ReklamaA1 - Mazurski Raj Wielkanoc

Informacja Turystyczna w Mrągowie Miejscem Przyjaznym Rowerzystom

Bieżące17 marca 2023, 6:21
Informacja Turystyczna w Mrągowie Miejscem Przyjaznym Rowerzystom
 fot. Informacja Turystyczna Mrągowo.

Informacja Turystyczna działająca w strukturach Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie otrzymała od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego rekomendację jako Miejsce Przyjazne Rowerzystom.

Całoroczne biuro Informacji Turystycznej znajduje się w zabytkowym ratuszu w centrum Mrągowa. Placówka na Mazurach otrzymała taką rekomendację dzięki udogodnieniom, jakie zapewnia rowerzystom: bezpieczny, nieodpłatny parking rowerowy; nieodpłatne udostępnianie narzędzi do podstawowych napraw rowerów; obiekt przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi (wejście bezpośrednio z chodnika, bez barier architektonicznych) oraz zapewnia bezpłatny dostęp do Internetu.

Inicjatywa związana z systemem rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom skierowana jest do przedstawicieli obiektów noclegowych, atrakcji turystycznych, obiektów gastronomicznych, informacji turystycznych oraz pozostałych obiektów usługowych w województwie warmińsko-mazurskim. Ideą przedsięwzięcia jest rozwój i promocja miejsc przyjaznych rowerzystom oraz podnoszenie jakości świadczonych usług na Warmii, Mazurach i Powiślu.

Województwo obfituje w interesujące krajoznawczo szlaki i trasy rowerowe, dzięki czemu turysta może wybierać spośród bogatych przyrodniczo i historycznie kierunków.

- W naszym regionie mamy ponad 1,5 tys. km tras rowerowych na wysokim poziomie – przyznaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Aktywna turystyka jest przez samorząd bardzo promowana, wszystko z myślą o naszych mieszkańcach i gościach z Polski oraz całej Europy. By odwiedzali nasze szlaki, muszą mieć dogodne warunki do odpoczynku, konsumpcji czy choćby renowacji sprzętu. Dlatego ważną rolę w tej inicjatywie spełniają nasi partnerzy. W trakcie pandemii koronawirusa zauważyliśmy bardzo duży wzrost turystyki indywidualnej w miejsce tej masowej, która była popularna jeszcze kilka lat temu. A nasze województwo spełnia wszystkie oczekiwania w tym zakresie. Ścieżek rowerowych w najbliższym czasie z pewnością przybędzie. W ujęciu infrastruktury drogowej planujemy też uruchomienie wokół największych miast tzw. „tras komunikacyjnych”. Chodzi o to, by do 30 minut można było rowerem dojechać do pracy bądź innych miejsc, gdzie załatwimy ważne dla nas sprawy. Pamiętajmy, że jazda rowerem to nie tylko dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne, ale również o nasze środowisko. Te działania wpisują się w strategię rozwoju Unii Europejskiej nazywanej Europejskim Zielonym Ładem.

Jedną z flagowych tras jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który przebiega przez pięć województw i jest najdłuższym w kraju (blisko 2 tys. km). Odcinek wytyczony na Warmii i Mazurach (ok. 400 km) umożliwia zwiedzanie północnych terenów regionu. Trasa wiedzie przez: Elbląg, Frombork, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Sępopol, Korsze, Węgorzewo i Gołdap. Regionalny odcinek został podzielony na trzy królestwa rowerowe: „Nad Zalewem Wiślanym” (93 km), „Warmia i okolice” (147 km), „Północne Mazury” (153 km); szlak wiedzie w pobliżu wielu znanych zabytków, m.in. Wzgórza Katedralnego we Fromborku, zamku biskupiego w Lidzbarku Warmińskim czy wiaduktów kolejowych w Stańczykach.

Rowerowe warmińsko-mazurskie to nie tylko Green Velo, to również Łynostrada - szlak rowerowy przebiegający malowniczo wzdłuż rzeki Łyny. Liczy sobie około 65 km dróg, duktów oraz ścieżek i łączy Olsztyn z Lidzbarkiem Warmińskim. Jest to trasa o charakterze trekkingowym, której wyjątkową zaletą jest możliwość przesiadki z roweru na kajak.

Przykładem nowej inwestycji rowerowej jest natomiast Mazurska Pętla Rowerowa - wspólne przedsięwzięcie wszystkich gmin i powiatów należących do Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictw z krainy wielkich jezior. Szlak o długości 300 km będzie oplatał Wielkie Jeziora Mazurskie. Pętla połączy się z Green Velo w okolicach Węgorzewa.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe