ReklamaA1 - Gertis

Historyczne mauzoleum na Mazurach zostanie otwarte dla żeglarzy

BieżąceHistoria3 marca 2022, 9:31Komentarzy: 2
Historyczne mauzoleum na Mazurach zostanie otwarte dla żeglarzy
 fot. Pałac Sztynort/facebook

Neogotycka budowla, jedna z najciekawszych architektonicznych pamiątek pozostawionych na Mazurach przez wschodniopruski ród Lehndorffów, przechodzi renowację. Wiemy, jaka będzie jej funkcja po remoncie. Opowiada o tym Tadeusz Sakowski w kolejnej odsłownie Mazurskich Opowieści.

Inicjatorami przedsięwzięcia są: prof. Wolfram Jäger, profesor Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury.

Świątynię na półwyspie w pobliżu przesmyku między Jeziorem Sztynorckim a Darginem zbudowano w połowie XIX w. z inicjatywy właścicieli pałacu w Sztynorcie, Lehndorffów. Jest ośmioboczna i o tyle nietypowa, że dwukondygnacyjna. W podziemiu, do którego wchodzi się od strony jeziora, znajduje się krypta grobowa, a wejście od strony bramy prowadziło na górną kondygnację, która pełniła funkcję kaplicy. W kaplicy tej odprawiano niedzielne nabożeństwa.

Wokół niego urządzono cmentarz. Stare krzyże widnieją wśród zarośli do dziś, niestety, zachowała się tylko ich część. Sama kaplica już po wojnie została rozgrabiona, a pozbawiona jakiegokolwiek dozoru − niszczeje.

− Marzę o tym, by kaplica wróciła do życia. By korzystali z niej, jak niegdyś, mieszkańcy Sztynortu i pobliskich wsi − mówił profesor Wolfram Jäger.

Największym wyzwaniem był remont dachu. Wykonywali go niemieccy uczniowie szkoły rzemieślników, którzy uczą się m.in. dawnych technik ciesielskich. Wyremontowali więźbę dachową bez użycia ani jednego gwoździa.

Sztynort - mała wieś w powiecie węgorzewskim, znana jest tysiącom żeglarzy, jako największy port na Mazurach. Dla miłośników historii jest to ważne miejsce ze względu na to, że przez lata w tutejszym pałacu mieszkał jeden z najbardziej znamienitych pruskich rodów - Lehndorffowie.

Kolejne pokolenia Lehndorffów mieszkały tu od XV wieku aż do zakończenia II wojny światowej. Z tej rodziny wywodził się m.in. jeden z warmińskich biskupów, wielu jej członków służyło w armii i pracowało w dyplomacji - zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Ostatni z rodu, Heinrich, 20 lipca 1944 roku brał udział w nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu w Gierłoży.

W 1941 r. pałac zajęło ministerstwo spraw zagranicznych Rzeszy Niemieckiej. Bywał tu minister Joachim von Ribbentrop. Podczas działań wojennych w 1945 r. Sztynort uniknął zniszczenia. Do 1947 r. w pałacu miała siedzibę kwatera wojsk radzieckich.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

  • 12
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 3
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Sailing Machine