej).

Po 2000 r. kiedy to współzałożyła Ha-Dwa-O – zespół święcący triumfy w latach 2000/2003, zaczęła tworzyć i współtworzyć w zespołach: Analog, Wiolonczele z Miasta, Żywiołak, Res Factum. Jako twórca i wykonawczyni została przyjęta do grona członków stowarzyszenia ZAiKS oraz STOART. Od lat jej piosenki utrzymują się na playlistach ogólnopolskich i regionalnych stacji radiowych, a niektóre z nich są hitami: Idziemy do zoo, Zatrzymaj mnie, Magia Świąt czy Mój miły rolniku.

Jej muzyka rozbrzmiewa jako ilustracja do czytanych w radiowej Trójce powieści  (Papusza, Urodzeni biegacze, Księgi Jakubowe, Quo Vadis, Bezbronna Kreska, Rok Królika), czy na antenach telewizyjnych m.in. Rok w Ogrodzie, Pytanie na śniadanie, Informator seniora, Nie ma jak Polska, Piękniejsza Polska w Unii Europejskiej. Od 15 lat dzieli się swoim doświadczeniem i umiejętnościami – uczy śpiewu współpracując ze Szkołą Śpiewu i Emisji Głosu Konador. Obecnie koncertuje jako Nina Nu, jest członkinią kooperacji artystycznej Mariusz Szczygieł & Res Factum (Projekt Prawda Muzycznie) oraz kooperacji aktorskiej Babainu (Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze – Bolesława Leśmiana).

Jej głos można usłyszeć w bajkach, które dubbinguje. m.in. Spongebob Kanciastoporty, Strażak Sam, Tree Fu Tom, Fraglesy, Hotel Transylwania2 czy Zima Muminków. 

Portal dostępny jest pod adresem:

www.dawnapoezjamazurskawpiosence.pl

Na podstawie UM Giżycko
 

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Oktoberfest Stranda

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Mazurski Raj dotacja
ReklamaA2 - Odysseya Yachts