A0 - Pomoc Wodna
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Historię Dywizjonu 303 poznasz także na Mazurach

BieżąceAtrakcje20 listopada 2020, 8:00
Historię Dywizjonu 303 poznasz także na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Wspaniała atrakcja dla wszystkich miłośników lotnictwa, szczególnie historycznego na Mazurach. W Wilamowie koło Kętrzyna funkcjonuje filia Muzeum Dywizjonu 303. Obiekt zlokalizowano na terenie byłego lotniska III Rzeszy, które od lipca br. jest dostępne po raz pierwszy od czasów zakończenia II wojny światowej.

Mazury pełne są zabytków militarnych związanych z dawnymi Prusami oraz III Rzeszą. To nie tylko systemy bunkrów, umocnień obronnych czy kwater wysokich dygnitarzy hitlerowskich ale również wspaniała Twierdza Boyen.

Tymczasem na mapie atrakcji militarnych Mazur pojawiło się muzeum nietypowe, ponieważ tematycznie dotyczy polskiej formacji zbrojnej, walczącej podczas II wojny światowej. To obiekt prezentujący historię najsłynniejszego polskiego dywizjonu lotniczego – Dywizjonu 303, wsławionego podczas Bitwy o Anglię w 1940 r.

Na 217 hektarach w miejscowości Wilamów koło Kętrzyna zobaczyć można bardzo intersującą wystawę w ramach, której zaprezentowane jest wiele wyjątkowych pamiątek po polskich dywizjonach.

Ja wskazują twórcy tego muzeum, znajdziemy również samolot Hawker Hurricane pochodzący z planu filmowego “Dywizjon 303 - Historia Prawdziwa”. Oprócz myśliwca również można dojrzeć słynne rowery na których jeździli polscy piloci z Dywizjonu 303.

Wystawa należy do największych w Polsce ekspozycji dotyczących Luftwaffe oraz innych niemieckich formacji wojskowych.

Muzeum podzielone jest na dwa działy – dział lotnictwa aliantów oraz dział lotnictwa niemieckiego. W części alianckiej największy nacisk położony jest na eksponaty związane z Dywizjonem 303. Można zobaczyć mundury oraz kombinezony sił powietrznych. Wśród nich jeden z manekinów jest przebrany w strój lotnika wraz z oryginalnym spadochronem zachowanym od 1940 roku.

Część ekspozycji o niemieckich pilotach z czasów II wojny światowej rozpoczyna się od szczegółowej mapy Polski z oznaczonymi miejscami bitew, które miały miejsce w latach 1939-1945, a następnie przechodzimy przez plakaty propagandowe III Rzeszy Niemieckiej. Na samym końcu możemy zobaczyć pilotkę Luftwaffe oraz w gablotach różnego rodzaju kombinezony lotników oraz mundury żołnierzy Państw Osi. Największą uwagę przyciąga japoński pilot KAMIKAZE, ze słynną słoneczną flagą opisaną japońskimi modłami oraz żołnierz z Afrika Korps.

Najciekawsze sceny z walk powietrznych, archiwalne kroniki i wiele innych ciekawych materiałów filmowych zostaje wyświetlonych w ramach polowego lotniczego kina historycznego. Dodatkowo do dyspozycji odwiedzających filię jest parking, lotniczy PUB z Grillem oraz sklepik z pamiątkami.

Muzeum powstało dzięki współpracy Stanisława Tołwińskiego oraz Muzeum Dywizjonu 303 im. ppłk pilota Jana Zumbacha.

Placówka obecnie jest nieczynna. Jej właściciel zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania w maju 2021 r.

Tymczasem to niesamowite muzeum na Mazurach możecie obejrzeć na naszych zdjęciach.

Zobacz zdjęcia Muzeum Dywizjonu 303 na Mazurach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka